Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Renner Care & Living AB

Org.nr Reg. 22 februari 2022 Momsreg.nr SE559366972301

Renner Care & Living AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2022. Renner Care & Living AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Renner Care & Living AB redovisade 773 852 kronor i omsättning och 1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Företaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet och medicinsk vård. Företaget skall även bedriva fastighetsförvärv och uthyrning av student- och semesterbostäder. Företaget skall även bedriva försäljning och utveckling av jordbruksprodukter.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
STUDENTBACKEN 1 1503
c/o GABRIELLA RENNERFELT
115 57 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-20,4 %
Omsättning CAGR 3 år
-9,7 %
Resultattillväxt
50,1 %
Eget kapital
2 418 408SEK
Omsättning
773 852 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 021 559 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
26,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
83,5 %
Vinstmarginal Mycket bra
188,4 %
Soliditet Bra
26,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Renner Care & Living AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 773 852
Övrig omsättning -
Omsättning 773 852
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -89 389
Rörelseresultat 684 463
Finansiella intäkter 773 121
Finansiella kostnader 436 025
Resultat efter finansnetto 1 021 559
Resultat före skatt 761 559
Skatt -160 908
Årets resultat 600 651

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Renner Care & Living AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 4 512 200
Summa anläggningstillgångar 4 512 200
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 1 017 783
Kassa och bank 722 302
Summa omsättningstillgångar 6 890 085
SUMMA TILLGÅNGAR 11 402 285
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Renner Care & Living AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 717 757
Fritt eget kapital 2 318 408
Summa eget kapital 2 418 408
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 732 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 732 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -43 950
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 8 280 827
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 15 000
Summa kortfristiga skulder 8 251 877
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 11 402 285

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
188,4 %
Kassalikviditet
83,5 %
Soliditet
26,3 %
Skuldsättningsgrad
2.8
Avkastning eget kapital | ROE
34,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
78 999SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
88,4 %
Nettomarginal
77,6 %
Vinstmarginal före skatt
98,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
46,3 %
Skuldandel
78,8 %
Kontantkvot
8,8 %
Rörelsekapital
-1 361 792SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.07ggr
Räntetäckningsgrad
3.3ggr
Effektiv skattesats
21,1 %
Förädlingsvärde
763 462SEK
Personalkostnadsandel
10,2 %
Altman Z-score
0.41 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 318 408
Total föreslagen disposition 2 318 408

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 600 651 600 651
Balanseras i ny räkning 399 023 -399 023 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 817 757
Övrig rörelse - - 2 418 408

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Kortfristiga placeringar 5 150 000
Övriga kortfristiga placeringar 5 150 000

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Renner Care & Living AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 22 februari 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 050 1 021 972 774
Övrig omsättning - - - -
Omsättning 1 050 1 021 972 774
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −13 −7 −49 −89
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 036 1 015 924 684
Finansiella intäkter - 82 196 773
Finansiella kostnader −1 −170 −440 −436
Resultat efter finansnetto 1 036 926 681 1 022
Resultat före skatt 776 888 507 762
Skatt på årets resultat −161 −184 −108 −161
Årets resultat 615 704 399 601
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - 4 512 4 512 4 512
Anläggningstillgångar - 4 512 4 512 4 512
Varulager - - - -
Kundfordringar - 235 215 0
Kassa och bank 1 113 2 031 1 204 722
Omsättningstillgångar 1 203 5 325 6 157 6 890
Summa tillgångar 1 203 9 837 10 669 11 402
Aktiekapital 100 100 100 100
Fritt eget kapital 615 1 319 1 718 2 318
Eget kapital 715 1 419 1 818 2 418
Obeskattade reserver 260 298 472 732
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - - -
Kortfristiga skulder 228 8 120 8 379 8 252
Summa eget kapital och skulder 1 203 9 837 10 669 11 402

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • S
    Sofia Rennerfelt
    Signatär
  • L
    Lars Rennerfelt
    Signatär
  • N
    Neah Rennerfelt
    Signatär
  • G
    Gustav Rennerfelt
    Styrelseordförande

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STUDENTBACKEN 1 1503 Huvudkontor
STUDENTBACKEN 1 1503
115 57 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86212 | Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Renner Care & Living AB

Vad har Renner Care & Living AB för organisationsnummer?
Renner Care & Living AB har organisationsnummer 559366-9723.
Vilken företagsform har Renner Care & Living AB?
Renner Care & Living AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 februari 2022.
Vilken adress har Renner Care & Living AB?
Renner Care & Living AB har den registrerade postadressen STUDENTBACKEN 1 1503, 115 57 STOCKHOLM. Enligt SCB har Renner Care & Living AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Renner Care & Living AB?
Renner Care & Living AB omsatte 773 852 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Renner Care & Living AB?
Renner Care & Living AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Renner Care & Living AB?
Soliditeten i Renner Care & Living AB var 26,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Renner Care & Living AB F-skatt?
Ja, Renner Care & Living AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Renner Care & Living AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet och medicinsk vård. Företaget skall även bedriva fastighetsförvärv och uthyrning av student- och semesterbostäder. Företaget skall även bedriva försäljning och utveckling av jordbruksprodukter.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.