Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sandin Tak Aktiebolag

Org.nr Reg. 16 december 1987 Säte Heby Momsreg.nr SE556314099401

Sandin Tak Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt med säte i Heby som registrerades 1987. Sandin Tak Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sandin Tak Aktiebolag redovisade 11,8 miljoner kronor i omsättning och 449 695 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall utföra takentreprenader samt bedriva försäljning av papp och andra taktillbehör ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VERKSTADSGATAN 7
744 31 HEBY
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 1987 | 38 år
Omsättningstillväxt
29,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-2,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 477 448SEK
Eget kapital
1 106 709SEK
Omsättning
11 819 580 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
449 695 SEK
Bokslut 2026
Anställda
8
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
34,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
106,2 %
Vinstmarginal Svag
3,8 %
Soliditet Bra
34,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sandin Tak Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 257 242
Övrig omsättning 0
Omsättning 11 819 580
Lagerförändring 562 338
Rörelsekostnader -11 371 140
Rörelseresultat 448 440
Finansiella intäkter 1 387
Finansiella kostnader 132
Resultat efter finansnetto 449 695
Resultat före skatt 449 695
Skatt -95 759
Årets resultat 353 936

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sandin Tak Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 426 181
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 426 181
Omsättningstillgångar
Varulager 548 876
Kundfordringar 1 054 783
Övriga kortfristiga fordringar 149 108
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 7 505
Kassa och bank 1 049 734
Summa omsättningstillgångar 2 810 006
SUMMA TILLGÅNGAR 3 236 187
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sandin Tak Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 987 230
Fritt eget kapital 986 709
Summa eget kapital 1 106 709
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 581 587
Leverantörsskulder 603 195
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 625
Övriga kortfristiga skulder 190 946
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 753 125
Summa kortfristiga skulder 2 129 478
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 236 187

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
3,8 %
Kassalikviditet
106,2 %
Soliditet
34,2 %
Skuldsättningsgrad
1.92
Avkastning eget kapital | ROE
40,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
13,9 %
EBITDA
567 983SEK
Personalkostnader
4 969 738SEK
Personalkostnad / anställd
621 217SEK
Rörelsemarginal
4,0 %
Nettomarginal
3,1 %
Vinstmarginal före skatt
3,8 %
EBITDA-marginal
4,8 %
Bruttomarginal
55,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
40,6 %
Skuldandel
65,8 %
Kontantkvot
49,3 %
Rörelsekapital
680 528SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.65ggr
Räntetäckningsgrad
3407.8ggr
Omsättning / anställd
1 477 448SEK
Vinst / anställd
56 212SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
5 537 721SEK
Förädlingsvärde / anställd
692 215SEK
Personalkostnadsandel
42,0 %
Bruttovinst
6 607 550SEK
Altman Z-score
4.53 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 340 644
Total föreslagen disposition 1 340 644

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 112 945 -806 307 306 320 -119 013 306 638

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 353 936 353 936
Balanseras i ny räkning -521 521 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 106 709
Övrig rörelse - - 1 460 645

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Pågående arbeten för annans räkning 581 587
Skulder - detalj
Förskott från kunder 581 587

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 701 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sandin Tak Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 12 852 13 406 11 771 9 934 11 257
Övrig omsättning - - 8 141 0
Omsättning - - 12 499 9 109 11 820
Lagerförändring - - 720 −966 562
Rörelsekostnader - - −11 792 −9 105 −11 371
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 706 4 448
Finansiella intäkter - - 3 1 1
Finansiella kostnader - - −3 0 0
Resultat efter finansnetto 645 844 707 5 450
Resultat före skatt - - 707 5 450
Skatt på årets resultat - - −150 −5 −96
Årets resultat - - 557 −1 354
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 239 426 426
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 239 426 426
Varulager - - 971 549 549
Kundfordringar - - 1 181 1 055 1 055
Kassa och bank - - 969 1 050 1 050
Omsättningstillgångar - - 3 536 2 810 2 810
Summa tillgångar - - 3 776 3 236 3 236
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 1 487 987 987
Eget kapital - - 1 607 1 107 1 107
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 795 603 603
Kortfristiga skulder - - 2 169 2 129 2 129
Summa eget kapital och skulder - - 3 776 3 236 3 236

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • L
    Lars-Åke Sandin
    Styrelseledamot

Revisorer

  • S
    Samuel Mylläri
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VERKSTADSGATAN 7 Huvudkontor
VERKSTADSGATAN 7
744 31 HEBY
Heby, Uppsala 5-9 anställda Karta 022430882

Företag i samma bransch

SNI 43412 | Takarbeten av andra material än plåt | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Sandin Tak Aktiebolag

Vad har Sandin Tak Aktiebolag för organisationsnummer?
Sandin Tak Aktiebolag har organisationsnummer 556314-0994.
Vilken företagsform har Sandin Tak Aktiebolag?
Sandin Tak Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 16 december 1987.
Var ligger Sandin Tak Aktiebolag?
Sandin Tak Aktiebolag har sitt säte i Heby. Den registrerade postadressen är VERKSTADSGATAN 7, 744 31 HEBY. Enligt SCB har Sandin Tak Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sandin Tak Aktiebolag?
Sandin Tak Aktiebolag omsatte 11,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sandin Tak Aktiebolag?
Sandin Tak Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 449 695 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sandin Tak Aktiebolag?
Soliditeten i Sandin Tak Aktiebolag var 34,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sandin Tak Aktiebolag?
Sandin Tak Aktiebolag hade i medeltal 8 anställda under 2026.
Har Sandin Tak Aktiebolag F-skatt?
Ja, Sandin Tak Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sandin Tak Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall utföra takentreprenader samt bedriva försäljning av papp och andra taktillbehör ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.