Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stensele Rep. & Svets Aktiebolag

Org.nr Reg. 13 mars 1987 Säte Stensele Momsreg.nr SE556294838901

Stensele Rep. & Svets Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Stensele som registrerades 1987. Stensele Rep. & Svets Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stensele Rep. & Svets Aktiebolag redovisade 3,2 miljoner kronor i omsättning och 562 995 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad samt entreprenadverksamhet inom anläggning och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
RÅDSTRÖMSVÄGEN 8
923 41 STENSELE
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1987 | 39 år
Omsättningstillväxt
-9,2 %
Omsättning CAGR 4 år
1,3 %
Resultattillväxt
43,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 077 044SEK
Eget kapital
814 926SEK
Omsättning
3 231 132 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
562 995 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
52,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
230,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
19,4 %
Soliditet Mycket bra
52,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stensele Rep. & Svets Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 231 132
Övrig omsättning 0
Omsättning 3 231 132
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 609 403
Rörelseresultat 621 729
Finansiella intäkter 3 790
Finansiella kostnader 62 524
Resultat efter finansnetto 562 995
Resultat före skatt 183 995
Skatt -39 848
Årets resultat 144 147

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stensele Rep. & Svets Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 2 189 337
Finansiella anl.tillg. 109 000
Summa anläggningstillgångar 2 298 337
Omsättningstillgångar
Varulager 96 558
Kundfordringar 134 920
Övriga kortfristiga fordringar 75
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 946 292
Summa omsättningstillgångar 1 177 845
SUMMA TILLGÅNGAR 3 476 182
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stensele Rep. & Svets Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 17 500
Överkursfond -
Bundet eget kapital 117 500
Balanserat resultat 553 279
Fritt eget kapital 697 426
Summa eget kapital 814 926
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar 1 260 975
Summa obeskattade reserver 1 260 975
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 816 704
Övriga långfristiga skulder 113 534
Summa långfristiga skulder 930 238
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 245 004
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 3 136
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 104 139
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 117 764
Summa kortfristiga skulder 470 043
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 476 182

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
19,4 %
Kassalikviditet
230,0 %
Soliditet
52,2 %
Skuldsättningsgrad
0.91
Avkastning eget kapital | ROE
31,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
18,0 %
EBITDA
904 971SEK
Personalkostnader
1 441 257SEK
Personalkostnad / anställd
480 419SEK
Rörelsemarginal
19,2 %
Nettomarginal
4,5 %
Vinstmarginal före skatt
5,7 %
EBITDA-marginal
28,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
20,8 %
Skuldandel
76,6 %
Kontantkvot
201,3 %
Rörelsekapital
707 802SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.93ggr
Räntetäckningsgrad
10ggr
Omsättning / anställd
1 077 044SEK
Vinst / anställd
187 665SEK
Effektiv skattesats
21,7 %
Förädlingsvärde
2 346 228SEK
Förädlingsvärde / anställd
782 076SEK
Personalkostnadsandel
44,6 %
Föreslagen utdelning
100 000SEK
Utdelningsandel
69,4 %
Räntebärande nettoskuld
115 416SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.1ggr
Altman Z-score
1.89 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 100 000
Föreslås balanseras i ny räkning 597 426
Total föreslagen disposition 697 426

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 157 874 -86 564 0 - 71 310
Inventarier, verktyg och installationer 4 939 389 -2 821 362 1 845 000 -236 467 2 118 027
Andra långfristiga fordringar 109 000 - - - 109 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 - 0 - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 144 147 144 147
Balanseras i ny räkning 14 716 -14 716 0
Utdelning 62 500 - 62 500
Justerat ingående eget kapital - - 733 279
Övrig rörelse - - 814 926

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 96 558
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 245 004
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -541 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 150 000
Företagsinteckningar 300 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stensele Rep. & Svets Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 sammandrag 2023-06 sammandrag 2024-06 jämförelseår 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 62 100
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 071 3 349 3 468 3 182 3 231
Övrig omsättning - - 0 375 0
Omsättning - - 3 468 3 557 3 231
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −2 739 −3 086 −2 609
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 729 471 622
Finansiella intäkter - - 0 0 4
Finansiella kostnader - - −38 −79 −63
Resultat efter finansnetto 216 190 691 393 563
Resultat före skatt - - 644 20 184
Skatt på årets resultat - - −133 −5 −40
Årets resultat - - 511 15 144
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 796 2 405 2 189
Finansiella anläggningstillgångar - - 0 100 109
Anläggningstillgångar - - 796 2 505 2 298
Varulager - - 78 93 97
Kundfordringar - - 615 116 135
Kassa och bank - - 569 906 946
Omsättningstillgångar - - 1 263 1 115 1 178
Summa tillgångar - - 2 059 3 619 3 476
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 651 616 697
Eget kapital - - 769 733 815
Obeskattade reserver - - 509 882 1 261
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 246 1 163 930
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder - - 536 841 470
Summa eget kapital och skulder - - 2 059 3 619 3 476

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 14 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Lars Ingvar Karlsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RISVÄGEN 2 Huvudkontor
RISVÄGEN 2
923 41 STENSELE
Storuman, Västerbotten 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Stensele Rep. & Svets Aktiebolag

Vad har Stensele Rep. & Svets Aktiebolag för organisationsnummer?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag har organisationsnummer 556294-8389.
Vilken företagsform har Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 mars 1987.
Var ligger Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag har sitt säte i Stensele. Den registrerade postadressen är RÅDSTRÖMSVÄGEN 8, 923 41 STENSELE. Enligt SCB har Stensele Rep. & Svets Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag omsatte 3,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 562 995 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Soliditeten i Stensele Rep. & Svets Aktiebolag var 52,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Stensele Rep. & Svets Aktiebolag hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Stensele Rep. & Svets Aktiebolag F-skatt?
Ja, Stensele Rep. & Svets Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stensele Rep. & Svets Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad samt entreprenadverksamhet inom anläggning och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.