Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rho-T Group AB

Org.nr Reg. 2 juni 2021 Momsreg.nr SE559320577501

Rho-T Group AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2021. Rho-T Group AB är registrerat för F-skatt och moms. Rho-T Group AB redovisade 1 698 kronor i omsättning och −6 726 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra företag, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, teknik, energi, bygg och fastighet, samt bedriva kursverksamhet inom extremsport och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
KOMMENDÖRSGATAN 8 B LGH 1202
c/o NIKLAS ARHUSIANDER
414 59 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2021 | 5 år
Omsättningstillväxt
-98,7 %
Omsättning CAGR 2 år
-89,9 %
Eget kapital
15 907SEK
Omsättning
1 698 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-6 726 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
13,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
225,9 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-116,4 %
Soliditet Tillfredsställande
13,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rho-T Group AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 698
Övrig omsättning -
Omsättning 1 698
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 676
Rörelseresultat -1 978
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 4 750
Resultat efter finansnetto -6 726
Resultat före skatt -6 726
Skatt -
Årets resultat -6 726

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rho-T Group AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 75 936
Summa anläggningstillgångar 75 936
Omsättningstillgångar
Varulager 28 100
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 2
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 12 326
Summa omsättningstillgångar 40 428
SUMMA TILLGÅNGAR 116 364
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rho-T Group AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -2 367
Fritt eget kapital -9 093
Summa eget kapital 15 907
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 95 000
Summa långfristiga skulder 95 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 52
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 405
Summa kortfristiga skulder 5 457
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 116 364

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-116,4 %
Kassalikviditet
225,9 %
Soliditet
13,7 %
Skuldsättningsgrad
6.32
Avkastning eget kapital | ROE
-42,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-1,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
655SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-116,5 %
Nettomarginal
-396,1 %
Vinstmarginal före skatt
-396,1 %
Bruttomarginal
100,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-1,8 %
Skuldandel
86,3 %
Kontantkvot
225,9 %
Rörelsekapital
34 971SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.01ggr
Räntetäckningsgrad
-0.4ggr
Förädlingsvärde
-1 323SEK
Personalkostnadsandel
38,6 %
Bruttovinst
1 698SEK
Altman Z-score
0.23 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -9 093

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -6 726 -6 726
Balanseras i ny räkning -30 961 30 961 0
Justerat ingående eget kapital - - 22 633
Övrig rörelse - - 15 907

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget bytte namn från VVS Rho-T AB tillRho-T Group AB.

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Rho-T Group AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 2
Övrig omsättning - - -
Omsättning 166 130 2
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −184 −156 −4
Rörelseresultat efter avskrivningar −17 −26 −2
Finansiella intäkter 0 0 0
Finansiella kostnader 0 −4 −5
Resultat efter finansnetto 0 0 −7
Resultat före skatt −17 −31 −7
Skatt på årets resultat - - -
Årets resultat −17 −31 −7
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - -
Finansiella anläggningstillgångar 0 76 76
Anläggningstillgångar 0 76 76
Varulager 42 28 28
Kundfordringar - - -
Kassa och bank 66 11 12
Omsättningstillgångar 128 42 40
Summa tillgångar 128 118 116
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 29 −2 −9
Eget kapital 54 23 16
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder 70 95 95
Leverantörsskulder - - -
Kortfristiga skulder 4 0 5
Summa eget kapital och skulder 128 118 116

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 23 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • N
    Niklas Arhusiander
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KOMMENDÖRSGATAN 8 B LGH 1202 Huvudkontor
KOMMENDÖRSGATAN 8 B LGH 1202
414 59 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland Karta

Företag i samma bransch

SNI 71124 | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Rho-T Group AB

Vad har Rho-T Group AB för organisationsnummer?
Rho-T Group AB har organisationsnummer 559320-5775.
Vilken företagsform har Rho-T Group AB?
Rho-T Group AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 juni 2021.
Vilken adress har Rho-T Group AB?
Rho-T Group AB har den registrerade postadressen KOMMENDÖRSGATAN 8 B LGH 1202, 414 59 GÖTEBORG. Enligt SCB har Rho-T Group AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rho-T Group AB?
Rho-T Group AB omsatte 1 698 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rho-T Group AB?
Rho-T Group AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −6 726 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rho-T Group AB?
Soliditeten i Rho-T Group AB var 13,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Rho-T Group AB F-skatt?
Ja, Rho-T Group AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rho-T Group AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra företag, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, teknik, energi, bygg och fastighet, samt bedriva kursverksamhet inom extremsport och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.