Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

S4 Esport AB

Org.nr Reg. 1 mars 2018 Säte Stockholms län, Södertälje kommun Momsreg.nr SE559150881601

S4 Esport AB är ett aktivt aktiebolag inom annan sportverksamhet med säte i Stockholms län, Södertälje kommun som registrerades 2018. S4 Esport AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. S4 Esport AB redovisade 961 kronor i omsättning och −59 682 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva e-sportverksamhet, kapitalförvaltning samt all därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TELLUSGATAN 4 C
c/o MAGNUSSON
126 26 HÄGERSTEN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2018 | 8 år
Omsättning CAGR 4 år
-84,0 %
Eget kapital
6 098 698SEK
Omsättning
961 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-59 682 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
94,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1652,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-6210,4 %
Soliditet Mycket bra
94,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för S4 Esport AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 961
Övrig omsättning -
Omsättning 961
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -60 730
Rörelseresultat -59 769
Finansiella intäkter 87
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto -59 682
Resultat före skatt -59 682
Skatt -
Årets resultat -59 682

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för S4 Esport AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 12 500
Summa anläggningstillgångar 12 500
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 29 732
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 1 636 089
Summa omsättningstillgångar 6 478 321
SUMMA TILLGÅNGAR 6 490 821
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för S4 Esport AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 6 108 381
Fritt eget kapital 6 048 698
Summa eget kapital 6 098 698
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 39 006
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 353 117
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 392 123
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 490 821

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-6210,4 %
Kassalikviditet
1652,1 %
Soliditet
94,0 %
Skuldsättningsgrad
0.06
Avkastning eget kapital | ROE
-1,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,9 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
4 717SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-6219,5 %
Nettomarginal
-6210,4 %
Vinstmarginal före skatt
-6210,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-1,0 %
Skuldandel
6,0 %
Kontantkvot
417,2 %
Rörelsekapital
6 086 198SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Förädlingsvärde
-55 052SEK
Personalkostnadsandel
490,8 %
Föreslagen utdelning
322 000SEK
Altman Z-score
7.97 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 322 000
Föreslås balanseras i ny räkning 5 726 699
Total föreslagen disposition 6 048 699

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andelar i intresseföretag 12 500 - - - 12 500

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -59 682 -59 682
Balanseras i ny räkning -67 996 67 996 0
Justerat ingående eget kapital - - 6 158 381
Övrig rörelse - - 6 098 699

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 4 812 500

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för S4 Esport AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 196 204 210 - 322
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 464 784 89 1 1
Övrig omsättning 5 6 2 0 -
Omsättning 1 468 790 91 1 1
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −31 −45 −10 −69 −61
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 437 745 81 −68 −60
Finansiella intäkter 0 0 2 1 0
Finansiella kostnader −1 −1 −3 −2 0
Resultat efter finansnetto 1 436 744 80 −68 −60
Resultat före skatt 1 436 744 80 −68 −60
Skatt på årets resultat −296 −153 −17 0 -
Årets resultat 1 140 591 63 −68 −60
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 12 12 12 12 12
Anläggningstillgångar 12 12 12 12 12
Varulager - - - - -
Kundfordringar 12 95 0 - -
Kassa och bank 11 2 909 1 108 4 311 1 636
Omsättningstillgångar 6 807 7 510 6 575 6 526 6 478
Summa tillgångar 6 819 7 522 6 588 6 539 6 491
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 6 132 6 527 6 386 6 108 6 049
Eget kapital 6 182 6 577 6 436 6 158 6 099
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 0 36 0 38 39
Kortfristiga skulder 637 945 152 381 392
Summa eget kapital och skulder 6 819 7 522 6 588 6 539 6 491

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • G
    Gun Cecilia Marianne Magnusson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TELLUSGATAN 4 C Huvudkontor
TELLUSGATAN 4 C
126 26 HÄGERSTEN
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 93199 | Annan sportverksamhet | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om S4 Esport AB

Vad har S4 Esport AB för organisationsnummer?
S4 Esport AB har organisationsnummer 559150-8816.
Vilken företagsform har S4 Esport AB?
S4 Esport AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 mars 2018.
Var ligger S4 Esport AB?
S4 Esport AB har sitt säte i Stockholms län, Södertälje kommun. Den registrerade postadressen är TELLUSGATAN 4 C, 126 26 HÄGERSTEN. Enligt SCB har S4 Esport AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för S4 Esport AB?
S4 Esport AB omsatte 961 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade S4 Esport AB?
S4 Esport AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −59 682 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade S4 Esport AB?
Soliditeten i S4 Esport AB var 94,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har S4 Esport AB F-skatt?
Ja, S4 Esport AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör S4 Esport AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva e-sportverksamhet, kapitalförvaltning samt all därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.