Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag Reklamspärr

Se & Synas i Uppsala AB

Org.nr Reg. 20 april 1995 Säte Uppsala Momsreg.nr SE556511292601

Se & Synas i Uppsala AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Uppsala som registrerades 1995. Se & Synas i Uppsala AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Se & Synas i Uppsala AB redovisade 10,6 miljoner kronor i omsättning och 2,5 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva optikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern MiLo Holding AB 556688-3103
Se & Synas i Uppsala AB logotyp
Postadress
BERTILSVÄGEN 19 B
c/o MICAELA LÖFVENBERG
752 60 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 1995 | 31 år
Omsättningstillväxt
8,4 %
Omsättning CAGR 4 år
2,8 %
Resultattillväxt
0,0 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 124 673SEK
Eget kapital
864 734SEK
Omsättning
10 623 364 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
2 509 306 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
21,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
69,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
23,6 %
Soliditet Bra
21,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Se & Synas i Uppsala AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 10 620 098
Övrig omsättning 3 266
Omsättning 10 623 364
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 129 505
Rörelseresultat 2 493 859
Finansiella intäkter 15 447
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 2 509 306
Resultat före skatt 659 306
Skatt -140 671
Årets resultat 518 635

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Se & Synas i Uppsala AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 224 325
Finansiella anl.tillg. 10 000
Summa anläggningstillgångar 234 325
Omsättningstillgångar
Varulager 1 565 504
Kundfordringar 194 573
Övriga kortfristiga fordringar 823 155
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 61 218
Kassa och bank 1 064 142
Summa omsättningstillgångar 3 708 592
SUMMA TILLGÅNGAR 3 942 917
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Se & Synas i Uppsala AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 226 099
Fritt eget kapital 744 734
Summa eget kapital 864 734
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 378 105
Leverantörsskulder 494 550
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 412 786
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 792 742
Summa kortfristiga skulder 3 078 183
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 942 917

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
23,6 %
Kassalikviditet
69,6 %
Soliditet
21,9 %
Skuldsättningsgrad
3.56
Avkastning eget kapital | ROE
290,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
63,6 %
EBITDA
2 544 206SEK
Personalkostnader
3 669 970SEK
Personalkostnad / anställd
733 994SEK
Rörelsemarginal
23,5 %
Nettomarginal
4,9 %
Vinstmarginal före skatt
6,2 %
EBITDA-marginal
23,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
290,2 %
Skuldandel
78,1 %
Kontantkvot
34,6 %
Rörelsekapital
630 409SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.69ggr
Omsättning / anställd
2 124 673SEK
Vinst / anställd
501 861SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
6 214 176SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 242 835SEK
Personalkostnadsandel
34,5 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Räntebärande nettoskuld
313 963SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.1ggr
Altman Z-score
4.93 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 744 734
Total föreslagen disposition 744 734

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 479 101 -479 101 - - 0
Hyresrätter och liknande rättigheter 1 000 000 -1 000 000 - - 0
Andra långfristiga värdepappersinnehav 10 000 - - - 10 000
Maskiner och andra tekniska anläggningar 2 369 568 -2 145 243 129 235 -29 019 224 325

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 518 635
Balanseras i ny räkning 1 987 298 -1 987 298
Utdelning 1 800 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 224 325
Hyresrätter & liknande rättigheter 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 1 565 504
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 0
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 1 378 105

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -1 850 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Se & Synas i Uppsala AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 1 800 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 9 514 9 548 8 914 9 576 10 620
Övrig omsättning - 1 120 9 220 3
Omsättning - 10 668 8 923 9 797 10 623
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −6 696 −7 142 −7 287 −8 130
Rörelseresultat efter avskrivningar - 3 972 1 781 2 509 2 494
Finansiella intäkter - 203 65 16 15
Finansiella kostnader - 0 −9 −17 0
Resultat efter finansnetto 3 089 4 221 1 838 2 509 2 509
Resultat före skatt - 4 134 1 838 2 509 659
Skatt på årets resultat - −626 −385 −522 −141
Årets resultat - 3 508 1 452 1 987 519
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 338 261 145 224
Finansiella anläggningstillgångar - 10 10 10 10
Anläggningstillgångar - 348 271 155 234
Varulager - 1 117 1 086 1 249 1 566
Kundfordringar - 208 185 189 195
Kassa och bank - 3 305 1 168 1 179 1 064
Omsättningstillgångar - 5 126 2 958 3 551 3 709
Summa tillgångar - 5 474 3 228 3 706 3 943
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 3 537 1 689 2 026 745
Eget kapital - 3 657 1 809 2 146 865
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 218 414 388 495
Kortfristiga skulder - 1 817 1 419 1 560 3 078
Summa eget kapital och skulder - 5 474 3 228 3 706 3 943

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • M
    Martjn Löfvenberg
    Verkställande direktör

Styrelse

  • M
    Martin Axelsson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Marita Lyckstedt
    Auktoriserad revisor

Koncern

Se & Synas i Uppsala AB ingår i en koncern.

MiLo Holding AB 556688-3103
Se & Synas i Uppsala AB 556511-2926

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DROTTNINGGATAN 2 Huvudkontor
DROTTNINGGATAN 2
753 10 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 5-9 anställda Karta 018147979

Företag i samma bransch

SNI 47742 | Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning | G | Handel

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Synkliniken UA
För den del av verksamheten som avser inom svagsynoptik.
31 maj 2012
Se & Synas i Uppsala AB
20 april 1995

Vanliga frågor om Se & Synas i Uppsala AB

Vad har Se & Synas i Uppsala AB för organisationsnummer?
Se & Synas i Uppsala AB har organisationsnummer 556511-2926.
Vilken företagsform har Se & Synas i Uppsala AB?
Se & Synas i Uppsala AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 april 1995.
Var ligger Se & Synas i Uppsala AB?
Se & Synas i Uppsala AB har sitt säte i Uppsala. Den registrerade postadressen är BERTILSVÄGEN 19 B, 752 60 UPPSALA. Enligt SCB har Se & Synas i Uppsala AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Se & Synas i Uppsala AB?
Se & Synas i Uppsala AB omsatte 10,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Se & Synas i Uppsala AB?
Se & Synas i Uppsala AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Se & Synas i Uppsala AB?
Soliditeten i Se & Synas i Uppsala AB var 21,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Se & Synas i Uppsala AB?
Den juridiska personen Se & Synas i Uppsala AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Vem äger Se & Synas i Uppsala AB?
Se & Synas i Uppsala AB ingår i en koncern. Moderbolag är MiLo Holding AB (org.nr 556688-3103).
Har Se & Synas i Uppsala AB F-skatt?
Ja, Se & Synas i Uppsala AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Se & Synas i Uppsala AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva optikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.