Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Nine Nights Studio AB

Org.nr Reg. 15 september 2025 Momsreg.nr SE559544946201

Nine Nights Studio AB är ett aktivt aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program som registrerades 2025. Nine Nights Studio AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Nine Nights Studio AB redovisade 420 813 kronor i omsättning och 114 218 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

En kreativ studio som producerar media och visuella berättelser med hjälp av AI, VFX, film och design. Studion riktar sig främst till \kreativ-tek\" bolag, spelstudios och företag inom film produktion som vill sticka ut med innehåll som kombinerar innovation och känsla. \"Känslor genom innovation, en berättelse i taget\"."

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TALLIDSVÄGEN 6 C LGH 1202
c/o EMANUELE TURRI
131 37 NACKA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2025 | 1 år
Omsättning / anställd
420 813SEK
Eget kapital
114 857SEK
Omsättning
420 813 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
114 218 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
61,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-09-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 15 september 2025 → 30 september 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
260,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
27,2 %
Soliditet Mycket bra
61,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Nine Nights Studio AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 419 911
Övrig omsättning 902
Omsättning 420 813
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -306 476
Rörelseresultat 114 337
Finansiella intäkter 9
Finansiella kostnader 128
Resultat efter finansnetto 114 218
Resultat före skatt 114 218
Skatt -24 361
Årets resultat 89 857

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Nine Nights Studio AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 12 207
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 158 507
Summa omsättningstillgångar 186 370
SUMMA TILLGÅNGAR 186 370
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Nine Nights Studio AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 89 857
Summa eget kapital 114 857
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 5 042
Skatteskulder 24 361
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 28 990
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 13 120
Summa kortfristiga skulder 71 513
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 186 370

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
27,2 %
Kassalikviditet
260,6 %
Soliditet
61,6 %
Skuldsättningsgrad
0.62
Avkastning eget kapital | ROE
99,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
61,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
143 210SEK
Personalkostnad / anställd
143 210SEK
Rörelsemarginal
27,2 %
Nettomarginal
21,4 %
Vinstmarginal före skatt
27,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
99,6 %
Skuldandel
38,4 %
Kontantkvot
221,6 %
Rörelsekapital
114 857SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.26ggr
Räntetäckningsgrad
893.3ggr
Omsättning / anställd
420 813SEK
Vinst / anställd
114 218SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
257 547SEK
Förädlingsvärde / anställd
257 547SEK
Personalkostnadsandel
34,0 %
Altman Z-score
5.27 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 89 857
Total föreslagen disposition 89 857

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat
Årets resultat 89 857

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 15 656

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

• Fokus på AI-förstärkt VFX: Bolagets produktion och tjänsteutbud har i allt högre grad inriktats mot AI-enhanced VFX(AI-förstärkta visuella effekter) för film och kommersiell reklam, vilket har etablerat en modern och konkurrenskraftigproduktionspipeline.• Internationella avtal (Remote / xAI): Ingående av ett internationellt leverantörsavtal via Remote Technology ServicesInc. för leverans av specialiserade AI-konsulttjänster riktade mot xAI och den amerikanska marknaden.• Strategiskt huvudpartnerskap (Akeron Film): Etablering av ett strategiskt huvudpartnerskap med det italienskafilmbolaget Akeron Film Srl, med fokus på gemensamma hybridproduktioner inom spelfilm, reklam och dokumentärer(däribland I Veneti Antichi, Ca' Filissine, Sol Invictus samt reklam för Gaia Informatica).• Svensk marknadsetablering (Remote Partner / Skantz Trading): Genomförande av visuella medieproduktioner ochfotografering för Remote Partner AB och Skantz Trading AB, däribland kampanjmaterial för AutoTools och Automässan iGöteborg.• Frilansnätverk och internationella producentkontakter: Uppbyggnad av ett operativt samarbete med tvåfrilansspecialister inom VFX, compositing och videoredigering, samt etablering av kontakter med internationellafilmproducenter och aktörer, däribland Raff & Batavia i Spanien och andra, för framtida samproduktioner.• Finansiell utveckling: Under räkenskapsåret (oktober 2025 – september 2026) har bolaget utvecklats starkt med entotal omsättning på cirka 420 000 SEK. Det finansiella utfallet bekräftar affärsmodellens bärkraft och ger en stabil grundför fortsatt tillväxt.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • E
    Emanuele Turri
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TALLIDSVÄGEN 6 C LGH 1202 Huvudkontor
TALLIDSVÄGEN 6 C LGH 1202
131 37 NACKA
Nacka, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 59120 | Efterproduktion av film, video och tv-program | J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll

Vanliga frågor om Nine Nights Studio AB

Vad har Nine Nights Studio AB för organisationsnummer?
Nine Nights Studio AB har organisationsnummer 559544-9462.
Vilken företagsform har Nine Nights Studio AB?
Nine Nights Studio AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 september 2025.
Vilken adress har Nine Nights Studio AB?
Nine Nights Studio AB har den registrerade postadressen TALLIDSVÄGEN 6 C LGH 1202, 131 37 NACKA. Enligt SCB har Nine Nights Studio AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Nine Nights Studio AB?
Nine Nights Studio AB omsatte 420 813 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Nine Nights Studio AB?
Nine Nights Studio AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 114 218 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Nine Nights Studio AB?
Soliditeten i Nine Nights Studio AB var 61,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Nine Nights Studio AB?
Nine Nights Studio AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Nine Nights Studio AB F-skatt?
Ja, Nine Nights Studio AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Nine Nights Studio AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: En kreativ studio som producerar media och visuella berättelser med hjälp av AI, VFX, film och design. Studion riktar sig främst till \kreativ-tek\" bolag, spelstudios och företag inom film produktion som vill sticka ut med innehåll som kombinerar innovation och känsla. \"Känslor genom innovation, en berättelse i taget\"."

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.