Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Point i Stockholm AB

Org.nr Reg. 3 oktober 2022 Momsreg.nr SE559399802301

Point i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag inom jakt och stödverksamhet i anslutning härtill som registrerades 2022. Point i Stockholm AB är registrerat för F-skatt och moms. Point i Stockholm AB redovisade 370 710 kronor i omsättning och 186 708 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom Flygindustrin, Vilteftersök, Jakt, Hundträning, Hunduppfödning samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor A | Jordbruk, skogsbruk och fiske
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
DRIVBÄNKSVÄGEN 110
c/o STEFAN
165 74 HÄSSELBY
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
16,2 %
Omsättning CAGR 3 år
40,8 %
Eget kapital
229 070SEK
Omsättning
370 710 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
186 708 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
65,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
327,7 %
Vinstmarginal Mycket bra
50,4 %
Soliditet Mycket bra
65,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Point i Stockholm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 370 710
Övrig omsättning -
Omsättning 370 710
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -183 920
Rörelseresultat 186 790
Finansiella intäkter 39
Finansiella kostnader 121
Resultat efter finansnetto 186 708
Resultat före skatt 140 108
Skatt -28 859
Årets resultat 111 249

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Point i Stockholm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 10 263
Övriga kortfristiga fordringar 21 542
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 421 226
Summa omsättningstillgångar 453 031
SUMMA TILLGÅNGAR 453 031
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Point i Stockholm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 92 821
Fritt eget kapital 204 070
Summa eget kapital 229 070
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 85 700
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 85 700
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 23 927
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 114 334
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 138 261
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 453 031

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
50,4 %
Kassalikviditet
327,7 %
Soliditet
65,6 %
Skuldsättningsgrad
0.52
Avkastning eget kapital | ROE
62,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
41,2 %
EBITDA
186 790SEK
Personalkostnader
11 986SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
50,4 %
Nettomarginal
30,0 %
Vinstmarginal före skatt
37,8 %
EBITDA-marginal
50,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
59,4 %
Skuldandel
49,4 %
Kontantkvot
304,7 %
Rörelsekapital
314 770SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.82ggr
Räntetäckningsgrad
1544ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Förädlingsvärde
198 776SEK
Personalkostnadsandel
3,2 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
3.2 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 204 070
Total föreslagen disposition 204 070

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 111 249
Balanseras i ny räkning 37 159 -37 159

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Point i Stockholm AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-04 2024-04 2025-04 jämförelseår 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 3 oktober 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 133 324 319 371
Övrig omsättning - - - -
Omsättning 133 324 319 371
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −133 −229 −257 −184
Rörelseresultat efter avskrivningar −1 94 62 187
Finansiella intäkter - 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −1 94 62 187
Resultat före skatt −1 71 47 140
Skatt på årets resultat - −14 −10 −29
Årets resultat −1 56 37 111
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar 9 5 - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar 9 5 - -
Varulager - - - -
Kundfordringar 55 44 2 10
Kassa och bank 16 150 252 421
Omsättningstillgångar 71 194 269 453
Summa tillgångar 80 199 269 453
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital −1 56 93 204
Eget kapital 24 81 118 229
Obeskattade reserver - 24 39 86
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder 48 27 34 0
Kortfristiga skulder 56 95 112 138
Summa eget kapital och skulder 80 199 269 453

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 29 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • S
    Sven Hansson
    Signatär
  • S
    Sven Hansson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DRIVBÄNKSVÄGEN 110 Huvudkontor
DRIVBÄNKSVÄGEN 110
165 74 HÄSSELBY
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 01700 | Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill | A | Jordbruk, skogsbruk och fiske

Vanliga frågor om Point i Stockholm AB

Vad har Point i Stockholm AB för organisationsnummer?
Point i Stockholm AB har organisationsnummer 559399-8023.
Vilken företagsform har Point i Stockholm AB?
Point i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 oktober 2022.
Vilken adress har Point i Stockholm AB?
Point i Stockholm AB har den registrerade postadressen DRIVBÄNKSVÄGEN 110, 165 74 HÄSSELBY. Enligt SCB har Point i Stockholm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Point i Stockholm AB?
Point i Stockholm AB omsatte 370 710 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Point i Stockholm AB?
Point i Stockholm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 186 708 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Point i Stockholm AB?
Soliditeten i Point i Stockholm AB var 65,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Point i Stockholm AB F-skatt?
Ja, Point i Stockholm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Point i Stockholm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom Flygindustrin, Vilteftersök, Jakt, Hundträning, Hunduppfödning samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.