Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Novalux Nails AB

Org.nr Reg. 25 augusti 2016 Säte Örebro Momsreg.nr SE559073882801

Novalux Nails AB är ett aktivt aktiebolag inom partihandel med parfym och kosmetika med säte i Örebro som registrerades 2016. Novalux Nails AB är registrerat för F-skatt och moms. Novalux Nails AB redovisade 2 miljoner kronor i omsättning och 289 791 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget bedriver partihandel med kosmetik och skönhetsprodukter. Även förvaltning av fast och lös egendom.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
TECKOMATORPSVÄGEN 7
268 33 SVALÖV
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
-38,4 %
Resultattillväxt
-45,2 %
Eget kapital
11 032SEK
Omsättning
2 039 438 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
289 791 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
3,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
535,9 %
Vinstmarginal Bra
14,2 %
Soliditet Svag
3,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Novalux Nails AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 027 543
Övrig omsättning 11 895
Omsättning 2 039 438
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 751 118
Rörelseresultat 288 320
Finansiella intäkter 2 057
Finansiella kostnader 586
Resultat efter finansnetto 289 791
Resultat före skatt 216 332
Skatt -45 398
Årets resultat 170 934

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Novalux Nails AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 2 081 351
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 179 665
Kassa och bank 887 325
Summa omsättningstillgångar 3 148 341
SUMMA TILLGÅNGAR 3 148 341
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Novalux Nails AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat -353 621
Fritt eget kapital -38 968
Summa eget kapital 11 032
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 132 140
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 132 140
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 2 806 073
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 2 806 073
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 81 773
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 106 823
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 10 500
Summa kortfristiga skulder 199 096
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 148 341

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
14,2 %
Kassalikviditet
535,9 %
Soliditet
3,7 %
Skuldsättningsgrad
26.15
Avkastning eget kapital | ROE
249,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
9,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
14,2 %
Nettomarginal
8,4 %
Vinstmarginal före skatt
10,6 %
Bruttomarginal
-13,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
9,8 %
Skuldandel
99,6 %
Kontantkvot
445,7 %
Rörelsekapital
2 949 245SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.65ggr
Räntetäckningsgrad
495.5ggr
Effektiv skattesats
21,0 %
Förädlingsvärde
288 320SEK
Personalkostnadsandel
0,0 %
Bruttovinst
-267 943SEK
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
1.51 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 61 966
Total föreslagen disposition 61 966

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 170 934
Balanseras i ny räkning 314 653 -314 653
Erhållna/erhållet aktieägartillskott -70 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer 1 556 159
Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 2 806 073

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Novalux Nails AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 85 1 933 3 305 2 028
Övrig omsättning - 2 1 8 12
Omsättning - 87 1 934 3 313 2 039
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −176 −2 269 −2 788 −1 751
Rörelseresultat efter avskrivningar - −89 −335 526 288
Finansiella intäkter - 0 0 3 2
Finansiella kostnader - - - 0 −1
Resultat efter finansnetto −9 −89 −334 528 290
Resultat före skatt - −89 −334 396 216
Skatt på årets resultat - - - −82 −45
Årets resultat - −89 −334 315 171
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - 305 2 304 2 081 2 081
Kundfordringar - 0 5 0 -
Kassa och bank - 20 54 887 887
Omsättningstillgångar - 346 2 363 3 148 3 148
Summa tillgångar - 346 2 363 3 148 3 148
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - −19 −354 −39 −39
Eget kapital - 31 −304 11 11
Obeskattade reserver - - - 132 132
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - 2 806 2 806
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder - 315 2 667 199 199
Summa eget kapital och skulder - 346 2 363 3 148 3 148

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 24 juli 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Minh Tuan Le
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TECKOMATORPSVÄGEN 7 Huvudkontor
TECKOMATORPSVÄGEN 7
268 33 SVALÖV
Svalöv, Skåne Karta

Företag i samma bransch

SNI 46450 | Partihandel med parfym och kosmetika | G | Handel

Vanliga frågor om Novalux Nails AB

Vad har Novalux Nails AB för organisationsnummer?
Novalux Nails AB har organisationsnummer 559073-8828.
Vilken företagsform har Novalux Nails AB?
Novalux Nails AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 augusti 2016.
Var ligger Novalux Nails AB?
Novalux Nails AB har sitt säte i Örebro. Den registrerade postadressen är TECKOMATORPSVÄGEN 7, 268 33 SVALÖV. Enligt SCB har Novalux Nails AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Novalux Nails AB?
Novalux Nails AB omsatte 2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Novalux Nails AB?
Novalux Nails AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 289 791 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Novalux Nails AB?
Soliditeten i Novalux Nails AB var 3,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Novalux Nails AB F-skatt?
Ja, Novalux Nails AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Novalux Nails AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget bedriver partihandel med kosmetik och skönhetsprodukter. Även förvaltning av fast och lös egendom.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.