Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stefanie Medical AB

Org.nr Reg. 17 april 2018 Momsreg.nr SE559156106201

Stefanie Medical AB är ett aktivt aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. som registrerades 2018. Stefanie Medical AB är registrerat för F-skatt och moms. Stefanie Medical AB redovisade 43 425 kronor i omsättning och 31 758 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Företaget bedriver verksamhet inom sjukvård och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
EHRENSVÄRDSGATAN 5
c/o STEFANIE NAJEM
112 35 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2018 | 8 år
Eget kapital
107 915SEK
Omsättning
43 425 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
31 758 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
82,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
561,5 %
Vinstmarginal Mycket bra
73,4 %
Soliditet Mycket bra
82,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stefanie Medical AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 43 425
Övrig omsättning -
Omsättning 43 425
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -11 817
Rörelseresultat 31 608
Finansiella intäkter 249
Finansiella kostnader 99
Resultat efter finansnetto 31 758
Resultat före skatt 31 758
Skatt -6 548
Årets resultat 25 210

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stefanie Medical AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 5 063
Övriga kortfristiga fordringar 6 025
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 120 213
Summa omsättningstillgångar 131 301
SUMMA TILLGÅNGAR 131 301
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stefanie Medical AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 32 705
Fritt eget kapital 57 915
Summa eget kapital 107 915
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 12 519
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 10 867
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 23 386
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 131 301

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
73,4 %
Kassalikviditet
561,5 %
Soliditet
82,2 %
Skuldsättningsgrad
0.22
Avkastning eget kapital | ROE
29,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
24,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
72,8 %
Nettomarginal
58,1 %
Vinstmarginal före skatt
73,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
29,5 %
Skuldandel
17,8 %
Kontantkvot
514,0 %
Rörelsekapital
107 915SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.33ggr
Räntetäckningsgrad
321.8ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Föreslagen utdelning
50 000SEK
Utdelningsandel
198,3 %
Altman Z-score
3.82 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 50 000
Föreslås balanseras i ny räkning 7 915
Total föreslagen disposition 57 915

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 25 210
Balanseras i ny räkning 23 023 -23 023

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 50 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stefanie Medical AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-05 2023-05 2024-05 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juni 2021 1 juni 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 maj 2022 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 50
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 20 20 81 37 43
Övrig omsättning - - −43 0 -
Omsättning 20 20 38 37 43
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −19 −19 −19 −11 −12
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 1 19 26 32
Finansiella intäkter - 0 0 3 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 1 1 19 29 32
Resultat före skatt 1 1 19 29 32
Skatt på årets resultat 0 0 −4 −6 −7
Årets resultat 1 1 16 23 25
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - 5
Kassa och bank 73 73 83 102 120
Omsättningstillgångar 73 73 83 102 131
Summa tillgångar 73 73 83 102 131
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 1 10 33 58
Eget kapital 51 51 60 83 108
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 22 22 23 19 23
Summa eget kapital och skulder 73 73 83 102 131

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 17 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • S
    Sharif Najem
    Signatär
  • S
    Sharif Najem
    Styrelseledamot

Fastställelseintyg

  • K
    Kristian Eloy Reinoso
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
EHRENSVÄRDSGATAN 5 Huvudkontor
EHRENSVÄRDSGATAN 5
112 35 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86211 | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Stefanie Medical AB

Vad har Stefanie Medical AB för organisationsnummer?
Stefanie Medical AB har organisationsnummer 559156-1062.
Vilken företagsform har Stefanie Medical AB?
Stefanie Medical AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 17 april 2018.
Vilken adress har Stefanie Medical AB?
Stefanie Medical AB har den registrerade postadressen EHRENSVÄRDSGATAN 5, 112 35 STOCKHOLM. Enligt SCB har Stefanie Medical AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stefanie Medical AB?
Stefanie Medical AB omsatte 43 425 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stefanie Medical AB?
Stefanie Medical AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 31 758 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stefanie Medical AB?
Soliditeten i Stefanie Medical AB var 82,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Stefanie Medical AB F-skatt?
Ja, Stefanie Medical AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stefanie Medical AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget bedriver verksamhet inom sjukvård och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.