Bokslut 2025
Räkenskapsperiod 1 juli 2024 → 31 december 2025
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 0 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 2 586 |
| Omsättning | 2 586 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -2 585 265 |
| Rörelseresultat | -2 582 679 |
| Finansiella intäkter | 879 |
| Finansiella kostnader | 130 |
| Resultat efter finansnetto | -2 581 930 |
| Resultat före skatt | -2 581 930 |
| Skatt | - |
| Årets resultat | -2 581 930 |
Balansräkning 2025
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 16 566 407 |
| Finansiella anl.tillg. | - |
| Summa anläggningstillgångar | 16 566 407 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | 87 500 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 957 242 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 138 226 |
| Kassa och bank | 2 129 388 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 312 356 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 19 878 763 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 170 250 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | 13 288 850 |
| Bundet eget kapital | 6 222 405 |
| Balanserat resultat | 164 749 |
| Fritt eget kapital | 10 871 669 |
| Summa eget kapital | 17 094 074 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | 2 263 654 |
| Skatteskulder | 5 409 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 722 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 464 904 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 784 689 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 19 878 763 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 10 871 669 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 10 871 669 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | - | - | 139 891 | -4 850 | - |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Aktiekapital | Ej registrerat aktiekapital | Överkursfond | Balanserat resultat | Årets resultat |
|---|---|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | - | - | - | -2 581 930 |
| Balanseras i ny räkning | - | - | - | -8 725 | 8 725 |
| Nyemission | 70 250 | 6 052 155 | 13 288 850 | - | - |
| Erhållna/erhållet aktieägartillskott | - | - | - | 214 555 | - |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Pågående nyanläggningar & förskott | 16 431 366 |
|---|
| Ej registrerat aktiekapital | 6 052 155 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Räkenskapsåret har präglats av etableringen av verksamheten och färdigställandet av anläggningen om cirka 1 600kvadratmeter. Det som vid årets början var en rå lokal i ett bergsrum har genom omfattande investeringar ochbyggnationer omvandlats till en modern skytteanläggning och mötesplats för jakt- och sportskyttar.En stor del av arbetet har fokuserat på att skapa en modern och attraktiv anläggning samt förbereda verksamheten fördrift och framtida tillväxt.Under året erhöll bolaget samtliga erforderliga tillstånd och godkännanden från berörda myndigheter, vilket utgjordeen viktig milstolpe och möjliggjorde verksamhetsstart enligt plan. Bolaget har även byggt upp värdefulla samarbetenmed leverantörer, sponsorer och andra aktörer inom branschen. Dessa samarbeten utgör en viktig del av bolagetslångsiktiga strategi och stärker erbjudandet till medlemmar och kunder.Under räkenskapsåret genomfördes även nyemissioner och förändringar i ägarstrukturen som ett led i finansieringen avbolagets etablering och fortsatta utveckling. Årets resultat har påverkats av investeringar i anläggningen, uppbyggnadav anläggningen och verksamheten.
Efter räkenskapsårets utgång genomfördes den officiella öppningen av verksamheten genom ett Grand Opening-event.Invigningen samlade medlemmar, samarbetspartners, sponsorer och andra intressenter och blev en uppskattad start påverksamhetens första operativa period.Bolagets ambition är att etablera sig som en ledande aktör inom jakt- och sportskytte genom ett modernt,medlemsbaserat koncept som kombinerar träning, utbildning och gemenskap. Fokus under kommande år kommer attligga på att öka medlemsantalet, utveckla utbildnings- och eventverksamheten, erhålla samarbetsavtal med företag ochmyndigheter som har behov av att hyra skjutbanor samt fortsätta bygga starka relationer med sponsorer, leverantöreroch samarbetspartners. Målsättningen är att skapa en långsiktigt hållbar verksamhet och bidra till jakt- ochsportskyttets fortsatta utveckling i Sverige.