Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

SM Betonggolv i Västerås AB

Org.nr Reg. 17 januari 2000 Säte Västerås Momsreg.nr SE556582749901

SM Betonggolv i Västerås AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Västerås som registrerades 2000. SM Betonggolv i Västerås AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. SM Betonggolv i Västerås AB redovisade 5,9 miljoner kronor i omsättning och −1,3 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva gjutning av betongvaror för byggändamål och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även uppfödnings- och tävlingsverksamhet med travhästar.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
SM Betonggolv i Västerås AB logotyp
Postadress
TRAVERSGATAN 23
721 38 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2000 | 26 år
Omsättningstillväxt
-50,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-24,6 %
Resultattillväxt
-57,4 %
Anställningstillväxt
-33,3 %
Omsättning / anställd
1 472 007SEK
Eget kapital
130 093SEK
Omsättning
5 888 029 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-1 255 367 SEK
Bokslut 2026
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
3,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
43,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-18,7 %
Soliditet Svag
3,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för SM Betonggolv i Västerås AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 545 366
Övrig omsättning 407 745
Omsättning 5 888 029
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 985 997
Rörelseresultat -1 097 968
Finansiella intäkter -212
Finansiella kostnader 157 187
Resultat efter finansnetto -1 255 367
Resultat före skatt -1 255 367
Skatt -
Årets resultat -1 255 367

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för SM Betonggolv i Västerås AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 110 217
Finansiella anl.tillg. 2 800 000
Summa anläggningstillgångar 2 910 217
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 991 503
Övriga kortfristiga fordringar 239 431
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 68 426
Kassa och bank 197
Summa omsättningstillgångar 1 358 917
SUMMA TILLGÅNGAR 4 269 134
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för SM Betonggolv i Västerås AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 12 900
Överkursfond -
Bundet eget kapital 112 900
Balanserat resultat 1 272 560
Fritt eget kapital 17 193
Summa eget kapital 130 093
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 980 360
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 980 360
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 834 816
Leverantörsskulder 943 309
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 955 721
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 424 835
Summa kortfristiga skulder 3 158 681
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 269 134

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-18,7 %
Kassalikviditet
43,0 %
Soliditet
3,0 %
Skuldsättningsgrad
31.82
Avkastning eget kapital | ROE
-965,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-25,7 %
EBITDA
-1 080 280SEK
Personalkostnader
3 965 979SEK
Personalkostnad / anställd
991 495SEK
Rörelsemarginal
-19,8 %
Nettomarginal
-22,6 %
Vinstmarginal före skatt
-21,3 %
EBITDA-marginal
-18,3 %
Bruttomarginal
67,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-98,9 %
Skuldandel
97,0 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
-1 799 764SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.38ggr
Räntetäckningsgrad
-7ggr
Omsättning / anställd
1 472 007SEK
Vinst / anställd
-313 842SEK
Förädlingsvärde
2 885 699SEK
Förädlingsvärde / anställd
721 425SEK
Personalkostnadsandel
67,4 %
Bruttovinst
3 945 509SEK
Räntebärande nettoskuld
1 814 979SEK
Altman Z-score
0.46 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 17 193
Total föreslagen disposition 17 193

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 20 900 -6 381 - -836 14 519
Inventarier, verktyg och installationer 898 357 -802 659 0 -16 852 95 698
Andra långfristiga värdepappersinnehav 2 800 000 - - - 2 800 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -1 255 367 -1 255 367
Balanseras i ny räkning -797 351 797 351 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 385 460
Övrig rörelse - - 130 093

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 59 360
Skulder - detalj
Checkräkningskredit (kortfr.) 834 816
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 272 000
Resultaträkning - detalj
Aktiverat arbete för egen räkning -65 082

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 318 000
Checkkredit - beviljat 1 000 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för SM Betonggolv i Västerås AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 17 821 13 529 14 473 11 715 5 545
Övrig omsättning 117 50 10 95 408
Omsättning 18 184 14 214 13 390 11 858 5 888
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −17 242 −12 426 −13 816 −12 562 −6 986
Rörelseresultat efter avskrivningar 941 1 788 −426 −704 −1 098
Finansiella intäkter 1 1 1 0 0
Finansiella kostnader −159 −111 −83 −93 −157
Resultat efter finansnetto 784 1 678 −508 −797 −1 255
Resultat före skatt 784 1 598 −428 −797 −1 255
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 784 1 598 −428 −797 −1 255
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 195 177 196 178 110
Finansiella anläggningstillgångar 2 800 2 800 2 800 2 800 2 800
Anläggningstillgångar 2 995 2 977 2 996 2 978 2 910
Varulager - - - - -
Kundfordringar 1 416 393 1 212 302 992
Kassa och bank 3 650 180 0 0
Omsättningstillgångar 2 565 2 576 1 951 635 1 359
Summa tillgångar 5 560 5 553 4 947 3 613 4 269
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 900 2 498 2 070 1 273 17
Eget kapital 1 013 2 611 2 183 1 385 130
Obeskattade reserver - 80 0 - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 198 930 836 742 980
Leverantörsskulder 820 439 778 186 943
Kortfristiga skulder 3 349 1 932 1 928 1 486 3 159
Summa eget kapital och skulder 5 560 5 553 4 947 3 613 4 269

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 6 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Reijo Mäntylä
    Styrelseledamot
  • S
    Sulo Mäntylä
    Styrelseledamot

Revisorer

  • S
    Saga Ekman
    Auktoriserad revisor
  • J
    Jonas Ekman
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TRAVERSGATAN 23 Huvudkontor
TRAVERSGATAN 23
721 38 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43999 | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om SM Betonggolv i Västerås AB

Vad har SM Betonggolv i Västerås AB för organisationsnummer?
SM Betonggolv i Västerås AB har organisationsnummer 556582-7499.
Vilken företagsform har SM Betonggolv i Västerås AB?
SM Betonggolv i Västerås AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 17 januari 2000.
Var ligger SM Betonggolv i Västerås AB?
SM Betonggolv i Västerås AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är TRAVERSGATAN 23, 721 38 VÄSTERÅS. Enligt SCB har SM Betonggolv i Västerås AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för SM Betonggolv i Västerås AB?
SM Betonggolv i Västerås AB omsatte 5,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade SM Betonggolv i Västerås AB?
SM Betonggolv i Västerås AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −1,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade SM Betonggolv i Västerås AB?
Soliditeten i SM Betonggolv i Västerås AB var 3,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har SM Betonggolv i Västerås AB?
SM Betonggolv i Västerås AB hade i medeltal 4 anställda under 2026.
Har SM Betonggolv i Västerås AB F-skatt?
Ja, SM Betonggolv i Västerås AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör SM Betonggolv i Västerås AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva gjutning av betongvaror för byggändamål och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även uppfödnings- och tävlingsverksamhet med travhästar.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.