Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Per's Dent Repair AB

Org.nr Reg. 26 november 2010 Säte Hagfors Momsreg.nr SE556827853401

Per's Dent Repair AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Hagfors som registrerades 2010. Per's Dent Repair AB är registrerat för F-skatt och moms. Per's Dent Repair AB redovisade 11 964 kronor i omsättning och −66 913 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet av verksamheten är i första hand att bedriva plåtriktning, utbildning i plåtriktning samt försäljning av verktyg och därmed förenligt verksamhet. I lågsäsong kan avancerad trädfällning samt tillverkning av tekniska innovationer förekomma.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
RÅDAVÄGEN 17
683 93 RÅDA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2010 | 15 år
Omsättning CAGR 4 år
-69,0 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
11 964SEK
Eget kapital
32 022SEK
Omsättning
11 964 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-66 913 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
76,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
426,3 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-559,2 %
Soliditet Mycket bra
76,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Per's Dent Repair AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 964
Övrig omsättning -
Omsättning 11 964
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -79 121
Rörelseresultat -67 157
Finansiella intäkter 253
Finansiella kostnader 9
Resultat efter finansnetto -66 913
Resultat före skatt -66 913
Skatt -
Årets resultat -66 913

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Per's Dent Repair AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 4 550
Övriga kortfristiga fordringar 6 255
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 31 031
Summa omsättningstillgångar 41 836
SUMMA TILLGÅNGAR 41 836
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Per's Dent Repair AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 48 935
Fritt eget kapital -17 978
Summa eget kapital 32 022
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 258
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 556
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 000
Summa kortfristiga skulder 9 814
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 41 836

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-559,2 %
Kassalikviditet
426,3 %
Soliditet
76,5 %
Skuldsättningsgrad
0.31
Avkastning eget kapital | ROE
-209,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-159,9 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
19 911SEK
Personalkostnad / anställd
19 911SEK
Rörelsemarginal
-561,3 %
Nettomarginal
-559,3 %
Vinstmarginal före skatt
-559,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-208,9 %
Skuldandel
23,5 %
Kontantkvot
316,2 %
Rörelsekapital
32 022SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.29ggr
Räntetäckningsgrad
-7433.8ggr
Omsättning / anställd
11 964SEK
Vinst / anställd
-66 913SEK
Förädlingsvärde
-47 246SEK
Förädlingsvärde / anställd
-47 246SEK
Personalkostnadsandel
166,4 %
Altman Z-score
-1.79 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -17 978

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 300 908 -300 908 - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -66 913 -66 913
Balanseras i ny räkning -48 636 48 636 0
Justerat ingående eget kapital - - 98 935
Övrig rörelse - - 32 022

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Per's Dent Repair AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 292 2 0 35 12
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - 0 35 12
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −124 −86 −79
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −124 −51 −67
Finansiella intäkter - - 5 3 0
Finansiella kostnader - - 0 0 0
Resultat efter finansnetto 119 −193 −118 −49 −67
Resultat före skatt - - −118 −49 −67
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - - −118 −49 −67
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 0 0 0
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - 5
Kassa och bank - - 163 106 31
Omsättningstillgångar - - 173 112 42
Summa tillgångar - - 173 112 42
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 108 49 −18
Eget kapital - - 158 99 32
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 0 1 0
Kortfristiga skulder - - 15 13 10
Summa eget kapital och skulder - - 173 112 42

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Pamela Olsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RÅDAVÄGEN 17 Huvudkontor
RÅDAVÄGEN 17
683 93 RÅDA
Hagfors, Värmland Karta 0705187600

Företag i samma bransch

SNI 95312 | Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om Per's Dent Repair AB

Vad har Per's Dent Repair AB för organisationsnummer?
Per's Dent Repair AB har organisationsnummer 556827-8534.
Vilken företagsform har Per's Dent Repair AB?
Per's Dent Repair AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 november 2010.
Var ligger Per's Dent Repair AB?
Per's Dent Repair AB har sitt säte i Hagfors. Den registrerade postadressen är RÅDAVÄGEN 17, 683 93 RÅDA. Enligt SCB har Per's Dent Repair AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Per's Dent Repair AB?
Per's Dent Repair AB omsatte 11 964 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Per's Dent Repair AB?
Per's Dent Repair AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −66 913 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Per's Dent Repair AB?
Soliditeten i Per's Dent Repair AB var 76,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Per's Dent Repair AB?
Per's Dent Repair AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Per's Dent Repair AB F-skatt?
Ja, Per's Dent Repair AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Per's Dent Repair AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet av verksamheten är i första hand att bedriva plåtriktning, utbildning i plåtriktning samt försäljning av verktyg och därmed förenligt verksamhet. I lågsäsong kan avancerad trädfällning samt tillverkning av tekniska innovationer förekomma.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.