Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Qanyou AB

Org.nr Reg. 24 januari 2024 Momsreg.nr SE559469348201

Qanyou AB är ett aktivt aktiebolag inom utgivning av datorspel som registrerades 2024. Qanyou AB är registrerat för F-skatt och moms.

Registrerad verksamhet

Qanyou AB, ett nystartat innovativt teknikföretag, grundades med målet att revolutionera interaktionen mellan musik, teknologi och spel. Vår verksamhet fokuserar på utveckling och kommersialisering av avancerade, interaktiva musikquiz- applikationer, som integrerar underhållning och reklam i en unik användarupplevelse.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
VRETVÄGEN 7
c/o ANDERS RUNHEM
183 63 TÄBY
Öppna i Google Maps
Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2024 | 2 år
Eget kapital
19 000SEK
Omsättning
- SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-8 000 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
65,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
290,0 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
65,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Qanyou AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -
Övrig omsättning -
Omsättning -
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 000
Rörelseresultat -8 000
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -8 000
Resultat före skatt -8 000
Skatt -
Årets resultat -8 000

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Qanyou AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 4 000
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 25 000
Summa omsättningstillgångar 29 000
SUMMA TILLGÅNGAR 29 000
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Qanyou AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 2 000
Fritt eget kapital -6 000
Summa eget kapital 19 000
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 10 000
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 10 000
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 29 000

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
290,0 %
Soliditet
65,5 %
Skuldsättningsgrad
0.53
Avkastning eget kapital | ROE
-42,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-27,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-42,1 %
Skuldandel
34,5 %
Kontantkvot
250,0 %
Rörelsekapital
19 000SEK
Altman Z-score
-

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -6 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -8 000 -8 000
Balanseras i ny räkning -8 000 8 000 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 10 000 - 10 000
Justerat ingående eget kapital - - 17 000
Övrig rörelse - - 19 000

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Qanyou AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 24 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 0 -
Övrig omsättning - -
Omsättning - -
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −8 −8
Rörelseresultat efter avskrivningar −8 −8
Finansiella intäkter - -
Finansiella kostnader - -
Resultat efter finansnetto −8 −8
Resultat före skatt −8 −8
Skatt på årets resultat - -
Årets resultat −8 −8
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar - -
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 25 25
Omsättningstillgångar 25 29
Summa tillgångar 25 29
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital −8 −6
Eget kapital 17 19
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder - 10
Kortfristiga skulder 8 10
Summa eget kapital och skulder 25 29

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    Anders Runhem
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VRETVÄGEN 7 Huvudkontor
VRETVÄGEN 7
183 63 TÄBY
Täby, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 58210 | Utgivning av datorspel | J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll

Vanliga frågor om Qanyou AB

Vad har Qanyou AB för organisationsnummer?
Qanyou AB har organisationsnummer 559469-3482.
Vilken företagsform har Qanyou AB?
Qanyou AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 24 januari 2024.
Vilken adress har Qanyou AB?
Qanyou AB har den registrerade postadressen VRETVÄGEN 7, 183 63 TÄBY. Enligt SCB har Qanyou AB ett registrerat arbetsställe.
Vilket resultat redovisade Qanyou AB?
Qanyou AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −8 000 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Qanyou AB?
Soliditeten i Qanyou AB var 65,5 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Qanyou AB F-skatt?
Ja, Qanyou AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Qanyou AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Qanyou AB, ett nystartat innovativt teknikföretag, grundades med målet att revolutionera interaktionen mellan musik, teknologi och spel. Vår verksamhet fokuserar på utveckling och kommersialisering av avancerade, interaktiva musikquiz- applikationer, som integrerar underhållning och reklam i en unik användarupplevelse.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.