Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Murphy's Mekaniska AB

Org.nr Reg. 11 september 2023 Säte Lerum Momsreg.nr SE559447713401

Murphy's Mekaniska AB är ett aktivt aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Lerum som registrerades 2023. Murphy's Mekaniska AB är registrerat för F-skatt och moms. Murphy's Mekaniska AB redovisade 117 711 kronor i omsättning och 8 742 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Företaget skall montera serva underhålla och reparera medel till tungt maskineri Företaget skall bedriva konsultverksamhet och projektledning inom industriunderhåll, reparation och service Företaget skall vara verksamt inom alla former av industri där det finns lätt till tungt maskineri.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
HÄRKESHULTSVÄGEN 77
433 76 JONSERED
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående EK under aktiekapital Etablerat sedan 2023 | 3 år
Eget kapital
8 621SEK
Omsättning
117 711 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
8 742 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
18,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
87,4 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,4 %
Soliditet Bra
18,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Murphy's Mekaniska AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 117 711
Övrig omsättning -
Omsättning 117 711
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -107 905
Rörelseresultat 9 806
Finansiella intäkter 27
Finansiella kostnader 1 091
Resultat efter finansnetto 8 742
Resultat före skatt 8 742
Skatt -
Årets resultat 8 742

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Murphy's Mekaniska AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 13 500
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 13 500
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 6 203
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 27 504
Summa omsättningstillgångar 33 707
SUMMA TILLGÅNGAR 47 207
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Murphy's Mekaniska AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -25 121
Fritt eget kapital -16 379
Summa eget kapital 8 621
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 5 549
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 33 037
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 38 586
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 47 207

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,4 %
Kassalikviditet
87,4 %
Soliditet
18,3 %
Skuldsättningsgrad
4.48
Avkastning eget kapital | ROE
101,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
20,8 %
EBITDA
14 306SEK
Personalkostnader
1 450SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
8,3 %
Nettomarginal
7,4 %
Vinstmarginal före skatt
7,4 %
EBITDA-marginal
12,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
114,1 %
Skuldandel
81,7 %
Kontantkvot
71,3 %
Rörelsekapital
-4 879SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.49ggr
Räntetäckningsgrad
9ggr
Förädlingsvärde
15 756SEK
Personalkostnadsandel
1,2 %
Altman Z-score
2.7 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -16 379

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 22 500 -9 000 22 500 -4 500 13 500

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 8 742 8 742
Balanseras i ny räkning -25 121 25 121 0
Justerat ingående eget kapital - - -121
Övrig rörelse - - 8 621

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Företagets aktiekapital är fortfarande till mer än hälften förbrukat, även om året uppvisade ett positivt resultat. Styelsen är medveten om reglerna i aktiebolagslagen om kontrollbalansräkning och personligt betalningsansvar om sådan inte upprättas i rätt tid. Nettomsättningen har ökat med mer än 30 % på grund av ökad beläggning.

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Murphy's Mekaniska AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 11 september 2023 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 75 118
Övrig omsättning 0 -
Omsättning 75 118
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −100 −108
Rörelseresultat efter avskrivningar −25 10
Finansiella intäkter - 0
Finansiella kostnader 0 −1
Resultat efter finansnetto −25 9
Resultat före skatt −25 9
Skatt på årets resultat - -
Årets resultat −25 9
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar 18 14
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar 18 14
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 1 28
Omsättningstillgångar 7 34
Summa tillgångar 25 47
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital −25 −16
Eget kapital 0 9
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder - 6
Kortfristiga skulder 25 39
Summa eget kapital och skulder 25 47

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • C
    Cassandra Toftevall Hom
    Signatär
  • V
    Viktor Samir Sahlin Khalil
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HÄRKESHULTSVÄGEN 77 Huvudkontor
HÄRKESHULTSVÄGEN 77
433 76 JONSERED
Lerum, Västra Götaland Karta

Företag i samma bransch

SNI 33120 | Reparation och underhåll av maskiner | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Murphy's Mekaniska AB

Vad har Murphy's Mekaniska AB för organisationsnummer?
Murphy's Mekaniska AB har organisationsnummer 559447-7134.
Vilken företagsform har Murphy's Mekaniska AB?
Murphy's Mekaniska AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 september 2023.
Var ligger Murphy's Mekaniska AB?
Murphy's Mekaniska AB har sitt säte i Lerum. Den registrerade postadressen är HÄRKESHULTSVÄGEN 77, 433 76 JONSERED. Enligt SCB har Murphy's Mekaniska AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Murphy's Mekaniska AB?
Murphy's Mekaniska AB omsatte 117 711 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Murphy's Mekaniska AB?
Murphy's Mekaniska AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 8 742 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Murphy's Mekaniska AB?
Soliditeten i Murphy's Mekaniska AB var 18,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Murphy's Mekaniska AB F-skatt?
Ja, Murphy's Mekaniska AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Murphy's Mekaniska AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget skall montera serva underhålla och reparera medel till tungt maskineri Företaget skall bedriva konsultverksamhet och projektledning inom industriunderhåll, reparation och service Företaget skall vara verksamt inom alla former av industri där det finns lätt till tungt maskineri.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.