Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sotarn i Norra Lappland AB

Org.nr Reg. 12 december 2003 Säte Företagets säte är Kiruna Momsreg.nr SE556652703101

Sotarn i Norra Lappland AB är ett aktivt aktiebolag inom skorstensfejarverksamhet med säte i Kiruna som registrerades 2003. Sotarn i Norra Lappland AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sotarn i Norra Lappland AB redovisade 5 miljoner kronor i omsättning och −194 764 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva sotningsrörelse, ventilationsarbeten ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MASKINVÄGEN 5
981 38 KIRUNA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2003 | 22 år
Omsättningstillväxt
-0,1 %
Omsättning CAGR 4 år
-0,4 %
Resultattillväxt
-49,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 007 870SEK
Eget kapital
1 020 971SEK
Omsättning
5 039 350 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
-194 764 SEK
Bokslut 2024
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2024
Soliditet
60,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-12-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 1 januari 2024 → 31 december 2024

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
157,4 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-3,7 %
Soliditet Mycket bra
60,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för Sotarn i Norra Lappland AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 916 909
Övrig omsättning 122 441
Omsättning 5 039 350
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 229 198
Rörelseresultat -189 848
Finansiella intäkter 5 163
Finansiella kostnader 10 079
Resultat efter finansnetto -194 764
Resultat före skatt -14 234
Skatt -34 692
Årets resultat -48 926

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för Sotarn i Norra Lappland AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 795 137
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 795 137
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 588 863
Övriga kortfristiga fordringar 128 211
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 44 826
Kassa och bank 207 184
Summa omsättningstillgångar 969 084
SUMMA TILLGÅNGAR 1 764 221
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för Sotarn i Norra Lappland AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 949 897
Fritt eget kapital 900 971
Summa eget kapital 1 020 971
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 56 600
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 56 600
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 70 778
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 70 778
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 32 736
Förskott från kunder 38 717
Leverantörsskulder 49 865
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 342 705
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 151 849
Summa kortfristiga skulder 615 872
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 764 221

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-3,7 %
Kassalikviditet
157,4 %
Soliditet
60,4 %
Skuldsättningsgrad
0.66
Avkastning eget kapital | ROE
-18,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-10,5 %
EBITDA
-148 981SEK
Personalkostnader
3 267 548SEK
Personalkostnad / anställd
653 510SEK
Rörelsemarginal
-3,9 %
Nettomarginal
-1,0 %
Vinstmarginal före skatt
-0,3 %
EBITDA-marginal
-3,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-16,1 %
Skuldandel
42,1 %
Kontantkvot
33,6 %
Rörelsekapital
353 212SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.86ggr
Räntetäckningsgrad
-18.3ggr
Omsättning / anställd
1 007 870SEK
Vinst / anställd
-38 953SEK
Förädlingsvärde
3 118 567SEK
Förädlingsvärde / anställd
623 713SEK
Personalkostnadsandel
64,8 %
Räntebärande nettoskuld
-103 670SEK
Altman Z-score
3.62 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 900 971
Total föreslagen disposition 900 971

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 1 030 825 -369 727 - -18 956 661 098
Inventarier, verktyg och installationer 1 365 420 -1 231 381 0 -17 840 134 039

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -48 926 -48 926
Balanseras i ny räkning -18 369 18 369 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 069 897
Övrig rörelse - - 1 020 971

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 32 736
Förskott från kunder 38 717
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 2 000 000
Företagsinteckningar 650 000
Checkkredit - beviljat 500 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Deloitte AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sotarn i Norra Lappland AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2020-12 jämförelseår 2021-12 2022-12 2023-12 jämförelseår 2024-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024
Slutdatum 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 5 014 5 208 4 926 4 931 4 917
Övrig omsättning 113 182 122 112 122
Omsättning 5 128 5 390 5 048 5 043 5 039
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −4 862 −5 047 −4 921 −5 168 −5 229
Rörelseresultat efter avskrivningar 266 343 127 −125 −190
Finansiella intäkter 4 2 3 2 5
Finansiella kostnader −7 −10 −9 −7 −10
Resultat efter finansnetto 262 336 122 −130 −195
Resultat före skatt 195 241 96 −22 −14
Skatt på årets resultat −43 −53 −35 −3 −35
Årets resultat 152 188 61 −18 −49
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 737 789 753 716 795
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 737 789 753 716 795
Varulager - - - - -
Kundfordringar 476 428 678 637 589
Kassa och bank 331 565 537 365 207
Omsättningstillgångar 836 1 045 1 329 1 108 969
Summa tillgångar 1 572 1 834 2 082 1 823 1 764
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 720 908 968 950 901
Eget kapital 840 1 028 1 088 1 070 1 021
Obeskattade reserver 225 320 345 237 57
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - 0 71
Leverantörsskulder 78 59 81 67 50
Kortfristiga skulder 508 487 648 516 616
Summa eget kapital och skulder 1 572 1 834 2 082 1 823 1 764

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • B
    Bo Schinkler
    Verkställande direktör

Styrelse

  • B
    Bo Schinkler
    Styrelseledamot

Revisorer

  • R
    Roger Larsson
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MASKINVÄGEN 5 Huvudkontor
MASKINVÄGEN 5
981 38 KIRUNA
Kiruna, Norrbotten 5-9 anställda Karta 098010011

Företag i samma bransch

SNI 81222 | Skorstensfejarverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Sotarn i Norra Lappland AB

Vad har Sotarn i Norra Lappland AB för organisationsnummer?
Sotarn i Norra Lappland AB har organisationsnummer 556652-7031.
Vilken företagsform har Sotarn i Norra Lappland AB?
Sotarn i Norra Lappland AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 december 2003.
Var ligger Sotarn i Norra Lappland AB?
Sotarn i Norra Lappland AB har sitt säte i Kiruna. Den registrerade postadressen är MASKINVÄGEN 5, 981 38 KIRUNA. Enligt SCB har Sotarn i Norra Lappland AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sotarn i Norra Lappland AB?
Sotarn i Norra Lappland AB omsatte 5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sotarn i Norra Lappland AB?
Sotarn i Norra Lappland AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −194 764 kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade Sotarn i Norra Lappland AB?
Soliditeten i Sotarn i Norra Lappland AB var 60,4 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sotarn i Norra Lappland AB?
Sotarn i Norra Lappland AB hade i medeltal 5 anställda under 2024.
Har Sotarn i Norra Lappland AB F-skatt?
Ja, Sotarn i Norra Lappland AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sotarn i Norra Lappland AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva sotningsrörelse, ventilationsarbeten ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.