Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sömsta Svets AB

Org.nr Reg. 25 maj 1999 Säte Köping Momsreg.nr SE556571291501

Sömsta Svets AB är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Köping som registrerades 1999. Sömsta Svets AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sömsta Svets AB redovisade 222 531 kronor i omsättning och −149 817 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra svetsarbeten på entreprenad åt industrier samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TUNA 19
731 13 KOLSVA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1999 | 27 år
Omsättningstillväxt
-40,5 %
Omsättning CAGR 4 år
-21,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
222 531SEK
Eget kapital
308 036SEK
Omsättning
222 531 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-149 817 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
93,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1708,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-65,8 %
Soliditet Mycket bra
93,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sömsta Svets AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 222 531
Övrig omsättning -
Omsättning 222 531
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -369 193
Rörelseresultat -146 662
Finansiella intäkter 162
Finansiella kostnader 3 317
Resultat efter finansnetto -149 817
Resultat före skatt -149 817
Skatt -
Årets resultat -149 817

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sömsta Svets AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 069
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 1 069
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 21 963
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 8 674
Kassa och bank 297 237
Summa omsättningstillgångar 327 874
SUMMA TILLGÅNGAR 328 943
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sömsta Svets AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 337 853
Fritt eget kapital 188 036
Summa eget kapital 308 036
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 1 712
Summa långfristiga skulder 1 712
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 782
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 8 668
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 745
Summa kortfristiga skulder 19 195
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 328 943

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-65,8 %
Kassalikviditet
1708,1 %
Soliditet
93,6 %
Skuldsättningsgrad
0.07
Avkastning eget kapital | ROE
-48,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-44,5 %
EBITDA
-144 121SEK
Personalkostnader
264 820SEK
Personalkostnad / anställd
264 820SEK
Rörelsemarginal
-65,9 %
Nettomarginal
-67,3 %
Vinstmarginal före skatt
-67,3 %
EBITDA-marginal
-64,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-47,3 %
Skuldandel
6,4 %
Kontantkvot
1548,5 %
Rörelsekapital
308 679SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.68ggr
Räntetäckningsgrad
-44.2ggr
Omsättning / anställd
222 531SEK
Vinst / anställd
-149 817SEK
Förädlingsvärde
120 699SEK
Förädlingsvärde / anställd
120 699SEK
Personalkostnadsandel
119,0 %
Altman Z-score
7.02 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 188 036
Total föreslagen disposition 188 036

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 513 146 -512 077 - -45 009 1 069

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -149 817 -149 817
Balanseras i ny räkning -33 746 33 746 0
Justerat ingående eget kapital - - 457 853
Övrig rörelse - - 308 036

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 100 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sömsta Svets AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 sammandrag 2023-06 sammandrag 2024-06 jämförelseår 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 575 461 245 374 223
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - 245 374 223
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −398 −405 −369
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −154 −31 −147
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader - - −4 −3 −3
Resultat efter finansnetto 58 23 −157 −34 −150
Resultat före skatt - - −157 −34 −150
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - - −157 −34 −150
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 49 4 1
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 49 4 1
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 51 21 0
Kassa och bank - - 408 459 297
Omsättningstillgångar - - 481 501 328
Summa tillgångar - - 530 505 329
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 372 338 188
Eget kapital - - 492 458 308
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 0 1 2
Leverantörsskulder - - 3 15 2
Kortfristiga skulder - - 38 46 19
Summa eget kapital och skulder - - 530 505 329

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 25 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Richard Eriksson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TUNA 19 Huvudkontor
TUNA 19
731 13 KOLSVA
Köping, Västmanland 1-4 anställda Karta 022110120

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Sömsta Svets AB

Vad har Sömsta Svets AB för organisationsnummer?
Sömsta Svets AB har organisationsnummer 556571-2915.
Vilken företagsform har Sömsta Svets AB?
Sömsta Svets AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 maj 1999.
Var ligger Sömsta Svets AB?
Sömsta Svets AB har sitt säte i Köping. Den registrerade postadressen är TUNA 19, 731 13 KOLSVA. Enligt SCB har Sömsta Svets AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sömsta Svets AB?
Sömsta Svets AB omsatte 222 531 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sömsta Svets AB?
Sömsta Svets AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −149 817 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sömsta Svets AB?
Soliditeten i Sömsta Svets AB var 93,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sömsta Svets AB?
Sömsta Svets AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Sömsta Svets AB F-skatt?
Ja, Sömsta Svets AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sömsta Svets AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra svetsarbeten på entreprenad åt industrier samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.