Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Norrpalatset Stavenpark Holding AB

Org.nr Reg. 18 februari 2025 Säte Örebro

Norrpalatset Stavenpark Holding AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Örebro som registrerades 2025. Norrpalatset Stavenpark Holding AB redovisade 0 kronor i omsättning och −165 603 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Postadress
Storgatan 23
70361 ÖREBRO
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2025 | 1 år
Eget kapital
859 397SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-165 603 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
8,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 18 februari 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
97,2 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Svag
8,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Norrpalatset Stavenpark Holding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -14 562
Rörelseresultat -14 562
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 151 041
Resultat efter finansnetto -165 603
Resultat före skatt -165 603
Skatt -
Årets resultat -165 603

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Norrpalatset Stavenpark Holding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 1 125 000
Summa anläggningstillgångar 1 125 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 10 342
Summa omsättningstillgångar 9 385 342
SUMMA TILLGÅNGAR 10 510 342
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Norrpalatset Stavenpark Holding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 1 000 000
Fritt eget kapital 834 397
Summa eget kapital 859 397
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 9 650 945
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 9 650 945
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 10 510 342

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
97,2 %
Soliditet
8,2 %
Skuldsättningsgrad
11.23
Avkastning eget kapital | ROE
-19,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-1,7 %
Skuldandel
91,8 %
Kontantkvot
0,1 %
Rörelsekapital
-265 603SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-0.1ggr
Altman Z-score
0.1 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 834 397
Total föreslagen disposition 834 397

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Långfristiga fordringar intresseföretag 9 375 000 - - - 9 375 000
Andelar i koncernföretag 1 025 000 - 25 000 - 1 025 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - - -165 603 -165 603
Nyemission 25 000 - - 25 000
Erhållna/erhållet aktieägartillskott - 1 000 000 - 1 000 000
Övrig rörelse - - - 859 397

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (långfr.) 9 375 000
Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 9 375 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • W
    William Kurt
    Styrelseledamot

Vanliga frågor om Norrpalatset Stavenpark Holding AB

Vad har Norrpalatset Stavenpark Holding AB för organisationsnummer?
Norrpalatset Stavenpark Holding AB har organisationsnummer 559520-2150.
Vilken företagsform har Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Norrpalatset Stavenpark Holding AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 februari 2025.
Var ligger Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Norrpalatset Stavenpark Holding AB har sitt säte i Örebro. Den registrerade postadressen är Storgatan 23, 70361 ÖREBRO.
Hur stor var omsättningen för Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Norrpalatset Stavenpark Holding AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Norrpalatset Stavenpark Holding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −165 603 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Soliditeten i Norrpalatset Stavenpark Holding AB var 8,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vad gör Norrpalatset Stavenpark Holding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.