Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Riiga Law AB

Org.nr Reg. 19 juni 2023 Momsreg.nr SE559438482701

Riiga Law AB är ett aktivt aktiebolag inom juridiska byråers verksamhet m.m. som registrerades 2023. Riiga Law AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Riiga Law AB redovisade 2,8 miljoner kronor i omsättning och 1,4 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva juridisk rådgivning, utredning, och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Riiga Law AB logotyp
Postadress
NORRA GRAV 1
571 69 MALMBÄCK
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
46,7 %
Omsättning CAGR 2 år
104,6 %
Resultattillväxt
144,4 %
Eget kapital
1 205 997SEK
Omsättning
2 762 662 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
1 432 032 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1–4
SCB storleksklass
Soliditet
71,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
344,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
51,8 %
Soliditet Mycket bra
71,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Riiga Law AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 762 662
Övrig omsättning -
Omsättning 2 762 662
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 331 655
Rörelseresultat 1 431 007
Finansiella intäkter 1 027
Finansiella kostnader 2
Resultat efter finansnetto 1 432 032
Resultat före skatt 1 432 032
Skatt -295 031
Årets resultat 1 137 001

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Riiga Law AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 402 523
Övriga kortfristiga fordringar 91 257
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 1 120 931
Summa omsättningstillgångar 1 699 411
SUMMA TILLGÅNGAR 1 699 411
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Riiga Law AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 43 996
Fritt eget kapital 1 180 997
Summa eget kapital 1 205 997
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 326 096
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 158 318
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 9 000
Summa kortfristiga skulder 493 414
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 699 411

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
51,8 %
Kassalikviditet
344,4 %
Soliditet
71,0 %
Skuldsättningsgrad
0.41
Avkastning eget kapital | ROE
118,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
84,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
1 199 785SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
51,8 %
Nettomarginal
41,2 %
Vinstmarginal före skatt
51,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
118,7 %
Skuldandel
29,0 %
Kontantkvot
227,2 %
Rörelsekapital
1 205 997SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.63ggr
Räntetäckningsgrad
716017ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Förädlingsvärde
2 630 792SEK
Personalkostnadsandel
43,4 %
Föreslagen utdelning
450 000SEK
Utdelningsandel
39,6 %
Altman Z-score
5.8 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 450 000
Föreslås balanseras i ny räkning 730 997
Total föreslagen disposition 1 180 997

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 1 137 001
Balanseras i ny räkning 464 922 -464 922
Utdelning 452 740 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 84 700
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 450 000

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Riiga Law AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-12 sammandrag 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 19 juni 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning - - 450
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 660 1 884 2 763
Övrig omsättning - - -
Omsättning - 1 884 2 763
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader - −1 300 −1 332
Rörelseresultat efter avskrivningar - 584 1 431
Finansiella intäkter - 2 1
Finansiella kostnader - 0 0
Resultat efter finansnetto 297 586 1 432
Resultat före skatt - 586 1 432
Skatt på årets resultat - −121 −295
Årets resultat - 465 1 137
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar - - -
Varulager - - -
Kundfordringar - 329 403
Kassa och bank - 654 1 121
Omsättningstillgångar - 983 1 699
Summa tillgångar - 983 1 699
Aktiekapital - 25 25
Fritt eget kapital - 497 1 181
Eget kapital - 522 1 206
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder - - -
Kortfristiga skulder - 461 493
Summa eget kapital och skulder - 983 1 699

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • P
    Peter Riiga
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NORRA GRAV 1 Huvudkontor
NORRA GRAV 1
571 69 MALMBÄCK
Nässjö, Jönköping 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 69102 | Juridiska byråers verksamhet m.m. | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Riiga Law AB

Vad har Riiga Law AB för organisationsnummer?
Riiga Law AB har organisationsnummer 559438-4827.
Vilken företagsform har Riiga Law AB?
Riiga Law AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 juni 2023.
Vilken adress har Riiga Law AB?
Riiga Law AB har den registrerade postadressen NORRA GRAV 1, 571 69 MALMBÄCK. Enligt SCB har Riiga Law AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Riiga Law AB?
Riiga Law AB omsatte 2,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Riiga Law AB?
Riiga Law AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Riiga Law AB?
Soliditeten i Riiga Law AB var 71,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Riiga Law AB?
Enligt SCB tillhör Riiga Law AB storleksklassen 1–4 anställda. Uppgiften är ett intervall, inte ett exakt antal.
Har Riiga Law AB F-skatt?
Ja, Riiga Law AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Riiga Law AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva juridisk rådgivning, utredning, och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.