Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Roko måleri och snickeri AB

Org.nr Reg. 17 december 2020 Momsreg.nr SE559291460901

Roko måleri och snickeri AB är ett aktivt aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel som registrerades 2020. Roko måleri och snickeri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Roko måleri och snickeri AB redovisade 2,6 miljoner kronor i omsättning och −51 477 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Måleri och snickeri tjänster.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Roko måleri och snickeri AB logotyp
Postadress
MÅVÄGEN 12
c/o ROKAS NARVILAS
591 79 FORNÅSA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
14,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-3,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 302 809SEK
Eget kapital
25 061SEK
Omsättning
2 605 618 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-51 477 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
4,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
122,7 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
0,9 %
Soliditet Svag
4,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Roko måleri och snickeri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 604 947
Övrig omsättning 671
Omsättning 2 605 618
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 581 521
Rörelseresultat 24 097
Finansiella intäkter 137
Finansiella kostnader 75 711
Resultat efter finansnetto -51 477
Resultat före skatt -51 477
Skatt -
Årets resultat -51 477

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Roko måleri och snickeri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 45 723
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 45 723
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 283 732
Övriga kortfristiga fordringar 147 415
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 105 400
Summa omsättningstillgångar 536 547
SUMMA TILLGÅNGAR 582 270
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Roko måleri och snickeri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 51 538
Fritt eget kapital 61
Summa eget kapital 25 061
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -136 000
Övriga långfristiga skulder 256 063
Summa långfristiga skulder 120 063
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 4 590
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 300 723
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 131 833
Summa kortfristiga skulder 437 146
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 582 270

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
0,9 %
Kassalikviditet
122,7 %
Soliditet
4,3 %
Skuldsättningsgrad
22.23
Avkastning eget kapital | ROE
-205,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
4,2 %
EBITDA
43 701SEK
Personalkostnader
878 562SEK
Personalkostnad / anställd
439 281SEK
Rörelsemarginal
0,9 %
Nettomarginal
-2,0 %
Vinstmarginal före skatt
-2,0 %
EBITDA-marginal
1,7 %
Bruttomarginal
78,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
16,7 %
Skuldandel
95,7 %
Kontantkvot
24,1 %
Rörelsekapital
99 401SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.47ggr
Räntetäckningsgrad
0.3ggr
Omsättning / anställd
1 302 809SEK
Vinst / anställd
-25 738SEK
Förädlingsvärde
922 263SEK
Förädlingsvärde / anställd
461 132SEK
Personalkostnadsandel
33,7 %
Bruttovinst
2 048 038SEK
Altman Z-score
4.81 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 61
Total föreslagen disposition 61

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 44 500 -16 637 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -51 477
Balanseras i ny räkning -12 763 12 763
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 50 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Förändring eget kapital - kommentar

Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 60 000 kr (10 000 kr).

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Roko måleri och snickeri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 17 december 2020 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 200 - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 036 3 408 2 730 2 279 2 605
Övrig omsättning - 19 132 0 1
Omsättning 3 036 3 426 2 862 2 279 2 606
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 944 −3 209 −2 899 −2 242 −2 582
Rörelseresultat efter avskrivningar 92 218 −37 37 24
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 −2 −4 −55 −76
Resultat efter finansnetto 91 215 −42 −18 −51
Resultat före skatt 91 162 6 −13 −51
Skatt på årets resultat −20 −34 −2 0 -
Årets resultat 72 128 4 −13 −51
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 13 67 37 65 46
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 13 67 37 65 46
Varulager - - - - -
Kundfordringar 54 6 7 187 284
Kassa och bank 29 62 9 92 105
Omsättningstillgångar 124 289 224 460 537
Summa tillgångar 137 356 261 525 582
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 72 200 4 2 0
Eget kapital 97 225 29 27 25
Obeskattade reserver - 53 5 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 24 11 67 120
Leverantörsskulder 14 3 9 18 5
Kortfristiga skulder 40 54 216 432 437
Summa eget kapital och skulder 137 356 261 525 582

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 21 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Rokas Narvilas
    Signatär
  • R
    Rokas Narvillas
    Styrelseledamot

Fastställelseintyg

  • R
    Rokas Narvilas
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MÅVÄGEN 12 Huvudkontor
MÅVÄGEN 12
591 79 FORNÅSA
Motala, Östergötland 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 46900 | Icke-specialiserad partihandel | G | Handel

Vanliga frågor om Roko måleri och snickeri AB

Vad har Roko måleri och snickeri AB för organisationsnummer?
Roko måleri och snickeri AB har organisationsnummer 559291-4609.
Vilken företagsform har Roko måleri och snickeri AB?
Roko måleri och snickeri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 17 december 2020.
Vilken adress har Roko måleri och snickeri AB?
Roko måleri och snickeri AB har den registrerade postadressen MÅVÄGEN 12, 591 79 FORNÅSA. Enligt SCB har Roko måleri och snickeri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Roko måleri och snickeri AB?
Roko måleri och snickeri AB omsatte 2,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Roko måleri och snickeri AB?
Roko måleri och snickeri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −51 477 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Roko måleri och snickeri AB?
Soliditeten i Roko måleri och snickeri AB var 4,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Roko måleri och snickeri AB?
Roko måleri och snickeri AB hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har Roko måleri och snickeri AB F-skatt?
Ja, Roko måleri och snickeri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Roko måleri och snickeri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Måleri och snickeri tjänster.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.