Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag

Org.nr Reg. 19 december 2006 Säte Stockholm Momsreg.nr SE556718118401

Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Stockholm som registrerades 2006. Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag redovisade 4,1 miljoner kronor i omsättning och 178 666 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet skall vara hud och kroppsvård, smycken samt agenturverksamhet inom hudvård. Inköp & försäljning av handelsvaror såsom avancerade handdukar inom hudvård, kuddfodral, doftljus, necessärer.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag logotyp
Postadress
VALHALLAVÄGEN 110
114 41 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2006 | 19 år
Omsättningstillväxt
9,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-4,1 %
Resultattillväxt
231,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 382 584SEK
Eget kapital
1 044 018SEK
Omsättning
4 147 751 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
178 666 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
71,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
127,1 %
Vinstmarginal Svag
4,3 %
Soliditet Mycket bra
71,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 147 751
Övrig omsättning 0
Omsättning 4 147 751
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 969 061
Rörelseresultat 178 690
Finansiella intäkter 873
Finansiella kostnader 897
Resultat efter finansnetto 178 666
Resultat före skatt 178 666
Skatt -43 890
Årets resultat 134 776

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 66 242
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 66 242
Omsättningstillgångar
Varulager 951 212
Kundfordringar 213 081
Övriga kortfristiga fordringar 25 741
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 31 787
Kassa och bank 275 405
Summa omsättningstillgångar 1 497 226
SUMMA TILLGÅNGAR 1 563 468
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 809 242
Fritt eget kapital 944 018
Summa eget kapital 1 044 018
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 90 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 90 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 54 399
Leverantörsskulder 109 081
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 214 307
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 51 663
Summa kortfristiga skulder 429 450
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 563 468

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,3 %
Kassalikviditet
127,1 %
Soliditet
71,3 %
Skuldsättningsgrad
0.4
Avkastning eget kapital | ROE
16,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
11,5 %
EBITDA
252 856SEK
Personalkostnader
1 614 489SEK
Personalkostnad / anställd
538 163SEK
Rörelsemarginal
4,3 %
Nettomarginal
3,2 %
Vinstmarginal före skatt
4,3 %
EBITDA-marginal
6,1 %
Bruttomarginal
63,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
15,8 %
Skuldandel
33,2 %
Kontantkvot
64,1 %
Rörelsekapital
1 067 776SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.65ggr
Räntetäckningsgrad
200.2ggr
Omsättning / anställd
1 382 584SEK
Vinst / anställd
59 555SEK
Effektiv skattesats
24,6 %
Förädlingsvärde
1 867 345SEK
Förädlingsvärde / anställd
622 448SEK
Personalkostnadsandel
38,9 %
Bruttovinst
2 626 549SEK
Altman Z-score
4.77 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 944 018
Total föreslagen disposition 944 018

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 370 818 -304 576 77 972 -68 965 66 242

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 134 776 134 776
Balanseras i ny räkning 240 -240 0
Justerat ingående eget kapital - - 909 241
Övrig rörelse - - 1 044 017

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Förskott från kunder 54 399

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 895 4 658 3 979 3 778 4 148
Övrig omsättning 12 11 1 1 0
Omsättning 4 907 4 668 3 980 3 778 4 148
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −4 451 −4 743 −3 984 −3 916 −3 969
Rörelseresultat efter avskrivningar 456 −74 −4 −138 179
Finansiella intäkter - 1 3 3 1
Finansiella kostnader −4 −2 −3 −1 −1
Resultat efter finansnetto 453 −75 −3 −136 179
Resultat före skatt 336 11 17 6 179
Skatt på årets resultat −72 −5 −8 −6 −44
Årets resultat 263 6 6 9 135
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 177 190 190 131 66
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 177 190 190 131 66
Varulager 827 666 666 863 951
Kundfordringar 88 158 158 119 213
Kassa och bank 864 482 482 534 275
Omsättningstillgångar 1 950 1 549 1 549 1 697 1 497
Summa tillgångar 2 127 1 739 1 739 1 829 1 563
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 1 053 800 800 809 944
Eget kapital 1 153 900 900 909 1 044
Obeskattade reserver 338 252 252 232 90
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 180 112 112 131 109
Kortfristiga skulder 636 587 587 688 429
Summa eget kapital och skulder 2 127 1 739 1 739 1 829 1 563

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Therése Wirén Ekehjelm
    Signatär
  • T
    Therése Wirén Ekehjelm
    Styrelseledamot

Revisorer

  • E
    Emma Larsson
    Auktoriserad revisor
  • T
    Tyra Wilén
    Auktoriserad revisor

Fastställelseintyg

  • T
    Therése Wirén Ekehjelm
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VALHALLAVÄGEN 110 Huvudkontor
VALHALLAVÄGEN 110
114 41 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta 086611799

Företag i samma bransch

SNI 96230 | Dagspa, bastu och ångbastu | T | Annan serviceverksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag
17 mars 2017
AMELIE SOIE
För den del av verksamheten som avser inköp och försäljning av handelsvaror såsom avancerade handdukar inom hudvård, kuddfodral, doftljus och necessärer.
17 mars 2017

Vanliga frågor om Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag

Vad har Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag för organisationsnummer?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag har organisationsnummer 556718-1184.
Vilken företagsform har Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 december 2006.
Var ligger Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är VALHALLAVÄGEN 110, 114 41 STOCKHOLM. Enligt SCB har Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag omsatte 4,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 178 666 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Soliditeten i Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag var 71,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag F-skatt?
Ja, Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Qvi Si - Haute couture de la beauté Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet skall vara hud och kroppsvård, smycken samt agenturverksamhet inom hudvård. Inköp & försäljning av handelsvaror såsom avancerade handdukar inom hudvård, kuddfodral, doftljus, necessärer.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.