Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | - |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | 0 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -233 681 |
| Rörelseresultat | -233 681 |
| Finansiella intäkter | 179 723 |
| Finansiella kostnader | - |
| Resultat efter finansnetto | 1 129 470 |
| Resultat före skatt | 1 129 470 |
| Skatt | - |
| Årets resultat | 250 786 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 51 333 135 |
| Summa anläggningstillgångar | 51 333 135 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 23 499 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 8 683 |
| Kassa och bank | 11 920 060 |
| Summa omsättningstillgångar | 15 317 267 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 66 650 402 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 3 900 000 |
| Reservfond | 780 000 |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 4 680 000 |
| Balanserat resultat | 22 739 722 |
| Fritt eget kapital | 22 990 508 |
| Summa eget kapital | 27 670 508 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | 4 068 |
| Skatteskulder | - |
| Skulder till koncernföretag | 38 719 426 |
| Övriga kortfristiga skulder | 222 399 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 34 001 |
| Summa kortfristiga skulder | 38 979 894 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 66 650 402 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 18 123 000 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 5 996 978 |
| Total föreslagen disposition | 24 119 978 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andelar i intresseföretag | 12 462 404 | - | - | - | 12 462 404 |
| Andelar i koncernföretag | 53 490 000 | - | - | - | 53 490 000 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 1 129 470 | 1 129 470 |
| Balanseras i ny räkning | 250 786 | -250 786 | 0 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 27 670 508 |
| Övrig rörelse | - | - | 28 799 978 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Resultat från andelar i intresseföretag | 2 808 358 |
|---|---|
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 1 624 930 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Samtliga andelar i intresseföretaget Guilmette har avyttrats efter räkenskapsårets utgång.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Revisionsbolag | Maneki revision AB |
|---|