Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Prefabus Smide AB

Org.nr Reg. 4 december 2025 Momsreg.nr SE559559472101

Prefabus Smide AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av dörrar och fönster av metall som registrerades 2025. Prefabus Smide AB är registrerat för F-skatt och moms. Prefabus Smide AB redovisade 156 263 kronor i omsättning och 29 558 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva projektering, tillverkning och montering av stålkonstruktioner inom bygg- och entreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
STORVRETSVÄGEN 75 LGH 0901
c/o V. HANTUS
116 74 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2025
Eget kapital
48 471SEK
Omsättning
156 263 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
29 558 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
22,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 4 december 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
113,7 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,9 %
Soliditet Bra
22,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Prefabus Smide AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 156 263
Övrig omsättning -
Omsättning 156 263
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -126 705
Rörelseresultat 29 558
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 29 558
Resultat före skatt 29 558
Skatt -6 087
Årets resultat 23 471

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Prefabus Smide AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 195 327
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank -
Summa omsättningstillgångar 195 327
SUMMA TILLGÅNGAR 220 327
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Prefabus Smide AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 23 471
Summa eget kapital 48 471
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 126 705
Skatteskulder 6 087
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 39 064
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 171 856
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 220 327

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,9 %
Kassalikviditet
113,7 %
Soliditet
22,0 %
Skuldsättningsgrad
3.55
Avkastning eget kapital | ROE
61,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
13,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
18,9 %
Nettomarginal
15,0 %
Vinstmarginal före skatt
18,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
61,0 %
Skuldandel
78,0 %
Rörelsekapital
23 471SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.71ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Altman Z-score
1.32 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 23 471
Total föreslagen disposition 23 471

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat
Årets resultat 23 471

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Detta är bolagets första verksamhetsår.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 26 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Paulius Antanavicius
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm

Företag i samma bransch

SNI 25120 | Tillverkning av dörrar och fönster av metall | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Prefabus Smide AB

Vad har Prefabus Smide AB för organisationsnummer?
Prefabus Smide AB har organisationsnummer 559559-4721.
Vilken företagsform har Prefabus Smide AB?
Prefabus Smide AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 december 2025.
Vilken adress har Prefabus Smide AB?
Prefabus Smide AB har den registrerade postadressen STORVRETSVÄGEN 75 LGH 0901, 116 74 STOCKHOLM. Enligt SCB har Prefabus Smide AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Prefabus Smide AB?
Prefabus Smide AB omsatte 156 263 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Prefabus Smide AB?
Prefabus Smide AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 29 558 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Prefabus Smide AB?
Soliditeten i Prefabus Smide AB var 22,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Prefabus Smide AB F-skatt?
Ja, Prefabus Smide AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Prefabus Smide AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva projektering, tillverkning och montering av stålkonstruktioner inom bygg- och entreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.