Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Storm Projekt AB

Org.nr Reg. 4 december 2024

Storm Projekt AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2024. Storm Projekt AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Storm Projekt AB redovisade 734 000 kronor i omsättning och 196 900 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Tillhandahålla konsulttjänster inom bygg och fastighet, handel med värdepapper samt därtill förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MÅNDALSVÄGEN 32
135 54 TYRESÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2024 | 1 år
Omsättning / anställd
734 000SEK
Eget kapital
178 156SEK
Omsättning
734 000 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
196 900 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
42,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 4 december 2024 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
174,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
26,8 %
Soliditet Mycket bra
42,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Storm Projekt AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 734 000
Övrig omsättning -
Omsättning 734 000
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -537 100
Rörelseresultat 196 900
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 196 900
Resultat före skatt 196 900
Skatt -43 744
Årets resultat 153 156

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Storm Projekt AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 136 250
Övriga kortfristiga fordringar 17 796
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 8 629
Kassa och bank 254 987
Summa omsättningstillgångar 417 662
SUMMA TILLGÅNGAR 417 662
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Storm Projekt AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 153 156
Summa eget kapital 178 156
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 13 188
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 219 318
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 000
Summa kortfristiga skulder 239 506
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 417 662

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
26,8 %
Kassalikviditet
174,4 %
Soliditet
42,7 %
Skuldsättningsgrad
1.34
Avkastning eget kapital | ROE
110,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
47,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
386 764SEK
Personalkostnad / anställd
386 764SEK
Rörelsemarginal
26,8 %
Nettomarginal
20,9 %
Vinstmarginal före skatt
26,8 %
Bruttomarginal
99,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
110,5 %
Skuldandel
57,3 %
Kontantkvot
106,5 %
Rörelsekapital
178 156SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.76ggr
Omsättning / anställd
734 000SEK
Vinst / anställd
196 900SEK
Effektiv skattesats
22,2 %
Förädlingsvärde
583 664SEK
Förädlingsvärde / anställd
583 664SEK
Personalkostnadsandel
52,7 %
Bruttovinst
733 164SEK
Föreslagen utdelning
150 000SEK
Utdelningsandel
97,9 %
Altman Z-score
3.84 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 150 000
Föreslås balanseras i ny räkning 3 156
Total föreslagen disposition 153 156

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat
Årets resultat 153 156

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • C
    Christian Storm
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MÅNDALSVÄGEN 32 Huvudkontor
MÅNDALSVÄGEN 32
135 54 TYRESÖ
Tyresö, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 71121 | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Storm Projekt AB

Vad har Storm Projekt AB för organisationsnummer?
Storm Projekt AB har organisationsnummer 559508-2917.
Vilken företagsform har Storm Projekt AB?
Storm Projekt AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 december 2024.
Vilken adress har Storm Projekt AB?
Storm Projekt AB har den registrerade postadressen MÅNDALSVÄGEN 32, 135 54 TYRESÖ. Enligt SCB har Storm Projekt AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Storm Projekt AB?
Storm Projekt AB omsatte 734 000 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Storm Projekt AB?
Storm Projekt AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 196 900 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Storm Projekt AB?
Soliditeten i Storm Projekt AB var 42,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Storm Projekt AB?
Storm Projekt AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Storm Projekt AB F-skatt?
Ja, Storm Projekt AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Storm Projekt AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Tillhandahålla konsulttjänster inom bygg och fastighet, handel med värdepapper samt därtill förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.