Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Nordbecks Maskin i Skåne AB

Org.nr Reg. 4 december 2002 Säte Skurup

Nordbecks Maskin i Skåne AB är ett aktivt aktiebolag inom övriga VVS-arbeten med säte i Skurup som registrerades 2002. Nordbecks Maskin i Skåne AB är registrerat för moms och som arbetsgivare. Nordbecks Maskin i Skåne AB redovisade 7,5 miljoner kronor i omsättning och 1,2 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom mark- och schaktverksamhet, uthyrning av mark- och grävmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✕ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
LILLA INDUSTRIGATAN 1
274 30 SKURUP
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2002 | 23 år
Omsättningstillväxt
4,5 %
Omsättning CAGR 4 år
-35,7 %
Resultattillväxt
-12,9 %
Anställningstillväxt
100,0 %
Omsättning / anställd
1 875 434SEK
Eget kapital
1 519 433SEK
Omsättning
7 501 738 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
1 224 821 SEK
Bokslut 2024
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2024
Soliditet
39,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-12-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 1 januari 2024 → 31 december 2024

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
218,8 %
Vinstmarginal Mycket bra
21,5 %
Soliditet Bra
39,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för Nordbecks Maskin i Skåne AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 499 618
Övrig omsättning 2 120
Omsättning 7 501 738
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 886 349
Rörelseresultat 1 615 389
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 390 921
Resultat efter finansnetto 1 224 821
Resultat före skatt 273 114
Skatt -30 354
Årets resultat 537 002

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för Nordbecks Maskin i Skåne AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 2 930 552
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 2 930 552
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 194 091
Övriga kortfristiga fordringar 33 498
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 186 462
Kassa och bank 136 546
Summa omsättningstillgångar 6 711 063
SUMMA TILLGÅNGAR 9 641 615
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för Nordbecks Maskin i Skåne AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 800
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 800
Balanserat resultat 881 631
Fritt eget kapital 1 418 633
Summa eget kapital 1 519 433
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar 2 930 552
Summa obeskattade reserver 2 930 552
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 124 969
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 2 124 969
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 386 352
Leverantörsskulder 67 093
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 402 384
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 210 832
Summa kortfristiga skulder 3 066 661
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 9 641 615

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
21,5 %
Kassalikviditet
218,8 %
Soliditet
39,9 %
Skuldsättningsgrad
1.51
Avkastning eget kapital | ROE
31,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
16,8 %
EBITDA
2 340 182SEK
Personalkostnader
647 502SEK
Personalkostnad / anställd
161 876SEK
Rörelsemarginal
21,5 %
Nettomarginal
7,2 %
Vinstmarginal före skatt
3,6 %
EBITDA-marginal
31,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
24,6 %
Skuldandel
84,2 %
Kontantkvot
4,5 %
Rörelsekapital
3 644 402SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.78ggr
Räntetäckningsgrad
4.1ggr
Omsättning / anställd
1 875 434SEK
Vinst / anställd
306 205SEK
Effektiv skattesats
11,1 %
Förädlingsvärde
2 987 684SEK
Förädlingsvärde / anställd
746 921SEK
Personalkostnadsandel
8,6 %
Räntebärande nettoskuld
2 374 775SEK
Nettoskuld / EBITDA
1ggr
Altman Z-score
1.72 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 661 393
Total föreslagen disposition 1 661 393

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 7 540 292 -1 079 533 3 005 000 -755 615 6 460 759
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 - - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 242 760 242 760
Balanseras i ny räkning 537 002 -537 002 0

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 0
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 386 352

Skatter

Skattefordringar och uppskjuten skatt.

Aktuell skattefordran 12 613

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -400 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Nordbecks Maskin i Skåne AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2020-12 sammandrag 2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024
Slutdatum 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 43 810 36 333 35 378 4 320 7 500
Övrig omsättning - - 2 192 2 857 2
Omsättning - - 37 569 7 177 7 502
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −39 078 −6 285 −5 886
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −1 509 891 1 615
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - −475 −308 −391
Resultat efter finansnetto 242 −1 500 −1 629 1 406 1 225
Resultat före skatt - - 362 574 273
Skatt på årets resultat - - −29 −37 −30
Årets resultat - - 334 537 537
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 12 422 2 931 2 931
Finansiella anläggningstillgångar - - 958 0 0
Anläggningstillgångar - - 13 380 2 931 2 931
Varulager - - 250 0 -
Kundfordringar - - 2 719 194 194
Kassa och bank - - 0 137 137
Omsättningstillgångar - - 14 994 6 711 6 711
Summa tillgångar - - 28 374 9 642 9 642
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 882 1 419 1 419
Eget kapital - - 982 1 519 1 519
Obeskattade reserver - - 11 099 2 931 2 931
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 4 275 2 125 2 125
Leverantörsskulder - - 1 828 67 67
Kortfristiga skulder - - 12 018 3 067 3 067
Summa eget kapital och skulder - - 28 374 9 642 9 642

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • C
    Christina Erlandsson
    Signatär
  • T
    Tomas Erlandsson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Mats Gyllenberg
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
LILLA INDUSTRIGATAN 1 Huvudkontor
LILLA INDUSTRIGATAN 1
274 30 SKURUP
Skurup, Skåne 5-9 anställda Karta 03539110

Företag i samma bransch

SNI 43229 | Övriga VVS-arbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Nordbecks Maskin i Skåne AB

Vad har Nordbecks Maskin i Skåne AB för organisationsnummer?
Nordbecks Maskin i Skåne AB har organisationsnummer 556636-2637.
Vilken företagsform har Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Nordbecks Maskin i Skåne AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 december 2002.
Var ligger Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Nordbecks Maskin i Skåne AB har sitt säte i Skurup. Den registrerade postadressen är LILLA INDUSTRIGATAN 1, 274 30 SKURUP. Enligt SCB har Nordbecks Maskin i Skåne AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Nordbecks Maskin i Skåne AB omsatte 7,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Nordbecks Maskin i Skåne AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Soliditeten i Nordbecks Maskin i Skåne AB var 39,9 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Nordbecks Maskin i Skåne AB hade i medeltal 4 anställda under 2024.
Har Nordbecks Maskin i Skåne AB F-skatt?
Nej, Nordbecks Maskin i Skåne AB är för närvarande inte godkänt för F-skatt.
Vad gör Nordbecks Maskin i Skåne AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom mark- och schaktverksamhet, uthyrning av mark- och grävmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.