Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Pudas Tandläkeri AB

Org.nr Reg. 13 april 2017 Säte Uppsala Momsreg.nr SE559108850401

Pudas Tandläkeri AB är ett aktivt aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Uppsala som registrerades 2017. Pudas Tandläkeri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Pudas Tandläkeri AB redovisade 5,8 miljoner kronor i omsättning och 672 834 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Konventionell tandvård inom ramen för tandläkarlegitimation samt adekvat utbildning och försäljning.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 636700M81OUQ0L70IY75
Pudas Tandläkeri AB logotyp
Postadress
MARIELUND 411
741 77 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2017 | 9 år
Omsättningstillväxt
5,7 %
Omsättning CAGR 4 år
13,6 %
Resultattillväxt
-54,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 917 087SEK
Eget kapital
2 708 950SEK
Omsättning
5 751 260 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
672 834 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
73,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
309,3 %
Vinstmarginal Bra
10,5 %
Soliditet Mycket bra
73,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Pudas Tandläkeri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 737 892
Övrig omsättning 13 368
Omsättning 5 751 260
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 146 903
Rörelseresultat 604 357
Finansiella intäkter 764
Finansiella kostnader 34 610
Resultat efter finansnetto 672 834
Resultat före skatt 541 614
Skatt -98 037
Årets resultat 443 577

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Pudas Tandläkeri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 0
Materiella anl.tillg. 3 364 173
Finansiella anl.tillg. 192 323
Summa anläggningstillgångar 3 556 496
Omsättningstillgångar
Varulager 106 170
Kundfordringar 86 926
Övriga kortfristiga fordringar 36 558
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 240 089
Kassa och bank 1 015 443
Summa omsättningstillgångar 1 485 186
SUMMA TILLGÅNGAR 5 041 682
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Pudas Tandläkeri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 2 215 373
Fritt eget kapital 2 658 950
Summa eget kapital 2 708 950
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 945 000
Ackumulerade överavskrivningar 302 860
Summa obeskattade reserver 1 247 860
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 639 045
Summa långfristiga skulder 639 045
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 2 879
Leverantörsskulder 57 052
Skatteskulder 47 071
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 115 150
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 223 675
Summa kortfristiga skulder 445 827
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 041 682

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,5 %
Kassalikviditet
309,3 %
Soliditet
73,4 %
Skuldsättningsgrad
0.36
Avkastning eget kapital | ROE
18,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,0 %
EBITDA
1 027 849SEK
Personalkostnader
2 216 918SEK
Personalkostnad / anställd
738 973SEK
Rörelsemarginal
10,5 %
Nettomarginal
7,7 %
Vinstmarginal före skatt
9,4 %
EBITDA-marginal
17,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
13,2 %
Skuldandel
46,3 %
Kontantkvot
227,8 %
Rörelsekapital
1 039 359SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.14ggr
Räntetäckningsgrad
17.5ggr
Omsättning / anställd
1 917 087SEK
Vinst / anställd
224 278SEK
Effektiv skattesats
18,1 %
Förädlingsvärde
3 244 767SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 081 589SEK
Personalkostnadsandel
38,5 %
Altman Z-score
2.52 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 658 950
Total föreslagen disposition 2 658 950

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 2 171 773 -927 120 885 000 -220 313 1 244 653
Goodwill 1 486 000 -1 486 000 - -222 494 0
Förbättringsutgifter annans fastighet 2 270 607 -151 087 2 000 000 0 2 119 520
Andra långfristiga värdepappersinnehav 192 323 - - - 192 323

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 443 577 443 577
Balanseras i ny räkning 976 959 -976 959 0
Utdelning 200 000 - 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 2 465 372
Övrig rörelse - - 2 708 949

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Goodwill 0
Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 2 119 520
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 106 170
Skulder - detalj
Förskott från kunder 2 879
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år -639 045
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 102 323
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -131 220

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag BDO Norr AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Pudas Tandläkeri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 150 200 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 432 5 290 4 628 4 960 5 738
Övrig omsättning 25 0 - 481 13
Omsättning 3 458 5 290 4 628 5 441 5 751
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 747 −4 107 −4 065 −3 956 −5 147
Rörelseresultat efter avskrivningar 711 1 182 563 1 485 604
Finansiella intäkter - 0 18 52 1
Finansiella kostnader −50 −59 −60 −45 −35
Resultat efter finansnetto 661 1 123 521 1 492 673
Resultat före skatt 475 704 411 1 237 542
Skatt på årets resultat −100 −148 −89 −260 −98
Årets resultat 375 556 322 977 444
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 817 520 222 0 0
Materiella anläggningstillgångar 364 320 203 2 867 3 364
Finansiella anläggningstillgångar 520 790 790 790 192
Anläggningstillgångar 1 701 1 630 1 215 3 657 3 556
Varulager 29 45 53 92 106
Kundfordringar 31 84 47 137 87
Kassa och bank 1 018 1 530 2 191 1 017 1 015
Omsättningstillgångar 1 153 1 860 2 450 1 421 1 485
Summa tillgångar 2 854 3 490 3 665 5 078 5 042
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 711 1 266 1 588 2 415 2 659
Eget kapital 761 1 316 1 638 2 465 2 709
Obeskattade reserver 332 751 861 1 117 1 248
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 342 781 709 625 639
Leverantörsskulder 81 211 164 541 57
Kortfristiga skulder 420 641 456 872 446
Summa eget kapital och skulder 2 854 3 490 3 665 5 078 5 042

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 22 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Linn Pudas
    Styrelseledamot

Revisorer

  • R
    Rebecka Sverin
    Auktoriserad revisor
  • M
    Maria Ulfhielm
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
LJUSBÄRARGATAN 2 Huvudkontor
LJUSBÄRARGATAN 2
754 23 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 86230 | Tandläkarverksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Pudas Tandläkeri AB

Vad har Pudas Tandläkeri AB för organisationsnummer?
Pudas Tandläkeri AB har organisationsnummer 559108-8504.
Vilken företagsform har Pudas Tandläkeri AB?
Pudas Tandläkeri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 april 2017.
Var ligger Pudas Tandläkeri AB?
Pudas Tandläkeri AB har sitt säte i Uppsala. Den registrerade postadressen är MARIELUND 411, 741 77 UPPSALA. Enligt SCB har Pudas Tandläkeri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Pudas Tandläkeri AB?
Pudas Tandläkeri AB omsatte 5,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Pudas Tandläkeri AB?
Pudas Tandläkeri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 672 834 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Pudas Tandläkeri AB?
Soliditeten i Pudas Tandläkeri AB var 73,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Pudas Tandläkeri AB?
Pudas Tandläkeri AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Pudas Tandläkeri AB F-skatt?
Ja, Pudas Tandläkeri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Pudas Tandläkeri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Konventionell tandvård inom ramen för tandläkarlegitimation samt adekvat utbildning och försäljning.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.