Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rastmans bygg AB

Org.nr Reg. 29 maj 2020 Momsreg.nr SE559257718201

Rastmans bygg AB är ett aktivt aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten som registrerades 2020. Rastmans bygg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Rastmans bygg AB redovisade 11,2 miljoner kronor i omsättning och 1,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Snickare inom bygg.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Rastmans bygg AB logotyp
Postadress
ANDERBÄCKSVÄGEN 11
611 75 ENSTABERGA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
67,2 %
Omsättning CAGR 4 år
10,5 %
Resultattillväxt
257,4 %
Anställningstillväxt
25,0 %
Omsättning / anställd
2 249 105SEK
Eget kapital
1 320 977SEK
Omsättning
11 245 527 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 130 412 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
31,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
62,8 %
Vinstmarginal Bra
10,4 %
Soliditet Bra
31,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rastmans bygg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 245 527
Övrig omsättning -
Omsättning 11 245 527
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -10 079 028
Rörelseresultat 1 166 499
Finansiella intäkter 114
Finansiella kostnader 36 201
Resultat efter finansnetto 1 130 412
Resultat före skatt 880 412
Skatt -189 138
Årets resultat 691 274

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rastmans bygg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 256 136
Finansiella anl.tillg. 2 490 928
Summa anläggningstillgångar 2 747 064
Omsättningstillgångar
Varulager 168 186
Kundfordringar 845 416
Övriga kortfristiga fordringar 125 567
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 122 419
Kassa och bank 801 718
Summa omsättningstillgångar 2 159 492
SUMMA TILLGÅNGAR 4 906 556
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rastmans bygg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 604 703
Fritt eget kapital 1 295 977
Summa eget kapital 1 320 977
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 300 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 300 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 115 527
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 115 527
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 26 640
Leverantörsskulder 815 578
Skatteskulder 130 581
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 696 336
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 500 917
Summa kortfristiga skulder 3 170 052
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 906 556

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,4 %
Kassalikviditet
62,8 %
Soliditet
31,8 %
Skuldsättningsgrad
2.15
Avkastning eget kapital | ROE
72,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
23,8 %
EBITDA
1 195 545SEK
Personalkostnader
2 799 469SEK
Personalkostnad / anställd
559 894SEK
Rörelsemarginal
10,4 %
Nettomarginal
6,1 %
Vinstmarginal före skatt
7,8 %
EBITDA-marginal
10,6 %
Bruttomarginal
49,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
67,2 %
Skuldandel
73,1 %
Kontantkvot
25,3 %
Rörelsekapital
-1 010 560SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.29ggr
Räntetäckningsgrad
32.2ggr
Omsättning / anställd
2 249 105SEK
Vinst / anställd
226 082SEK
Effektiv skattesats
21,5 %
Förädlingsvärde
3 995 014SEK
Förädlingsvärde / anställd
799 003SEK
Personalkostnadsandel
24,9 %
Bruttovinst
5 538 868SEK
Föreslagen utdelning
600 000SEK
Utdelningsandel
86,8 %
Räntebärande nettoskuld
-659 551SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.6ggr
Altman Z-score
3.14 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 600 000
Föreslås balanseras i ny räkning 695 977
Total föreslagen disposition 1 295 977

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 285 182 -29 046 285 182 -29 046 256 136
Långfristiga fordringar koncernföretag 2 490 928 - - - 2 490 928

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 691 274 691 274
Balanseras i ny räkning 185 349 -185 349 0
Justerat ingående eget kapital - - 629 703
Övrig rörelse - - 1 320 977

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 2 490 928
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 168 186
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 96 186
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 26 640
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 8 967

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 400 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -50 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Rastmans bygg AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 300 - - 600
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 7 544 5 740 7 568 6 726 11 246
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 7 544 5 740 7 568 6 726 11 246
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −7 260 −5 431 −7 387 −6 362 −10 079
Rörelseresultat efter avskrivningar 284 308 181 364 1 166
Finansiella intäkter - 2 5 0 0
Finansiella kostnader −1 0 −1 −48 −36
Resultat efter finansnetto 282 310 210 316 1 130
Resultat före skatt 232 310 210 236 880
Skatt på årets resultat −48 −77 −41 −51 −189
Årets resultat 184 233 169 185 691
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 55 0 0 256
Finansiella anläggningstillgångar - - 1 649 2 040 2 491
Anläggningstillgångar - 55 1 649 2 040 2 747
Varulager 85 104 81 101 168
Kundfordringar 502 272 110 182 845
Kassa och bank 189 435 110 148 802
Omsättningstillgångar 1 434 1 389 642 838 2 159
Summa tillgångar 1 434 1 444 2 291 2 878 4 907
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 317 550 419 605 1 296
Eget kapital 342 575 444 630 1 321
Obeskattade reserver 100 100 100 100 300
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - 116
Leverantörsskulder 401 412 348 460 816
Kortfristiga skulder 993 769 1 747 2 149 3 170
Summa eget kapital och skulder 1 434 1 444 2 291 2 878 4 907

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 29 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Tommy Rastman
    Styrelseledamot

Revisorer

  • A
    Anna Viktoria Simula
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ANDERBÄCKSVÄGEN 11 Huvudkontor
ANDERBÄCKSVÄGEN 11
611 75 ENSTABERGA
Nyköping, Södermanland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43320 | Byggnadssnickeriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Rastmans bygg AB

Vad har Rastmans bygg AB för organisationsnummer?
Rastmans bygg AB har organisationsnummer 559257-7182.
Vilken företagsform har Rastmans bygg AB?
Rastmans bygg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 maj 2020.
Vilken adress har Rastmans bygg AB?
Rastmans bygg AB har den registrerade postadressen ANDERBÄCKSVÄGEN 11, 611 75 ENSTABERGA. Enligt SCB har Rastmans bygg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rastmans bygg AB?
Rastmans bygg AB omsatte 11,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rastmans bygg AB?
Rastmans bygg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rastmans bygg AB?
Soliditeten i Rastmans bygg AB var 31,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Rastmans bygg AB?
Rastmans bygg AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Rastmans bygg AB F-skatt?
Ja, Rastmans bygg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rastmans bygg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Snickare inom bygg.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.