Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 76 266 885 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 449 007 |
| Omsättning | 76 715 892 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -73 159 707 |
| Rörelseresultat | 3 556 185 |
| Finansiella intäkter | 593 |
| Finansiella kostnader | 927 224 |
| Resultat efter finansnetto | 2 629 554 |
| Resultat före skatt | 4 329 554 |
| Skatt | -935 858 |
| Årets resultat | 3 393 696 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 35 931 907 |
| Finansiella anl.tillg. | 1 946 963 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 878 870 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 461 932 |
| Kundfordringar | 8 409 909 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 524 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 997 473 |
| Kassa och bank | 8 865 177 |
| Summa omsättningstillgångar | 18 736 015 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 56 614 885 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 100 000 |
| Reservfond | 10 500 |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 110 500 |
| Balanserat resultat | 4 823 879 |
| Fritt eget kapital | 8 217 575 |
| Summa eget kapital | 8 328 075 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | 1 550 000 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 12 576 044 |
| Summa obeskattade reserver | 14 126 044 |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 15 964 742 |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | 15 964 742 |
| Kortfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 5 414 066 |
| Leverantörsskulder | 3 825 942 |
| Skatteskulder | 215 681 |
| Skulder till koncernföretag | 3 149 375 |
| Övriga kortfristiga skulder | 886 126 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 4 704 834 |
| Summa kortfristiga skulder | 18 196 024 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 56 614 885 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 1 500 000 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 6 717 575 |
| Total föreslagen disposition | 8 217 575 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | 70 784 345 | -34 852 439 | 8 895 925 | -7 333 066 | 35 931 906 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 946 963 | - | - | - | 1 946 963 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 3 393 696 | 3 393 696 |
| Balanseras i ny räkning | 3 976 741 | -3 976 741 | 0 |
| Utdelning | 1 500 000 | 0 | 1 500 000 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 6 434 379 |
| Övrig rörelse | - | - | 8 328 075 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 |
|---|
| Skulder till kreditinstitut (kortfr.) | 5 414 066 |
|---|
| Förändring av överavskrivningar | 350 000 |
|---|
| Övriga ställda säkerheter | 900 000 |
|---|
Ställda säkerheter & kredit
Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.
| Företagsinteckningar | 3 900 000 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Investeringar i utrustning och digitala system har genomförts. Resurser för kundbearbetning inom B2B-segmentet har stärkts, vilket bidragit till fortsatt tillväxt inom segmentet. Bolaget äger hela kedjan från insamling till behandling, vilket ger kontroll över kvalitet och miljöpåverkan. Det lägre resultatet jämfört med föregående år är huvudsakligen hänförligt till förlust vid avyttring av en kranbil, bortfall av ett avtal samt ökade drivmedelskostnader som inte fullt ut kompenserats genom indexreglering.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Avslutad | Halmstad , 2026-09-15 |
|---|