Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stay in Sälen AB

Org.nr Reg. 16 november 2020 Säte Malung-Sälens kommun Momsreg.nr SE559283179501

Stay in Sälen AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Malung-Sälens kommun som registrerades 2020. Stay in Sälen AB är registrerat för moms. Stay in Sälen AB redovisade 1,9 miljoner kronor i omsättning och −215 357 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva uthyrning av fastigheter, uthyrning av snöskotrar och tillhörande utrustning, guidning på snöskoter, möbler, inredningar partihandel samt vaktmästartjänster och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✕ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Stay in Sälen AB logotyp
Postadress
SÄTERVÄGEN 27
c/o DAREK JOHANSSON
780 91 SÄLEN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
2,3 %
Omsättning CAGR 4 år
69,7 %
Resultattillväxt
-14,6 %
Eget kapital
357 608SEK
Omsättning
1 939 604 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-215 357 SEK
Bokslut 2025
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
2,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
2,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
19,7 %
Soliditet Inte tillfredsställande
2,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Stay in Sälen AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 936 362
Övrig omsättning 3 242
Omsättning 1 939 604
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 558 142
Rörelseresultat 381 462
Finansiella intäkter 19
Finansiella kostnader 596 838
Resultat efter finansnetto -215 357
Resultat före skatt -215 357
Skatt -
Årets resultat -215 357

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Stay in Sälen AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 13 299 092
Finansiella anl.tillg. 4 295 000
Summa anläggningstillgångar 17 594 092
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 2 530
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 146 424
Kassa och bank 1
Summa omsättningstillgångar 148 955
SUMMA TILLGÅNGAR 17 743 047
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Stay in Sälen AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 250 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 250 000
Balanserat resultat 322 965
Fritt eget kapital 107 608
Summa eget kapital 357 608
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 11 676 215
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 11 676 215
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 361 392
Leverantörsskulder 13 626
Skatteskulder 10 074
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 5 315 333
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 799
Summa kortfristiga skulder 5 709 224
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 17 743 047

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
19,7 %
Kassalikviditet
2,6 %
Soliditet
2,0 %
Skuldsättningsgrad
48.62
Avkastning eget kapital | ROE
-60,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,2 %
EBITDA
657 927SEK
Personalkostnader
1 150SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
19,7 %
Nettomarginal
-11,1 %
Vinstmarginal före skatt
-11,1 %
EBITDA-marginal
33,9 %
Bruttomarginal
95,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
3,2 %
Skuldandel
98,0 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
-5 560 269SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.11ggr
Räntetäckningsgrad
0.6ggr
Förädlingsvärde
659 077SEK
Personalkostnadsandel
0,1 %
Bruttovinst
1 858 951SEK
Räntebärande nettoskuld
12 037 606SEK
Nettoskuld / EBITDA
18.3ggr
Altman Z-score
-0.02 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 107 608
Total föreslagen disposition 107 608

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 13 330 630 -550 923 3 669 699 -172 788 12 779 707
Pågående nyanläggningar 0 - - - 0
Inventarier, verktyg och installationer 743 113 -223 729 0 -59 103 519 384
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 295 000 - 0 - 4 295 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -215 357 -215 357
Balanseras i ny räkning -187 979 187 979 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 400 000 - 400 000
Justerat ingående eget kapital - - 172 964
Övrig rörelse - - 357 607

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Pågående nyanläggningar & förskott 0
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 361 392
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 10 230 647

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stay in Sälen AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 16 november 2020 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 234 139 1 356 1 897 1 936
Övrig omsättning - - - - 3
Omsättning 234 139 1 356 1 897 1 940
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −146 −449 −932 −1 263 −1 558
Rörelseresultat efter avskrivningar 87 −310 424 634 381
Finansiella intäkter −27 0 0 −37 0
Finansiella kostnader −60 −259 −605 −785 −597
Resultat efter finansnetto 1 −569 −181 −188 −215
Resultat före skatt 1 −569 −181 −188 −215
Skatt på årets resultat 0 0 - - -
Årets resultat 1 −569 −181 −188 −215
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 7 471 9 996 9 863 13 363 13 299
Finansiella anläggningstillgångar - - 4 295 4 295 4 295
Anläggningstillgångar 7 471 9 996 14 158 17 658 17 594
Varulager - - - - -
Kundfordringar 251 44 188 353 0
Kassa och bank 362 309 32 0 0
Omsättningstillgångar 866 356 254 363 149
Summa tillgångar 8 337 10 353 14 412 18 021 17 743
Aktiekapital 25 250 250 250 250
Fritt eget kapital 1 132 −49 −77 108
Eget kapital 26 382 201 173 358
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 4 785 8 175 10 434 11 981 11 676
Leverantörsskulder 191 31 65 85 14
Kortfristiga skulder 3 527 1 796 3 777 5 867 5 709
Summa eget kapital och skulder 8 337 10 353 14 412 18 021 17 743

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 29 maj 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • D
    Dan Johansson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÄTERVÄGEN 27 Huvudkontor
SÄTERVÄGEN 27
780 91 SÄLEN
Malung, Dalarna Karta

Företag i samma bransch

SNI 46471 | Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar | G | Handel

Vanliga frågor om Stay in Sälen AB

Vad har Stay in Sälen AB för organisationsnummer?
Stay in Sälen AB har organisationsnummer 559283-1795.
Vilken företagsform har Stay in Sälen AB?
Stay in Sälen AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 16 november 2020.
Var ligger Stay in Sälen AB?
Stay in Sälen AB har sitt säte i Malung-Sälens kommun. Den registrerade postadressen är SÄTERVÄGEN 27, 780 91 SÄLEN. Enligt SCB har Stay in Sälen AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stay in Sälen AB?
Stay in Sälen AB omsatte 1,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stay in Sälen AB?
Stay in Sälen AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −215 357 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Stay in Sälen AB?
Soliditeten i Stay in Sälen AB var 2,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stay in Sälen AB?
Stay in Sälen AB hade i medeltal 0 anställda under 2025.
Har Stay in Sälen AB F-skatt?
Nej, Stay in Sälen AB är för närvarande inte godkänt för F-skatt.
Vad gör Stay in Sälen AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva uthyrning av fastigheter, uthyrning av snöskotrar och tillhörande utrustning, guidning på snöskoter, möbler, inredningar partihandel samt vaktmästartjänster och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.