Solberga Trä AB
Solberga Trä AB är ett aktivt aktiebolag inom sågning av trä som registrerades 1965. Solberga Trä AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Firmainfo har ännu inte kopplat någon årsredovisning till Solberga Trä AB.
Registrerad verksamhet
Aktiebolaget skall bedriva sågverksrörelse, hyvleri, tryckimpregnering samt försäljning av byggnadsmaterial, äga och förvalta fastigheter och idka annan därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisning inte tillgänglig hos Firmainfo
Firmainfo har ännu inte kunnat koppla någon årsredovisning till företaget i de aktuella källorna. Det betyder inte automatiskt att företaget inte har lämnat in en årsredovisning. Sidan visar därför de registeruppgifter som finns tillgängliga utan att tolka saknade bokslutsvärden som noll.
Arbetsställen
Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister
Företag i samma bransch
SNI 16111 | Sågning av trä | C | Tillverkning
Vanliga frågor om Solberga Trä AB
- Vad har Solberga Trä AB för organisationsnummer?
- Solberga Trä AB har organisationsnummer 556101-0603.
- Vilken företagsform har Solberga Trä AB?
- Solberga Trä AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 december 1965.
- Vilken adress har Solberga Trä AB?
- Solberga Trä AB har den registrerade postadressen NÄSSJÖVÄGEN 8, 571 76 SOLBERGA. Enligt SCB har Solberga Trä AB ett registrerat arbetsställe.
- Hur många anställda har Solberga Trä AB?
- Enligt SCB tillhör Solberga Trä AB storleksklassen 5–9 anställda. Uppgiften är ett intervall, inte ett exakt antal.
- Hur stor är omsättningen i Solberga Trä AB?
- Enligt SCB:s storleksklass ligger omsättningen i Solberga Trä AB i intervallet 10 000–19 999 tkr. Detta är ett intervall, inte ett exakt belopp.
- Har Solberga Trä AB F-skatt?
- Ja, Solberga Trä AB är godkänt för F-skatt.
- Vad gör Solberga Trä AB?
- Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget skall bedriva sågverksrörelse, hyvleri, tryckimpregnering samt försäljning av byggnadsmaterial, äga och förvalta fastigheter och idka annan därmed förenlig verksamhet.
Källor
- Bolagsverket — registeruppgifter, status, namnhistorik | uppdaterat 2026-07-11
- SCB — bransch (SNI), säte, arbetsställen, storleksklass, skattestatus | uppdaterat 2026-07-12
Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.
Informationen är allmän och beräknad ur offentliga årsredovisningar. Den utgör varken kreditupplysning eller rådgivning.