Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB

Org.nr Reg. 28 juni 1991 Momsreg.nr SE556425189901

Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 1991. Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB redovisade 391 045 kronor i omsättning och −17 744 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom byggnadsverk, främst med inriktning på brandskydd, personaluthyrning, värdepappershandel, fastighetsförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
UTMARKSVÄGEN 4
167 54 BROMMA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1991 | 35 år
Omsättningstillväxt
19,0 %
Omsättning CAGR 4 år
-9,4 %
Omsättning / anställd
391 045SEK
Eget kapital
1 747 276SEK
Omsättning
391 045 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-17 744 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
31,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
969,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
45,9 %
Soliditet Bra
31,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 391 045
Övrig omsättning -
Omsättning 391 045
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -212 923
Rörelseresultat 178 122
Finansiella intäkter 1 458
Finansiella kostnader 197 324
Resultat efter finansnetto -17 744
Resultat före skatt -17 744
Skatt 0
Årets resultat -17 744

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 3 220 852
Summa anläggningstillgångar 3 220 852
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 147 231
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 2 199 581
Summa omsättningstillgångar 2 346 812
SUMMA TILLGÅNGAR 5 567 664
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 1 645 020
Fritt eget kapital 1 627 276
Summa eget kapital 1 747 276
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 3 578 200
Summa långfristiga skulder 3 578 200
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 13 454
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 16 933
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 211 801
Summa kortfristiga skulder 242 188
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 567 664

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
45,9 %
Kassalikviditet
969,0 %
Soliditet
31,4 %
Skuldsättningsgrad
2.19
Avkastning eget kapital | ROE
-1,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
3,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
52 554SEK
Personalkostnad / anställd
52 554SEK
Rörelsemarginal
45,6 %
Nettomarginal
-4,5 %
Vinstmarginal före skatt
-4,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
3,4 %
Skuldandel
68,6 %
Kontantkvot
908,2 %
Rörelsekapital
2 104 624SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.07ggr
Räntetäckningsgrad
0.9ggr
Omsättning / anställd
391 045SEK
Vinst / anställd
-17 744SEK
Förädlingsvärde
230 676SEK
Förädlingsvärde / anställd
230 676SEK
Personalkostnadsandel
13,4 %
Föreslagen utdelning
200 000SEK
Altman Z-score
0.88 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 200 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 427 276
Total föreslagen disposition 1 627 276

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -17 744 -17 744
Balanseras i ny räkning 4 255 -4 255 0
Utdelning 200 000 - 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 965 020
Övrig rörelse - - 1 747 276

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 3 578 200

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 200 - 200 200 200
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 581 354 734 329 391
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 581 545 543 329 391
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −790 −824 −244 −151 −213
Rörelseresultat efter avskrivningar −209 −279 299 178 178
Finansiella intäkter 2 4 3 2 1
Finansiella kostnader −109 −3 −196 −175 −197
Resultat efter finansnetto −316 −278 107 5 −18
Resultat före skatt 11 −97 107 5 −18
Skatt på årets resultat −8 0 −4 −1 0
Årets resultat 4 −97 103 4 −18
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 729 729 729 729 3 221
Anläggningstillgångar 729 729 729 729 3 221
Varulager - - - - -
Kundfordringar 356 0 - 81 0
Kassa och bank 4 744 4 719 5 033 4 737 2 200
Omsättningstillgångar 5 535 5 110 5 148 4 944 2 347
Summa tillgångar 6 264 5 839 5 877 5 673 5 568
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 415 2 118 2 041 1 845 1 627
Eget kapital 2 535 2 238 2 161 1 965 1 747
Obeskattade reserver 181 0 - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 3 290 3 541 3 476 3 511 3 578
Leverantörsskulder 2 9 0 - -
Kortfristiga skulder 258 60 241 196 242
Summa eget kapital och skulder 6 264 5 839 5 877 5 673 5 568

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • S
    Staffan Bengtson
    Signatär

Fastställelseintyg

  • S
    Staffan Bengtson
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
UTMARKSVÄGEN 4 Huvudkontor
UTMARKSVÄGEN 4
167 54 BROMMA
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta 08398680

Företag i samma bransch

SNI 71121 | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB

Vad har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB för organisationsnummer?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB har organisationsnummer 556425-1899.
Vilken företagsform har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 28 juni 1991.
Vilken adress har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB har den registrerade postadressen UTMARKSVÄGEN 4, 167 54 BROMMA. Enligt SCB har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB omsatte 391 045 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −17 744 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Soliditeten i Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB var 31,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB F-skatt?
Ja, Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Staffan Bengtson Brandskyddskonsult AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom byggnadsverk, främst med inriktning på brandskydd, personaluthyrning, värdepappershandel, fastighetsförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.