Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

RITUS TATTOO SUPPLIES AB

Org.nr Reg. 27 april 2022 Momsreg.nr SE559377747601

RITUS TATTOO SUPPLIES AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2022. RITUS TATTOO SUPPLIES AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. RITUS TATTOO SUPPLIES AB redovisade 3,1 miljoner kronor i omsättning och 345 864 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall verka inom tatueringsbranschens alla grenar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
RITUS TATTOO SUPPLIES AB logotyp
Postadress
RINGVÄGEN 108
116 61 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-4,9 %
Omsättning CAGR 3 år
-10,2 %
Resultattillväxt
-29,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
3 077 613SEK
Eget kapital
1 284 546SEK
Omsättning
3 077 613 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
345 864 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
77,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
160,5 %
Vinstmarginal Bra
11,3 %
Soliditet Mycket bra
77,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för RITUS TATTOO SUPPLIES AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 078 379
Övrig omsättning 222 506
Omsättning 3 077 613
Lagerförändring -223 272
Rörelsekostnader -2 730 520
Rörelseresultat 347 093
Finansiella intäkter 197
Finansiella kostnader 1 426
Resultat efter finansnetto 345 864
Resultat före skatt 345 864
Skatt -74 769
Årets resultat 271 095

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för RITUS TATTOO SUPPLIES AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 16 668
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 50 000
Summa anläggningstillgångar 66 668
Omsättningstillgångar
Varulager 989 627
Kundfordringar 71 486
Övriga kortfristiga fordringar 43 079
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 20 489
Kassa och bank 470 251
Summa omsättningstillgångar 1 594 932
SUMMA TILLGÅNGAR 1 661 600
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för RITUS TATTOO SUPPLIES AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 988 451
Fritt eget kapital 1 259 546
Summa eget kapital 1 284 546
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 35 161
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 341 893
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 377 054
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 661 600

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
11,3 %
Kassalikviditet
160,5 %
Soliditet
77,3 %
Skuldsättningsgrad
0.29
Avkastning eget kapital | ROE
26,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
20,9 %
EBITDA
361 340SEK
Personalkostnader
583 738SEK
Personalkostnad / anställd
583 738SEK
Rörelsemarginal
11,3 %
Nettomarginal
8,8 %
Vinstmarginal före skatt
11,2 %
EBITDA-marginal
11,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
27,0 %
Skuldandel
22,7 %
Kontantkvot
124,7 %
Rörelsekapital
1 217 878SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.85ggr
Räntetäckningsgrad
243.5ggr
Omsättning / anställd
3 077 613SEK
Vinst / anställd
345 864SEK
Effektiv skattesats
21,6 %
Förädlingsvärde
945 078SEK
Förädlingsvärde / anställd
945 078SEK
Personalkostnadsandel
19,0 %
Altman Z-score
4.96 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 259 546
Total föreslagen disposition 1 259 546

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 271 095 271 095
Balanseras i ny räkning 387 264 -387 264 0
Utdelning 160 000 - 160 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Hyresrätter & liknande rättigheter 16 668

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för RITUS TATTOO SUPPLIES AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 27 april 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 850 3 491 3 034 3 078
Övrig omsättning 235 219 237 223
Omsättning 4 253 4 020 3 235 3 078
Lagerförändring 168 309 −36 −223
Rörelsekostnader −3 892 −3 417 −2 739 −2 731
Rörelseresultat efter avskrivningar 361 603 495 347
Finansiella intäkter 0 0 1 0
Finansiella kostnader 0 0 −3 −1
Resultat efter finansnetto 361 603 493 346
Resultat före skatt 361 603 493 346
Skatt på årets resultat −75 −128 −105 −75
Årets resultat 286 475 387 271
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 196 146 96 17
Materiella anläggningstillgångar 33 26 19 0
Finansiella anläggningstillgångar 50 50 50 50
Anläggningstillgångar 279 222 165 67
Varulager 434 743 937 990
Kundfordringar 134 103 57 71
Kassa och bank 168 241 360 470
Omsättningstillgångar 760 1 117 1 452 1 595
Summa tillgångar 1 039 1 339 1 617 1 662
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 286 761 1 148 1 260
Eget kapital 311 786 1 173 1 285
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder 150 0 0 -
Leverantörsskulder 125 83 65 35
Kortfristiga skulder 578 553 444 377
Summa eget kapital och skulder 1 039 1 339 1 617 1 662

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 18 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • O
    Oscar Sanchez Poza
    Styrelseledamot
  • O
    Oscar Sanchez Poza
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RINGVÄGEN 108 Huvudkontor
RINGVÄGEN 108
116 61 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 46649 | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning | G | Handel

Vanliga frågor om RITUS TATTOO SUPPLIES AB

Vad har RITUS TATTOO SUPPLIES AB för organisationsnummer?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB har organisationsnummer 559377-7476.
Vilken företagsform har RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 27 april 2022.
Vilken adress har RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB har den registrerade postadressen RINGVÄGEN 108, 116 61 STOCKHOLM. Enligt SCB har RITUS TATTOO SUPPLIES AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB omsatte 3,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 345 864 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
Soliditeten i RITUS TATTOO SUPPLIES AB var 77,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
RITUS TATTOO SUPPLIES AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har RITUS TATTOO SUPPLIES AB F-skatt?
Ja, RITUS TATTOO SUPPLIES AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör RITUS TATTOO SUPPLIES AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall verka inom tatueringsbranschens alla grenar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.