Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

RAV AB

Org.nr Reg. 5 december 1988 Säte Stenstorp Momsreg.nr SE556342791201

RAV AB är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Stenstorp som registrerades 1988. RAV AB är registrerat för F-skatt och moms. RAV AB redovisade 23 133 kronor i omsättning och 18 059 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva svets- och mekanisk verkstad. Utföra reparationer och underhållsarbeten på processanläggningar, maskiner och fastigheter till industrier. Återförsäljare av svetsar och svetstråd och svetstillbehör. Tillverkning av minigolfbanor, industri- och verkstadsutrustning. Sågverk. Handel med rundvirke. Transport av rundvirke och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
ÅRÅSHULT HÅLAN 1
c/o RAV AB
547 92 GULLSPÅNG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 1988 | 37 år
Omsättning CAGR 4 år
-31,2 %
Eget kapital
99 223SEK
Omsättning
23 133 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
18 059 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
97,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
3407,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
80,8 %
Soliditet Mycket bra
97,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för RAV AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning 23 133
Omsättning 23 133
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 450
Rörelseresultat 18 683
Finansiella intäkter 1
Finansiella kostnader 625
Resultat efter finansnetto 18 059
Resultat före skatt 18 059
Skatt -
Årets resultat 18 059

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för RAV AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 750
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 101 473
Summa omsättningstillgångar 102 223
SUMMA TILLGÅNGAR 102 223
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för RAV AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat -38 835
Fritt eget kapital -20 777
Summa eget kapital 99 223
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 3 000
Summa kortfristiga skulder 3 000
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 102 223

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
80,8 %
Kassalikviditet
3407,4 %
Soliditet
97,1 %
Skuldsättningsgrad
0.03
Avkastning eget kapital | ROE
18,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
18,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
80,8 %
Nettomarginal
78,1 %
Vinstmarginal före skatt
78,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
18,8 %
Skuldandel
2,9 %
Kontantkvot
3382,4 %
Rörelsekapital
99 223SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.23ggr
Räntetäckningsgrad
29.9ggr
Förädlingsvärde
18 683SEK
Personalkostnadsandel
0,0 %
Altman Z-score
15.06 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -20 776

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 0 0 - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 18 059 18 059
Balanseras i ny räkning 2 259 -2 259 0
Justerat ingående eget kapital - - 81 165
Övrig rörelse - - 99 224

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för RAV AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 103 348 0 8 0
Övrig omsättning 0 1 1 0 23
Omsättning 103 349 1 8 23
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −38 −326 −93 −6 −4
Rörelseresultat efter avskrivningar 65 22 −92 2 19
Finansiella intäkter - - - - 0
Finansiella kostnader - - - - −1
Resultat efter finansnetto 65 22 −92 2 18
Resultat före skatt 65 22 −92 2 18
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 65 22 −92 2 18
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 154 176 76 84 101
Omsättningstillgångar 154 176 90 84 102
Summa tillgångar 154 176 90 84 102
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 29 51 −41 −39 −21
Eget kapital 149 171 79 81 99
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 5 5 12 3 3
Summa eget kapital och skulder 154 176 90 84 102

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Anders Hjalmarsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ÅRÅSHULT HÅLAN 1 Huvudkontor
ÅRÅSHULT HÅLAN 1
547 92 GULLSPÅNG
Gullspång, Västra Götaland Karta 0500451123

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om RAV AB

Vad har RAV AB för organisationsnummer?
RAV AB har organisationsnummer 556342-7912.
Vilken företagsform har RAV AB?
RAV AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 december 1988.
Var ligger RAV AB?
RAV AB har sitt säte i Stenstorp. Den registrerade postadressen är ÅRÅSHULT HÅLAN 1, 547 92 GULLSPÅNG. Enligt SCB har RAV AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för RAV AB?
RAV AB omsatte 23 133 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade RAV AB?
RAV AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 18 059 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade RAV AB?
Soliditeten i RAV AB var 97,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har RAV AB?
RAV AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Har RAV AB F-skatt?
Ja, RAV AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör RAV AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva svets- och mekanisk verkstad. Utföra reparationer och underhållsarbeten på processanläggningar, maskiner och fastigheter till industrier. Återförsäljare av svetsar och svetstråd och svetstillbehör. Tillverkning av minigolfbanor, industri- och verkstadsutrustning. Sågverk. Handel med rundvirke. Transport av rundvirke och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.