Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sävar Motor & IT Aktiebolag

Org.nr Reg. 30 mars 2011 Säte Umeå Momsreg.nr SE556847956101

Sävar Motor & IT Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag med säte i Umeå som registrerades 2011. Sävar Motor & IT Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sävar Motor & IT Aktiebolag redovisade 1,3 miljoner kronor i omsättning och 13 588 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva tillverkning och handel av motorprodukter och elektronik, service och justering av bilmotorer, IT- tjänster inom datakommunikation och nättjänster, samt handel med värdepapper.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
GRANVÄGEN 1 A
918 34 SÄVAR
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2011 | 15 år
Omsättningstillväxt
-14,2 %
Omsättning CAGR 4 år
3,1 %
Resultattillväxt
-91,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 343 490SEK
Eget kapital
313 816SEK
Omsättning
1 343 490 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
13 588 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
66,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-02-28

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 mars 2025 → 28 februari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
130,7 %
Vinstmarginal Svag
1,0 %
Soliditet Mycket bra
66,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sävar Motor & IT Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 343 490
Övrig omsättning -
Omsättning 1 343 490
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 330 477
Rörelseresultat 13 013
Finansiella intäkter 945
Finansiella kostnader 370
Resultat efter finansnetto 13 588
Resultat före skatt 13 588
Skatt -2 962
Årets resultat 10 626

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sävar Motor & IT Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 199 380
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 199 380
Omsättningstillgångar
Varulager 112 035
Kundfordringar 157 868
Övriga kortfristiga fordringar 9 965
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 24 663
Kassa och bank 30 111
Summa omsättningstillgångar 334 642
SUMMA TILLGÅNGAR 534 022
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sävar Motor & IT Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 253 190
Fritt eget kapital 263 816
Summa eget kapital 313 816
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar 49 845
Summa obeskattade reserver 49 845
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 72 452
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 80 909
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 17 000
Summa kortfristiga skulder 170 361
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 534 022

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
1,0 %
Kassalikviditet
130,7 %
Soliditet
66,2 %
Skuldsättningsgrad
0.51
Avkastning eget kapital | ROE
3,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,6 %
EBITDA
37 935SEK
Personalkostnader
5 674SEK
Personalkostnad / anställd
5 674SEK
Rörelsemarginal
1,0 %
Nettomarginal
0,8 %
Vinstmarginal före skatt
1,0 %
EBITDA-marginal
2,8 %
Bruttomarginal
28,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
3,8 %
Skuldandel
41,2 %
Kontantkvot
17,7 %
Rörelsekapital
164 281SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.52ggr
Räntetäckningsgrad
37.7ggr
Omsättning / anställd
1 343 490SEK
Vinst / anställd
13 588SEK
Effektiv skattesats
21,8 %
Förädlingsvärde
43 609SEK
Förädlingsvärde / anställd
43 609SEK
Personalkostnadsandel
0,4 %
Bruttovinst
383 324SEK
Altman Z-score
3.81 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 263 816
Total föreslagen disposition 263 816

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 396 824 -197 444 249 224 -24 922 199 380

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 10 626 10 626
Balanseras i ny räkning 89 320 -89 320 0
Justerat ingående eget kapital - - 303 190
Övrig rörelse - - 313 816

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 112 035
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sävar Motor & IT Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-02 2023-02 2024-02 2025-02 2026-02
Bokslutsperiod
Startdatum 1 mars 2021 1 mars 2022 1 mars 2023 1 mars 2024 1 mars 2025
Slutdatum 28 februari 2022 28 februari 2023 29 februari 2024 28 februari 2025 28 februari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 191 1 448 1 101 1 566 1 343
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 1 191 1 448 1 101 1 566 1 343
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 198 −1 402 −1 010 −1 402 −1 330
Rörelseresultat efter avskrivningar −7 46 91 164 13
Finansiella intäkter - 0 0 0 1
Finansiella kostnader −1 0 −1 −1 0
Resultat efter finansnetto −8 46 89 163 14
Resultat före skatt −8 46 89 113 14
Skatt på årets resultat 0 −9 −19 −24 −3
Årets resultat −8 37 71 89 11
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 0 0 0 199
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 0 0 0 199
Varulager 116 113 126 126 112
Kundfordringar 14 36 26 26 158
Kassa och bank 22 78 73 73 30
Omsättningstillgångar 187 247 287 287 335
Summa tillgångar 187 247 287 287 534
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 56 93 164 164 264
Eget kapital 106 143 214 214 314
Obeskattade reserver - - - 0 50
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 59 6 30 30 72
Kortfristiga skulder 81 104 73 73 170
Summa eget kapital och skulder 187 247 287 287 534

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Mattias Säfsten
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GRANVÄGEN 1 A Huvudkontor
GRANVÄGEN 1 A
918 34 SÄVAR
Umeå, Västerbotten Karta

Företag i samma bransch

SNI 95311 | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om Sävar Motor & IT Aktiebolag

Vad har Sävar Motor & IT Aktiebolag för organisationsnummer?
Sävar Motor & IT Aktiebolag har organisationsnummer 556847-9561.
Vilken företagsform har Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Sävar Motor & IT Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 mars 2011.
Var ligger Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Sävar Motor & IT Aktiebolag har sitt säte i Umeå. Den registrerade postadressen är GRANVÄGEN 1 A, 918 34 SÄVAR. Enligt SCB har Sävar Motor & IT Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Sävar Motor & IT Aktiebolag omsatte 1,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Sävar Motor & IT Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 13 588 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Soliditeten i Sävar Motor & IT Aktiebolag var 66,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Sävar Motor & IT Aktiebolag hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Sävar Motor & IT Aktiebolag F-skatt?
Ja, Sävar Motor & IT Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sävar Motor & IT Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva tillverkning och handel av motorprodukter och elektronik, service och justering av bilmotorer, IT- tjänster inom datakommunikation och nättjänster, samt handel med värdepapper.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.