Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Nature Meets Art Holding AB

Org.nr Reg. 20 december 2017 Momsreg.nr SE559141024501

Nature Meets Art Holding AB är ett aktivt aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation som registrerades 2017. Nature Meets Art Holding AB är registrerat för F-skatt och moms. Nature Meets Art Holding AB redovisade 0 kronor i omsättning och −71 399 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2022.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva verksamhet inom detaljhandeln genom utveckling, tillverkning och försäljning av inredningsprodukter. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet för att hjälpa andra företag att förbättra sina resultat. Bolaget skall även som holdingbolag äga, styra och utveckla verksamheten i koncernen, förvalta fast och lös egendom samt inneha och sköta koncernens varumärken, patent och andra immateriella tillgångar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också ge stöd till projekt för att förbättra miljön, naturreservat samt vilda djurs- och människors situation, speciellt i de länder där koncernen verkar och arbetar eller har planer på att arbeta i framtiden, för att bidra till samhällets positiva utveckling.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare LEI 9845007C8796D75B0B30
Postadress
BOX 70396
107 24 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2017 | 8 år
Resultattillväxt
39,3 %
Eget kapital
709 725SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2022
Resultat efter finansnetto
-71 399 SEK
Bokslut 2022
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
56,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2022-12-31

Bokslut 2022

Räkenskapsperiod 1 januari 2022 → 31 december 2022

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
104,2 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
56,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2022 för Nature Meets Art Holding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -67 192
Rörelseresultat -67 192
Finansiella intäkter 206
Finansiella kostnader 4 413
Resultat efter finansnetto -71 399
Resultat före skatt 698 601
Skatt -145 928
Årets resultat 552 673

Balansräkning 2022

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2022 för Nature Meets Art Holding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 1 971 373
Summa anläggningstillgångar 1 971 373
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 253 278
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 25 632
Summa omsättningstillgångar 1 124 310
SUMMA TILLGÅNGAR 3 095 683
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2022 för Nature Meets Art Holding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 107 052
Fritt eget kapital 659 725
Summa eget kapital 709 725
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 307 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 307 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 135 359
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 928 599
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 15 000
Summa kortfristiga skulder 1 078 958
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 095 683

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
104,2 %
Soliditet
56,4 %
Skuldsättningsgrad
0.77
Avkastning eget kapital | ROE
-4,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-2,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-3,3 %
Skuldandel
77,1 %
Kontantkvot
2,4 %
Rörelsekapital
45 352SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-15.2ggr
Effektiv skattesats
20,9 %
Föreslagen utdelning
195 000SEK
Utdelningsandel
35,3 %
Altman Z-score
0.1 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 195 000
Föreslås balanseras i ny räkning 464 725
Total föreslagen disposition 659 725

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav - - 511 186 - -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 552 673
Utdelning 914 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Medel att disponera 659 725

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 1 000 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har bolaget startat ett nytt helägt dotterbolag i Spanien.

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Baker Tilly Guide AB
Avslutad Jonsered , 2023-04-26

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Nature Meets Art Holding AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2019-12 sammandrag 2020-12 sammandrag 2021-12 jämförelseår 2022-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2019 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022
Slutdatum 31 december 2019 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - 195
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - - 0 0
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −116 −67
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −116 −67
Finansiella intäkter - - 0 0
Finansiella kostnader - - −1 −4
Resultat efter finansnetto −35 −58 −118 −71
Resultat före skatt - - 1 036 699
Skatt på årets resultat - - −215 −146
Årets resultat - - 822 553
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - 1 756 1 971
Anläggningstillgångar - - 1 756 1 971
Varulager - - - -
Kundfordringar - - - -
Kassa och bank - - 29 26
Omsättningstillgångar - - 1 564 1 124
Summa tillgångar - - 3 320 3 096
Aktiekapital - - 50 50
Fritt eget kapital - - 1 021 660
Eget kapital - - 1 071 710
Obeskattade reserver - - 1 077 1 307
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - - -
Kortfristiga skulder - - 1 172 1 079
Summa eget kapital och skulder - - 3 320 3 096

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • N
    Nils Kjerstadius
    Styrelseledamot

Revisorer

  • E
    Elias Alakir
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm

Företag i samma bransch

SNI 70200 | Konsultverksamhet avseende företags organisation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Nature Meets Art Holding AB

Vad har Nature Meets Art Holding AB för organisationsnummer?
Nature Meets Art Holding AB har organisationsnummer 559141-0245.
Vilken företagsform har Nature Meets Art Holding AB?
Nature Meets Art Holding AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 december 2017.
Vilken adress har Nature Meets Art Holding AB?
Nature Meets Art Holding AB har den registrerade postadressen BOX 70396, 107 24 STOCKHOLM. Enligt SCB har Nature Meets Art Holding AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Nature Meets Art Holding AB?
Nature Meets Art Holding AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2022. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Nature Meets Art Holding AB?
Nature Meets Art Holding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −71 399 kronor under räkenskapsåret 2022.
Vilken soliditet hade Nature Meets Art Holding AB?
Soliditeten i Nature Meets Art Holding AB var 56,4 % under räkenskapsåret 2022. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Nature Meets Art Holding AB F-skatt?
Ja, Nature Meets Art Holding AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Nature Meets Art Holding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva verksamhet inom detaljhandeln genom utveckling, tillverkning och försäljning av inredningsprodukter. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet för att hjälpa andra företag att förbättra sina resultat. Bolaget skall även som holdingbolag äga, styra och utveckla verksamheten i koncernen, förvalta fast och lös egendom samt inneha och sköta koncernens varumärken, patent och andra immateriella tillgångar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också ge stöd till projekt för att förbättra miljön, naturreservat samt vilda djurs- och människors situation, speciellt i de länder där koncernen verkar och arbetar eller har planer på att arbeta i framtiden, för att bidra till samhällets positiva utveckling.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.