Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

R-chark i Hammerdal AB

Org.nr Reg. 31 januari 2000 Säte Hammerdal, Strömsunds kommun, Jämtlands län Momsreg.nr SE556583796901

R-chark i Hammerdal AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av lagad mat och färdigrätter som registrerades 2000. R-chark i Hammerdal AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. R-chark i Hammerdal AB redovisade 931 kronor i omsättning och −38 799 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva tillverkning av livsmedel såsom syltor, pölsa, ärtsoppa samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SOLBERG 104
833 48 HAMMERDAL
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2000 | 26 år
Omsättningstillväxt
-99,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-76,2 %
Resultattillväxt
-109,2 %
Eget kapital
119 188SEK
Omsättning
931 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-38 799 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
65,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
292,4 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-4167,5 %
Soliditet Mycket bra
65,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för R-chark i Hammerdal AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning 931
Omsättning 931
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -39 732
Rörelseresultat -38 801
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto -38 799
Resultat före skatt -38 799
Skatt 0
Årets resultat -38 799

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för R-chark i Hammerdal AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 87 500
Övriga kortfristiga fordringar 5 457
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 88 172
Summa omsättningstillgångar 181 129
SUMMA TILLGÅNGAR 181 129
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för R-chark i Hammerdal AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 1 600
Överkursfond -
Bundet eget kapital 101 600
Balanserat resultat 56 387
Fritt eget kapital 17 588
Summa eget kapital 119 188
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 134
Skatteskulder 34 807
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 27 000
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 61 941
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 181 129

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-4167,5 %
Kassalikviditet
292,4 %
Soliditet
65,8 %
Skuldsättningsgrad
0.52
Avkastning eget kapital | ROE
-32,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-21,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
18 500SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-4167,7 %
Nettomarginal
-4167,5 %
Vinstmarginal före skatt
-4167,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-32,6 %
Skuldandel
34,2 %
Kontantkvot
142,3 %
Rörelsekapital
119 188SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.01ggr
Förädlingsvärde
-20 301SEK
Personalkostnadsandel
1987,1 %
Altman Z-score
0.88 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 17 588
Total föreslagen disposition 17 588

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 0 0 - - 0
Inventarier, verktyg och installationer 0 0 - - 0
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0 0 - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -38 799 -38 799
Balanseras i ny räkning 388 391 -388 391 0
Återbetalning aktieägartillskott 282 000 - 282 000
Justerat ingående eget kapital - - 439 987
Övrig rörelse - - 119 188

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 480 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för R-chark i Hammerdal AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 282 108 134 53 0
Övrig omsättning 8 0 - 443 1
Omsättning 290 108 134 497 1
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −282 −197 −151 −74 −40
Rörelseresultat efter avskrivningar 9 −90 −17 423 −39
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader −10 −14 −12 0 0
Resultat efter finansnetto −1 −104 −29 423 −39
Resultat före skatt −1 −104 −29 423 −39
Skatt på årets resultat - - - −35 0
Årets resultat −1 −104 −29 388 −39
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 233 220 207 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 233 220 207 0 0
Varulager - - - - -
Kundfordringar 93 178 111 88 88
Kassa och bank - - 9 365 88
Omsättningstillgångar 223 178 127 482 181
Summa tillgångar 457 398 334 482 181
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 57 −46 −50 338 18
Eget kapital 159 55 52 440 119
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 90 141 0 - -
Leverantörsskulder 11 11 10 7 0
Kortfristiga skulder 208 202 283 42 62
Summa eget kapital och skulder 457 398 334 482 181

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • R
    Robin Olofsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FYRÅN 145 Huvudkontor
FYRÅN 145
833 41 HAMMERDAL
Strömsund, Jämtland Karta 064410030

Företag i samma bransch

SNI 10850 | Tillverkning av lagad mat och färdigrätter | C | Tillverkning

Vanliga frågor om R-chark i Hammerdal AB

Vad har R-chark i Hammerdal AB för organisationsnummer?
R-chark i Hammerdal AB har organisationsnummer 556583-7969.
Vilken företagsform har R-chark i Hammerdal AB?
R-chark i Hammerdal AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 31 januari 2000.
Vilken adress har R-chark i Hammerdal AB?
R-chark i Hammerdal AB har den registrerade postadressen SOLBERG 104, 833 48 HAMMERDAL. Enligt SCB har R-chark i Hammerdal AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för R-chark i Hammerdal AB?
R-chark i Hammerdal AB omsatte 931 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade R-chark i Hammerdal AB?
R-chark i Hammerdal AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −38 799 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade R-chark i Hammerdal AB?
Soliditeten i R-chark i Hammerdal AB var 65,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har R-chark i Hammerdal AB?
R-chark i Hammerdal AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Har R-chark i Hammerdal AB F-skatt?
Ja, R-chark i Hammerdal AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör R-chark i Hammerdal AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva tillverkning av livsmedel såsom syltor, pölsa, ärtsoppa samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.