Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

R1 Utbildning AB

Org.nr Reg. 7 mars 2002 Momsreg.nr SE556623826601

R1 Utbildning AB är ett aktivt aktiebolag inom trafikskoleverksamhet som registrerades 2002. R1 Utbildning AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. R1 Utbildning AB redovisade 2,3 miljoner kronor i omsättning och −286 668 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva bilskola, utbildning, entreprenör- & serviceverksamhet inom transportnärningen, övrig service till skogsbruk, utbildningstjänster inom barn och ungdomsverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor Q | Utbildning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
R1 Utbildning AB logotyp
Postadress
SÖDERTO 3283
c/o R1 UTBILDNING
242 93 HÖRBY
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2002 | 24 år
Omsättningstillväxt
-41,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-12,8 %
Resultattillväxt
-292,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 129 850SEK
Eget kapital
243 514SEK
Omsättning
2 259 700 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-286 668 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
29,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
113,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-12,6 %
Soliditet Bra
29,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för R1 Utbildning AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 148 311
Övrig omsättning 111 389
Omsättning 2 259 700
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 544 291
Rörelseresultat -284 591
Finansiella intäkter 379
Finansiella kostnader 2 456
Resultat efter finansnetto -286 668
Resultat före skatt -131 760
Skatt 0
Årets resultat -131 760

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för R1 Utbildning AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 166 522
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 166 522
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 205 893
Övriga kortfristiga fordringar 1 954
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 196 216
Kassa och bank 262 760
Summa omsättningstillgångar 666 823
SUMMA TILLGÅNGAR 833 345
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för R1 Utbildning AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 0
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 275 274
Fritt eget kapital 143 514
Summa eget kapital 243 514
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar 0
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 34 738
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 463 612
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 91 481
Summa kortfristiga skulder 589 831
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 833 345

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-12,6 %
Kassalikviditet
113,1 %
Soliditet
29,2 %
Skuldsättningsgrad
2.42
Avkastning eget kapital | ROE
-117,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-34,1 %
EBITDA
-257 216SEK
Personalkostnader
1 237 982SEK
Personalkostnad / anställd
618 991SEK
Rörelsemarginal
-13,2 %
Nettomarginal
-6,1 %
Vinstmarginal före skatt
-5,8 %
EBITDA-marginal
-11,4 %
Bruttomarginal
84,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-116,7 %
Skuldandel
70,8 %
Kontantkvot
44,5 %
Rörelsekapital
76 992SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.71ggr
Räntetäckningsgrad
-115.7ggr
Omsättning / anställd
1 129 850SEK
Vinst / anställd
-143 334SEK
Förädlingsvärde
980 766SEK
Förädlingsvärde / anställd
490 383SEK
Personalkostnadsandel
54,8 %
Bruttovinst
1 907 111SEK
Altman Z-score
2.03 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 143 514
Total föreslagen disposition 143 514

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 45 000 -45 000 - -5 625 0
Maskiner och andra tekniska anläggningar 199 500 -32 978 168 000 -27 300 166 522

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -131 760 -131 760
Balanseras i ny räkning 82 263 -82 263 0
Justerat ingående eget kapital - - 375 275

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 166 522
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 64 908

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Checkkredit - beviljat 100 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för R1 Utbildning AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 sammandrag 2023-06 jämförelseår 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 250 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 914 2 920 3 476 3 602 2 148
Övrig omsättning - 208 229 250 111
Omsättning - 3 128 3 705 3 852 2 260
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −3 352 −3 400 −3 702 −2 544
Rörelseresultat efter avskrivningar - −225 305 150 −285
Finansiella intäkter - 3 2 2 0
Finansiella kostnader - −3 −2 −3 −2
Resultat efter finansnetto 251 −225 305 149 −287
Resultat före skatt - 14 285 108 −132
Skatt på årets resultat - −5 −59 −26 0
Årets resultat - 9 225 82 −132
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 194 137 65 167
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 194 137 65 167
Varulager - 81 38 0 -
Kundfordringar - 145 497 586 206
Kassa och bank - 155 362 504 263
Omsättningstillgångar - 439 960 1 297 667
Summa tillgångar - 633 1 097 1 362 833
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 268 493 275 144
Eget kapital - 368 593 375 244
Obeskattade reserver - 93 114 155 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 52 143 67 35
Kortfristiga skulder - 172 390 832 590
Summa eget kapital och skulder - 633 1 097 1 362 833

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 9 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Amanda Månsson
    Styrelseledamot
  • U
    Ulf Nilsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÖDERTO 3283 Huvudkontor
SÖDERTO 3283
242 93 HÖRBY
Hörby, Skåne 1-4 anställda Karta 041310226

Företag i samma bransch

SNI 85530 | Trafikskoleverksamhet | Q | Utbildning

Vanliga frågor om R1 Utbildning AB

Vad har R1 Utbildning AB för organisationsnummer?
R1 Utbildning AB har organisationsnummer 556623-8266.
Vilken företagsform har R1 Utbildning AB?
R1 Utbildning AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 7 mars 2002.
Vilken adress har R1 Utbildning AB?
R1 Utbildning AB har den registrerade postadressen SÖDERTO 3283, 242 93 HÖRBY. Enligt SCB har R1 Utbildning AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för R1 Utbildning AB?
R1 Utbildning AB omsatte 2,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade R1 Utbildning AB?
R1 Utbildning AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −286 668 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade R1 Utbildning AB?
Soliditeten i R1 Utbildning AB var 29,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har R1 Utbildning AB?
R1 Utbildning AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har R1 Utbildning AB F-skatt?
Ja, R1 Utbildning AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör R1 Utbildning AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva bilskola, utbildning, entreprenör- & serviceverksamhet inom transportnärningen, övrig service till skogsbruk, utbildningstjänster inom barn och ungdomsverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.