Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag

Org.nr Reg. 25 februari 2002 Momsreg.nr SE556623850601

Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet som registrerades 2002. Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag redovisade 24,4 miljoner kronor i omsättning och 2,2 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolagets verksamhet skall omfatta teknisk och administrativ fastighetsförvaltning, entreprenader, samordning avseende fastighetstjänster, verksamhetstjänster, konsultverksamhet avseende drift, underhåll, om-, till- och nybyggnad, säkerhets- frågor, teknisk rådgivning, facility management, samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag logotyp
Postadress
ARMÉGATAN 20
171 71 SOLNA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2002 | 24 år
Omsättningstillväxt
102,3 %
Omsättning CAGR 4 år
22,8 %
Resultattillväxt
256,6 %
Anställningstillväxt
33,3 %
Omsättning / anställd
6 093 584SEK
Eget kapital
3 281 993SEK
Omsättning
24 374 336 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
2 177 159 SEK
Bokslut 2026
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
41,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
160,4 %
Vinstmarginal Bra
11,0 %
Soliditet Mycket bra
41,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 24 374 336
Övrig omsättning 0
Omsättning 24 374 336
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -21 697 865
Rörelseresultat 2 676 471
Finansiella intäkter 688
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 2 177 159
Resultat före skatt 1 877 159
Skatt -490 998
Årets resultat 1 386 161

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 2 187 200
Summa anläggningstillgångar 2 187 200
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 3 214 815
Övriga kortfristiga fordringar 65 683
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 228 341
Kassa och bank 2 709 660
Summa omsättningstillgångar 6 673 855
SUMMA TILLGÅNGAR 8 861 055
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 1 775 832
Fritt eget kapital 3 161 993
Summa eget kapital 3 281 993
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 450 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 450 000
Avsättningar
Summa avsättningar 969 228
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 433 944
Skatteskulder 320 102
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 865 427
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 540 361
Summa kortfristiga skulder 4 159 834
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 8 861 055

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
11,0 %
Kassalikviditet
160,4 %
Soliditet
41,1 %
Skuldsättningsgrad
1.43
Avkastning eget kapital | ROE
59,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
30,2 %
EBITDA
2 679 497SEK
Personalkostnader
2 816 149SEK
Personalkostnad / anställd
704 037SEK
Rörelsemarginal
11,0 %
Nettomarginal
5,7 %
Vinstmarginal före skatt
7,7 %
EBITDA-marginal
11,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
56,9 %
Skuldandel
63,0 %
Kontantkvot
65,1 %
Rörelsekapital
2 514 021SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.75ggr
Omsättning / anställd
6 093 584SEK
Vinst / anställd
544 290SEK
Effektiv skattesats
26,2 %
Förädlingsvärde
5 495 646SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 373 912SEK
Personalkostnadsandel
11,6 %
Föreslagen utdelning
400 000SEK
Utdelningsandel
28,9 %
Altman Z-score
4.3 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 400 000
Föreslås balanseras i ny räkning 2 761 993
Total föreslagen disposition 3 161 993

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - - -18 153 -
Andelar i intresseföretag - - - - -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 386 161 1 386 161
Balanseras i ny räkning 365 374 -365 374 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 895 832
Övrig rörelse - - 3 281 993

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (långfr.) 0
Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 455 356
Avsättningar - detalj
Avsättningar för pensioner & liknande 969 228
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 500 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 400
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 715 13 453 9 776 12 037 24 374
Övrig omsättning - 195 0 13 0
Omsättning - 13 648 9 776 12 049 24 374
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −12 987 −9 695 −11 439 −21 698
Rörelseresultat efter avskrivningar - 661 81 610 2 676
Finansiella intäkter - 0 1 1 1
Finansiella kostnader - 0 0 −1 0
Resultat efter finansnetto 336 661 82 611 2 177
Resultat före skatt - 661 82 461 1 877
Skatt på årets resultat - −137 −18 −95 −491
Årets resultat - 524 64 365 1 386
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 39 21 3 0
Finansiella anläggningstillgångar - 2 187 2 187 2 687 2 187
Anläggningstillgångar - 2 227 2 208 2 690 2 187
Varulager - 0 151 0 -
Kundfordringar - 1 949 901 1 778 3 215
Kassa och bank - 1 366 839 559 2 710
Omsättningstillgångar - 3 578 2 424 3 832 6 674
Summa tillgångar 4 971 5 805 4 632 6 522 8 861
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 1 786 1 410 1 776 3 162
Eget kapital - 1 906 1 530 1 896 3 282
Obeskattade reserver - - - 150 450
Avsättningar - 969 969 969 969
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 1 414 599 1 594 1 434
Kortfristiga skulder - 2 930 2 132 3 507 4 160
Summa eget kapital och skulder - 5 805 4 632 6 522 8 861

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Raimo Palhus
    Signatär

Revisorer

  • C
    Carl Wallbom
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ARMÉGATAN 20 Huvudkontor
ARMÉGATAN 20
171 71 SOLNA
Solna, Stockholm 1-4 anställda Karta 087408511

Företag i samma bransch

SNI 81100 | Fastighetsrelaterad stödverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag

Vad har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag för organisationsnummer?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag har organisationsnummer 556623-8506.
Vilken företagsform har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 februari 2002.
Vilken adress har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag har den registrerade postadressen ARMÉGATAN 20, 171 71 SOLNA. Enligt SCB har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag omsatte 24,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Soliditeten i Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag var 41,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag hade i medeltal 4 anställda under 2026.
Har Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag F-skatt?
Ja, Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Palhus Förvaltning & Facilities Management Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolagets verksamhet skall omfatta teknisk och administrativ fastighetsförvaltning, entreprenader, samordning avseende fastighetstjänster, verksamhetstjänster, konsultverksamhet avseende drift, underhåll, om-, till- och nybyggnad, säkerhets- frågor, teknisk rådgivning, facility management, samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.