Bokslut 2025
Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 4 415 563 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 0 |
| Omsättning | 4 415 563 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -4 372 161 |
| Rörelseresultat | 43 402 |
| Finansiella intäkter | 20 |
| Finansiella kostnader | 37 446 |
| Resultat efter finansnetto | 5 976 |
| Resultat före skatt | 5 976 |
| Skatt | -2 964 |
| Årets resultat | 3 012 |
Balansräkning 2025
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 42 761 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 761 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 81 864 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 1 004 791 |
| Kassa och bank | 549 798 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 960 645 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 003 406 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 353 568 |
| Fritt eget kapital | 356 580 |
| Summa eget kapital | 406 580 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | - |
| Skatteskulder | 1 245 |
| Skulder till koncernföretag | 20 000 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 094 682 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 480 899 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 596 826 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 3 003 406 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 356 580 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 356 580 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andelar i koncernföretag | 42 761 | - | - | - | 42 761 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 3 012 | 3 012 |
| Balanseras i ny räkning | 13 876 | -13 876 | 0 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 403 569 |
| Övrig rörelse | - | - | 406 581 |
Utländska koncernföretag
Utländska dotter- och intresseföretag som anges med namn men utan svenskt organisationsnummer. Visas som not - de länkas aldrig i ägarnätverket.
| Namn | Säte | Relation | Kapitalandel | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|
| Lumingo AB ( 559007-1402 ) | - | Dotterföretag | 100,00 % | 5 900 |
| Pamoja Energy Ltd ( Uganda ) | - | Dotterföretag | 95,00 % | 24 152 |
| Pamoja Mocambique LDA ( Mocambique ) | - | Dotterföretag | 85,00 % | 12 709 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Omsättningen för 2025 var 4 415 563 SEK och bolaget gjorde en vinst före skatt på 5 976 SEK. Verksamheten för ren matlagning i Moçambique har fortsatt att vara av hög prioritet för verksamheten under 2025. Pamoja ingick ett samarbets- och pilotprojekt med ett globalt energibolag. Detta pilotprojekt innebar genomförandet av en nationell kartläggning av biomassa i Mozambique som potentiellt kan användas för biobränsle. Utöver detta ingick även utvecklandet av en affärsmodell som kan skalas upp till 200 000 hushåll i Mozambique. Affärsmodellen piloterades i praktiken i mindre skala i Nampula i norra Mozambique. Bolaget avser registrera projektet för s.k. carbon credits. En metod för koldioxidkrediter som vi vill arbeta med har evaluerats och vi gjorde beräkningar och prognoser för koldioxidkrediter för de kommande 15 åren. Utöver det har bolaget vunnit ett kontrakt med GIZ för att implementera träning och teknisk utbildning av lokala kooperativ för användande av avancerade klimatspisar och utnyttjandet av biokol för jordförbättring inom det lokala jordbruket.
Pamoja ingick ett avtal med Modern Cooking Facility for Africa - MCFA som administreras av NEFCO, finansieringsavtalet ingicks för att möjliggöra ytterligare distribution av 40 000 klimatspisar i Mozambique. Projektet är ett s.k. Result based financing arrangemang där Pamoja implementerar projektet och erhåller finansiering på basis av resultaten. Den sammanlagda finansieringen utgår till 1.1 MEUR.