Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Scen och konferensteknik i Dalarna AB

Org.nr Reg. 23 mars 2007 Säte Falun, Dalarna Momsreg.nr SE556727067201

Scen och konferensteknik i Dalarna AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Falun, Dalarna som registrerades 2007. Scen och konferensteknik i Dalarna AB är registrerat för F-skatt och moms. Scen och konferensteknik i Dalarna AB redovisade 22,9 miljoner kronor i omsättning och 1 589 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva uthyrning och försäljning av allt inom ljud, ljus och bildteknik och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Scen och konferensteknik i Dalarna AB logotyp
Postadress
LÖVÅSVÄGEN 26
791 45 FALUN
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Litet/medelstort företag Fristående Etablerat sedan 2007 | 19 år
Omsättningstillväxt
20,7 %
Omsättning CAGR 4 år
17,7 %
Resultattillväxt
-99,4 %
Eget kapital
2 199 611SEK
Omsättning
22 892 358 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 589 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
44,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
107,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
0,2 %
Soliditet Mycket bra
44,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Scen och konferensteknik i Dalarna AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 22 815 001
Övrig omsättning 77 357
Omsättning 22 892 358
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -22 852 352
Rörelseresultat 40 006
Finansiella intäkter 135
Finansiella kostnader 38 552
Resultat efter finansnetto 1 589
Resultat före skatt 21 589
Skatt -15 120
Årets resultat 6 469

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Scen och konferensteknik i Dalarna AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 2 782 188
Finansiella anl.tillg. 400 040
Summa anläggningstillgångar 3 182 228
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 605 031
Övriga kortfristiga fordringar 207 726
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 170 843
Kassa och bank 413 699
Summa omsättningstillgångar 2 895 946
SUMMA TILLGÅNGAR 6 078 174
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Scen och konferensteknik i Dalarna AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 896 317
Fritt eget kapital 2 099 611
Summa eget kapital 2 199 611
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 270 000
Ackumulerade överavskrivningar 385 918
Summa obeskattade reserver 655 918
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 528 861
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 528 861
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 245 253
Leverantörsskulder 1 975 911
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 986
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 469 634
Summa kortfristiga skulder 2 693 784
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 078 174

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
0,2 %
Kassalikviditet
107,5 %
Soliditet
44,8 %
Skuldsättningsgrad
1.23
Avkastning eget kapital | ROE
0,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,7 %
EBITDA
975 282SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
0,2 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,1 %
EBITDA-marginal
4,3 %
Bruttomarginal
17,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
1,2 %
Skuldandel
63,8 %
Kontantkvot
15,4 %
Rörelsekapital
202 162SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.77ggr
Räntetäckningsgrad
1ggr
Effektiv skattesats
70,0 %
Bruttovinst
3 954 108SEK
Räntebärande nettoskuld
360 415SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.4ggr
Altman Z-score
4.29 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 106 079
Total föreslagen disposition 2 106 079

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 8 067 453 -5 163 332 2 270 994 -713 112 2 904 121
Andelar i intresseföretag 400 040 - - - 400 040

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 6 469 6 469
Balanseras i ny räkning 203 294 -203 294 0
Justerat ingående eget kapital - - 2 199 611
Övrig rörelse - - 2 206 080

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 0
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 498 647
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 245 253
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 0
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 20 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 077 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Scen och konferensteknik i Dalarna AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 500 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 11 936 23 678 20 690 18 556 22 815
Övrig omsättning - 487 575 411 77
Omsättning - 24 165 21 265 18 967 22 892
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −22 951 −20 992 −18 658 −22 852
Rörelseresultat efter avskrivningar - 1 213 273 309 40
Finansiella intäkter - 14 5 9 0
Finansiella kostnader - −69 −69 −56 −39
Resultat efter finansnetto - 1 158 358 262 2
Resultat före skatt - 811 501 298 22
Skatt på årets resultat - −149 −75 −95 −15
Årets resultat - 662 426 426 6
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 1 950 1 950 1 224 2 782
Finansiella anläggningstillgångar - 400 400 400 400
Anläggningstillgångar - 2 350 2 350 1 624 3 182
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 1 198 1 198 2 115 1 605
Kassa och bank - 1 571 1 571 1 432 414
Omsättningstillgångar - 3 009 3 009 3 910 2 896
Summa tillgångar - 5 358 5 358 5 535 6 078
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 1 970 1 970 2 396 2 100
Eget kapital - 2 070 2 070 2 496 2 200
Obeskattade reserver - 835 835 692 656
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 466 466 261 529
Leverantörsskulder - 1 535 1 535 1 686 1 976
Kortfristiga skulder - 1 987 1 987 2 085 2 694
Summa eget kapital och skulder - 5 358 5 358 5 535 6 078

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 19 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Lars Adam Gustav Andersson
    Signatär
  • A
    Anders Bergman
    Signatär
  • M
    Mattias Johansson
    Signatär
  • M
    Mattias Eriksson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • P
    Peter Williamson
    Auktoriserad revisor
  • P
    Peter Williamsson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
LÖVÅSVÄGEN 26 Huvudkontor
LÖVÅSVÄGEN 26
791 45 FALUN
Falun, Dalarna Karta

Företag i samma bransch

SNI 77390 | Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Scen och konferensteknik i Dalarna AB

Vad har Scen och konferensteknik i Dalarna AB för organisationsnummer?
Scen och konferensteknik i Dalarna AB har organisationsnummer 556727-0672.
Vilken företagsform har Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Scen och konferensteknik i Dalarna AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 23 mars 2007.
Var ligger Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Scen och konferensteknik i Dalarna AB har sitt säte i Falun, Dalarna. Den registrerade postadressen är LÖVÅSVÄGEN 26, 791 45 FALUN. Enligt SCB har Scen och konferensteknik i Dalarna AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Scen och konferensteknik i Dalarna AB omsatte 22,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Scen och konferensteknik i Dalarna AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1 589 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Soliditeten i Scen och konferensteknik i Dalarna AB var 44,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Scen och konferensteknik i Dalarna AB F-skatt?
Ja, Scen och konferensteknik i Dalarna AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Scen och konferensteknik i Dalarna AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva uthyrning och försäljning av allt inom ljud, ljus och bildteknik och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.