Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Revolt Powercharge Nordic AB

Org.nr Reg. 27 april 2023 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559431945001

Revolt Powercharge Nordic AB är ett aktivt aktiebolag inom elinstallationer med säte i Stockholm som registrerades 2023. Revolt Powercharge Nordic AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Revolt Powercharge Nordic AB redovisade 10,2 miljoner kronor i omsättning och 192 427 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Försäljning och installation av solceller, batterilagring & elbilsladdare.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MAILBOX 693
114 11 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
3027,7 %
Omsättning CAGR 2 år
114,0 %
Resultattillväxt
290,9 %
Omsättning / anställd
1 693 244SEK
Eget kapital
217 160SEK
Omsättning
10 159 466 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
192 427 SEK
Bokslut 2025
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
8,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
93,9 %
Vinstmarginal Svag
1,9 %
Soliditet Svag
8,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Revolt Powercharge Nordic AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 10 106 718
Övrig omsättning 52 748
Omsättning 10 159 466
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -9 965 290
Rörelseresultat 194 176
Finansiella intäkter 278
Finansiella kostnader 2 027
Resultat efter finansnetto 192 427
Resultat före skatt 164 827
Skatt -17 071
Årets resultat 147 756

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Revolt Powercharge Nordic AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 181 407
Materiella anl.tillg. 114 505
Finansiella anl.tillg. 110 088
Summa anläggningstillgångar 406 000
Omsättningstillgångar
Varulager 5 795
Kundfordringar 2 045 579
Övriga kortfristiga fordringar 294 884
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 113 160
Kassa och bank 122 501
Summa omsättningstillgångar 2 581 919
SUMMA TILLGÅNGAR 2 987 919
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Revolt Powercharge Nordic AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 44 404
Fritt eget kapital 192 160
Summa eget kapital 217 160
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 27 600
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 27 600
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 75
Leverantörsskulder 1 260 362
Skatteskulder 17 071
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 301 437
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 164 214
Summa kortfristiga skulder 2 743 159
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 987 919

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
1,9 %
Kassalikviditet
93,9 %
Soliditet
8,0 %
Skuldsättningsgrad
11.5
Avkastning eget kapital | ROE
80,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
6,5 %
EBITDA
267 318SEK
Personalkostnader
2 329 833SEK
Personalkostnad / anställd
388 306SEK
Rörelsemarginal
1,9 %
Nettomarginal
1,5 %
Vinstmarginal före skatt
1,6 %
EBITDA-marginal
2,6 %
Bruttomarginal
41,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
79,4 %
Skuldandel
92,7 %
Kontantkvot
4,5 %
Rörelsekapital
-161 240SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.4ggr
Räntetäckningsgrad
95.9ggr
Omsättning / anställd
1 693 244SEK
Vinst / anställd
32 071SEK
Effektiv skattesats
10,4 %
Förädlingsvärde
2 597 151SEK
Förädlingsvärde / anställd
432 858SEK
Personalkostnadsandel
22,9 %
Bruttovinst
4 216 455SEK
Räntebärande nettoskuld
-122 426SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.5ggr
Altman Z-score
3.58 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 192 160
Total föreslagen disposition 192 160

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 127 900 -13 395 0 0 114 505
Andelar i koncernföretag 17 000 - 0 - 17 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 147 756 147 756
Balanseras i ny räkning -100 800 100 800 0
Justerat ingående eget kapital - - 69 404
Övrig rörelse - - 217 160

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Koncessioner, patent & licenser 181 407
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 75

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget har efter räkenskapsårets utgång fokuserat på solcellsanläggningar och batterilagring till lantbruk, vilket lett till flera stora

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Revolt Powercharge Nordic AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-12 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 27 april 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 0 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 216 325 10 107
Övrig omsättning 3 0 53
Omsättning 2 219 325 10 159
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −2 227 −417 −9 965
Rörelseresultat efter avskrivningar −8 −93 194
Finansiella intäkter - 0 0
Finansiella kostnader - −8 −2
Resultat efter finansnetto −8 −101 192
Resultat före skatt −8 −101 165
Skatt på årets resultat - 0 −17
Årets resultat −8 −101 148
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 243 191 181
Materiella anläggningstillgångar - 0 115
Finansiella anläggningstillgångar - 0 110
Anläggningstillgångar 243 191 406
Varulager - 0 6
Kundfordringar 207 0 2 046
Kassa och bank 551 9 123
Omsättningstillgångar 757 −98 2 582
Summa tillgångar 1 000 93 2 988
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital −8 44 192
Eget kapital 17 69 217
Obeskattade reserver - 0 28
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder 646 0 1 260
Kortfristiga skulder 983 24 2 743
Summa eget kapital och skulder 1 000 93 2 988

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 27 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • A
    Andreas Ehde
    Verkställande direktör

Styrelse

  • P
    Peter Bornvik
    Styrelseledamot
  • M
    Marina Quarnström
    Styrelseledamot
  • E
    Erik Borgblad
    Styrelseordförande

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 43210 | Elinstallationer | F | Byggverksamhet

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där Revolt Powercharge Nordic AB står som sökande.

1 registrerade
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om Revolt Powercharge Nordic AB

Vad har Revolt Powercharge Nordic AB för organisationsnummer?
Revolt Powercharge Nordic AB har organisationsnummer 559431-9450.
Vilken företagsform har Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 27 april 2023.
Var ligger Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är MAILBOX 693, 114 11 STOCKHOLM. Enligt SCB har Revolt Powercharge Nordic AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB omsatte 10,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 192 427 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Revolt Powercharge Nordic AB?
Soliditeten i Revolt Powercharge Nordic AB var 8,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB hade i medeltal 6 anställda under 2025.
Har Revolt Powercharge Nordic AB F-skatt?
Ja, Revolt Powercharge Nordic AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Revolt Powercharge Nordic AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Försäljning och installation av solceller, batterilagring & elbilsladdare.
Vilka varumärken har Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB har 1 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra effektpoolen.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.