Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stayflow AB

Org.nr Reg. 25 november 2024 Säte Örebro Momsreg.nr SE559506603501

Stayflow AB är ett aktivt aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse med säte i Örebro som registrerades 2024. Stayflow AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stayflow AB redovisade 6,9 miljoner kronor i omsättning och 928 085 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av lokaler och bostäder samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Stayflow AB logotyp
Postadress
HAMMARVÄGEN 2
c/o LENNSTRÖM
702 33 ÖREBRO
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2024 | 1 år
Omsättning / anställd
6 915 273SEK
Eget kapital
571 942SEK
Omsättning
6 915 273 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
928 085 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
24,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 25 november 2024 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
121,2 %
Vinstmarginal Bra
13,4 %
Soliditet Bra
24,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stayflow AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 915 273
Övrig omsättning -
Omsättning 6 915 273
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 987 157
Rörelseresultat 928 116
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 31
Resultat efter finansnetto 928 085
Resultat före skatt 691 284
Skatt -146 342
Årets resultat 544 942

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stayflow AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 22 849
Finansiella anl.tillg. 290 000
Summa anläggningstillgångar 312 849
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 999 259
Övriga kortfristiga fordringar 35 290
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 966 131
Kassa och bank 838 912
Summa omsättningstillgångar 2 839 592
SUMMA TILLGÅNGAR 3 152 441
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stayflow AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 27 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 27 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 544 942
Summa eget kapital 571 942
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 236 801
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 236 801
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 888 361
Skatteskulder 147 044
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 182 824
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 1 125 469
Summa kortfristiga skulder 2 343 698
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 152 441

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
13,4 %
Kassalikviditet
121,2 %
Soliditet
24,1 %
Skuldsättningsgrad
3.15
Avkastning eget kapital | ROE
122,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
29,4 %
EBITDA
937 267SEK
Personalkostnader
101 717SEK
Personalkostnad / anställd
101 717SEK
Rörelsemarginal
13,4 %
Nettomarginal
7,9 %
Vinstmarginal före skatt
10,0 %
EBITDA-marginal
13,6 %
Bruttomarginal
28,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
114,8 %
Skuldandel
81,9 %
Kontantkvot
35,8 %
Rörelsekapital
495 894SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.19ggr
Räntetäckningsgrad
29939.2ggr
Omsättning / anställd
6 915 273SEK
Vinst / anställd
928 085SEK
Effektiv skattesats
21,2 %
Förädlingsvärde
1 038 984SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 038 984SEK
Personalkostnadsandel
1,5 %
Bruttovinst
1 982 218SEK
Föreslagen utdelning
90 000SEK
Utdelningsandel
16,5 %
Altman Z-score
3.31 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 90 000
Föreslås balanseras i ny räkning 454 942
Total föreslagen disposition 544 942

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 32 000 -9 151 32 000 -9 151 22 849
Andra långfristiga fordringar 290 000 - - - 290 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 544 942 544 942
Justerat ingående eget kapital - 27 000
Övrig rörelse - 571 942

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 24 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • H
    Hugo Lennström
    Verkställande direktör

Styrelse

  • M
    Monica Elisabeth Lennström
    Signatär
  • D
    Daniel Lennström
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HAMMARVÄGEN 2 Huvudkontor
HAMMARVÄGEN 2
702 33 ÖREBRO
Örebro, Örebro 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55103 | Hotellverksamhet utan restaurangrörelse | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Stayflow AB

Vad har Stayflow AB för organisationsnummer?
Stayflow AB har organisationsnummer 559506-6035.
Vilken företagsform har Stayflow AB?
Stayflow AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 november 2024.
Var ligger Stayflow AB?
Stayflow AB har sitt säte i Örebro. Den registrerade postadressen är HAMMARVÄGEN 2, 702 33 ÖREBRO. Enligt SCB har Stayflow AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stayflow AB?
Stayflow AB omsatte 6,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stayflow AB?
Stayflow AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 928 085 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stayflow AB?
Soliditeten i Stayflow AB var 24,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stayflow AB?
Stayflow AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Stayflow AB F-skatt?
Ja, Stayflow AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stayflow AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av lokaler och bostäder samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.