Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stenmännen AB

Org.nr Reg. 11 mars 2010 Säte Stockholms Län, Stockholms Kommun Momsreg.nr SE556802086001

Stenmännen AB är ett aktivt aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Stockholms Län, Stockholms Kommun som registrerades 2010. Stenmännen AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stenmännen AB redovisade 11,3 miljoner kronor i omsättning och −1,6 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, bygg- och anläggningsentreprenad, anläggnings- och fastighetsunderhåll, uthyrning av bygganläggningsmaskiner samt bygganläggningsutrustning, konsulttjänster inom ovan verksamhetsområden samt övriga därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Stenmännen AB logotyp
Postadress
STORMBYVÄGEN 3
163 55 SPÅNGA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2010 | 16 år
Omsättningstillväxt
-23,8 %
Omsättning CAGR 4 år
1,1 %
Anställningstillväxt
-14,3 %
Omsättning / anställd
1 879 525SEK
Eget kapital
1 034 040SEK
Omsättning
11 277 151 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-1 600 131 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
25,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
91,9 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-13,5 %
Soliditet Bra
25,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stenmännen AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 190 756
Övrig omsättning 86 395
Omsättning 11 277 151
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -12 794 268
Rörelseresultat -1 517 117
Finansiella intäkter 132
Finansiella kostnader 83 146
Resultat efter finansnetto -1 600 131
Resultat före skatt -1 000 131
Skatt 0
Årets resultat -1 000 131

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stenmännen AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 858 980
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 1 858 980
Omsättningstillgångar
Varulager 97 374
Kundfordringar 1 311 543
Övriga kortfristiga fordringar 65 661
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 196 938
Kassa och bank 460 322
Summa omsättningstillgångar 2 131 838
SUMMA TILLGÅNGAR 3 990 818
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stenmännen AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 934 171
Fritt eget kapital 934 040
Summa eget kapital 1 034 040
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar 0
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 741 797
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 741 797
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 322 795
Leverantörsskulder 1 096 613
Skatteskulder 7 598
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 265 709
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 522 266
Summa kortfristiga skulder 2 214 981
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 990 818

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-13,5 %
Kassalikviditet
91,9 %
Soliditet
25,9 %
Skuldsättningsgrad
2.86
Avkastning eget kapital | ROE
-154,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-38,0 %
EBITDA
-835 280SEK
Personalkostnader
4 612 884SEK
Personalkostnad / anställd
768 814SEK
Rörelsemarginal
-13,6 %
Nettomarginal
-8,9 %
Vinstmarginal före skatt
-8,9 %
EBITDA-marginal
-7,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-85,4 %
Skuldandel
74,1 %
Kontantkvot
20,8 %
Rörelsekapital
-83 143SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.83ggr
Räntetäckningsgrad
-18.2ggr
Omsättning / anställd
1 879 525SEK
Vinst / anställd
-266 688SEK
Förädlingsvärde
3 777 604SEK
Förädlingsvärde / anställd
629 601SEK
Personalkostnadsandel
40,9 %
Räntebärande nettoskuld
604 270SEK
Altman Z-score
2.16 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 934 040
Total föreslagen disposition 934 040

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 3 763 997 -1 905 017 1 063 165 -684 781 1 858 980

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -1 000 131 -1 000 131
Balanseras i ny räkning 405 519 -405 519 0
Justerat ingående eget kapital - - 2 034 170
Övrig rörelse - - 1 034 040

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Pågående arbeten för annans räkning 91 434
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 322 795
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 200 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stenmännen AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 793 13 630 19 355 14 676 11 191
Övrig omsättning - 29 397 99 86
Omsättning - 13 644 19 816 14 804 11 277
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −13 956 −17 015 −14 645 −12 794
Rörelseresultat efter avskrivningar - −312 2 801 159 −1 517
Finansiella intäkter - 1 2 0 0
Finansiella kostnader - −45 −96 −114 −83
Resultat efter finansnetto −7 −357 2 708 45 −1 600
Resultat före skatt - −357 1 635 517 −1 000
Skatt på årets resultat - 0 −274 −112 0
Årets resultat - −357 1 361 406 −1 000
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 481 2 401 2 776 1 859
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 481 2 401 2 776 1 859
Varulager - 0 70 98 97
Kundfordringar - 1 635 1 461 1 970 1 312
Kassa och bank - 484 2 250 428 460
Omsättningstillgångar - 2 576 4 141 3 696 2 132
Summa tillgångar - 3 057 6 542 6 472 3 991
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 168 1 529 1 934 934
Eget kapital - 268 1 629 2 034 1 034
Obeskattade reserver - 0 1 073 600 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 264 1 283 1 023 742
Leverantörsskulder - 911 561 664 1 097
Kortfristiga skulder - 2 525 2 558 2 815 2 215
Summa eget kapital och skulder - 3 057 6 542 6 472 3 991

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 22 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • C
    Carlos Barroso Cruz
    Ordförande
  • A
    Amaury Piedra Avila
    Styrelseledamot

Revisorer

  • C
    Claes-Håkan Andersson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STORMBYVÄGEN 3 Huvudkontor
STORMBYVÄGEN 3
163 55 SPÅNGA
Stockholm, Stockholm 5-9 anställda Karta 0709479453

Företag i samma bransch

SNI 43120 | Mark- och grundarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Stenmännen AB

Vad har Stenmännen AB för organisationsnummer?
Stenmännen AB har organisationsnummer 556802-0860.
Vilken företagsform har Stenmännen AB?
Stenmännen AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 mars 2010.
Var ligger Stenmännen AB?
Stenmännen AB har sitt säte i Stockholms Län, Stockholms Kommun. Den registrerade postadressen är STORMBYVÄGEN 3, 163 55 SPÅNGA. Enligt SCB har Stenmännen AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stenmännen AB?
Stenmännen AB omsatte 11,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stenmännen AB?
Stenmännen AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −1,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stenmännen AB?
Soliditeten i Stenmännen AB var 25,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stenmännen AB?
Stenmännen AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har Stenmännen AB F-skatt?
Ja, Stenmännen AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stenmännen AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, bygg- och anläggningsentreprenad, anläggnings- och fastighetsunderhåll, uthyrning av bygganläggningsmaskiner samt bygganläggningsutrustning, konsulttjänster inom ovan verksamhetsområden samt övriga därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.