Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

RRW i Sköllersta AB

Org.nr Reg. 1 oktober 2015 Momsreg.nr SE559028500201

RRW i Sköllersta AB är ett aktivt aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor som registrerades 2015. RRW i Sköllersta AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. RRW i Sköllersta AB redovisade 4,8 miljoner kronor i omsättning och 681 283 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Uthyrning av arbetskraft och maskiner till bygg, anläggning, verkstad, jordbruk, skogsbruk.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VRANA VASALUND 172
697 94 SKÖLLERSTA
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2015 | 10 år
Omsättningstillväxt
11,8 %
Omsättning CAGR 4 år
31,8 %
Resultattillväxt
-57,4 %
Anställningstillväxt
50,0 %
Omsättning / anställd
1 584 580SEK
Eget kapital
2 180 920SEK
Omsättning
4 753 741 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
681 283 SEK
Bokslut 2025
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
78,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-03-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 april 2024 → 31 mars 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
379,8 %
Vinstmarginal Bra
14,4 %
Soliditet Mycket bra
78,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för RRW i Sköllersta AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 740 461
Övrig omsättning 13 280
Omsättning 4 753 741
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 071 672
Rörelseresultat 682 069
Finansiella intäkter 398
Finansiella kostnader 1 184
Resultat efter finansnetto 681 283
Resultat före skatt 681 283
Skatt -146 867
Årets resultat 534 416

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för RRW i Sköllersta AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 465 624
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 465 624
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 765 441
Övriga kortfristiga fordringar 28 283
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 40 625
Kassa och bank 1 493 957
Summa omsättningstillgångar 2 328 306
SUMMA TILLGÅNGAR 2 793 930
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för RRW i Sköllersta AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 1 596 504
Fritt eget kapital 2 130 920
Summa eget kapital 2 180 920
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 113 656
Skatteskulder 184 793
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 114 486
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 200 075
Summa kortfristiga skulder 613 010
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 793 930

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
14,4 %
Kassalikviditet
379,8 %
Soliditet
78,1 %
Skuldsättningsgrad
0.28
Avkastning eget kapital | ROE
31,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
24,4 %
EBITDA
853 013SEK
Personalkostnader
2 774 820SEK
Personalkostnad / anställd
924 940SEK
Rörelsemarginal
14,4 %
Nettomarginal
11,3 %
Vinstmarginal före skatt
14,3 %
EBITDA-marginal
17,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
31,3 %
Skuldandel
21,9 %
Kontantkvot
243,7 %
Rörelsekapital
1 715 296SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.7ggr
Räntetäckningsgrad
576.4ggr
Omsättning / anställd
1 584 580SEK
Vinst / anställd
227 094SEK
Effektiv skattesats
21,6 %
Förädlingsvärde
3 627 833SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 209 278SEK
Personalkostnadsandel
58,4 %
Föreslagen utdelning
300 000SEK
Utdelningsandel
56,1 %
Altman Z-score
4.87 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 300 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 830 920
Total föreslagen disposition 2 130 920

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 889 716 -424 092 228 040 -131 063 465 624

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 534 416
Balanseras i ny räkning 1 266 555 -1 266 555
Utdelning 600 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 300 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för RRW i Sköllersta AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-03 sammandrag 2022-03 sammandrag 2023-03 jämförelseår 2024-03 2025-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2020 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024
Slutdatum 31 mars 2021 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 600 300
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 575 1 993 3 600 4 148 4 740
Övrig omsättning - - 3 102 13
Omsättning - - 3 604 4 251 4 754
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −2 756 −2 651 −4 072
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 848 1 600 682
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader - - 0 −1 −1
Resultat efter finansnetto 394 725 848 1 599 681
Resultat före skatt - - 848 1 599 681
Skatt på årets resultat - - −178 −333 −147
Årets resultat - - 670 1 267 534
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 320 417 466
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 320 417 466
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - 765
Kassa och bank - - 901 1 402 1 494
Omsättningstillgångar - - 1 256 2 201 2 328
Summa tillgångar - - 1 576 2 617 2 794
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 1 330 2 197 2 131
Eget kapital - - 1 380 2 247 2 181
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 0 1 114
Kortfristiga skulder - - 196 371 613
Summa eget kapital och skulder - - 1 576 2 617 2 794

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • H
    Håkan Larsson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • P
    Peter Lindbaldh
    Auktoriserad revisor
  • P
    Peter Lindbladh
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VRANA VASALUND 172 Huvudkontor
VRANA VASALUND 172
697 94 SKÖLLERSTA
Hallsberg, Örebro 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 42120 | Anläggning av järnvägar och tunnelbanor | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om RRW i Sköllersta AB

Vad har RRW i Sköllersta AB för organisationsnummer?
RRW i Sköllersta AB har organisationsnummer 559028-5002.
Vilken företagsform har RRW i Sköllersta AB?
RRW i Sköllersta AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 oktober 2015.
Vilken adress har RRW i Sköllersta AB?
RRW i Sköllersta AB har den registrerade postadressen VRANA VASALUND 172, 697 94 SKÖLLERSTA. Enligt SCB har RRW i Sköllersta AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för RRW i Sköllersta AB?
RRW i Sköllersta AB omsatte 4,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade RRW i Sköllersta AB?
RRW i Sköllersta AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 681 283 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade RRW i Sköllersta AB?
Soliditeten i RRW i Sköllersta AB var 78,1 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har RRW i Sköllersta AB?
RRW i Sköllersta AB hade i medeltal 3 anställda under 2025.
Har RRW i Sköllersta AB F-skatt?
Ja, RRW i Sköllersta AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör RRW i Sköllersta AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Uthyrning av arbetskraft och maskiner till bygg, anläggning, verkstad, jordbruk, skogsbruk.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.