Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Strategic Edge AB

Org.nr Reg. 3 april 2023

Strategic Edge AB är ett aktivt aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation som registrerades 2023. Strategic Edge AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Strategic Edge AB redovisade 1,1 miljoner kronor i omsättning och −232 954 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, strategi och management samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
CENTRALVÄGEN 8 B
181 60 LIDINGÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
-55,6 %
Omsättning CAGR 2 år
-18,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 090 000SEK
Eget kapital
62 662SEK
Omsättning
1 090 000 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-232 954 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
33,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
117,6 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-21,2 %
Soliditet Bra
33,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Strategic Edge AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 090 000
Övrig omsättning -
Omsättning 1 090 000
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 321 345
Rörelseresultat -231 345
Finansiella intäkter 158
Finansiella kostnader 1 767
Resultat efter finansnetto -232 954
Resultat före skatt -232 954
Skatt 0
Årets resultat -232 954

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Strategic Edge AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 44 138
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 44 138
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 45 479
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 92 665
Kassa och bank 6 283
Summa omsättningstillgångar 144 427
SUMMA TILLGÅNGAR 188 565
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Strategic Edge AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 270 616
Fritt eget kapital 37 662
Summa eget kapital 62 662
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 3 110
Summa långfristiga skulder 3 110
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 95 754
Skatteskulder 22 039
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 0
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 000
Summa kortfristiga skulder 122 793
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 188 565

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-21,2 %
Kassalikviditet
117,6 %
Soliditet
33,2 %
Skuldsättningsgrad
2.01
Avkastning eget kapital | ROE
-371,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-122,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
522 006SEK
Personalkostnad / anställd
522 006SEK
Rörelsemarginal
-21,2 %
Nettomarginal
-21,4 %
Vinstmarginal före skatt
-21,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-351,5 %
Skuldandel
66,8 %
Kontantkvot
5,1 %
Rörelsekapital
21 634SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.78ggr
Räntetäckningsgrad
-130.8ggr
Omsättning / anställd
1 090 000SEK
Vinst / anställd
-232 954SEK
Förädlingsvärde
290 661SEK
Förädlingsvärde / anställd
290 661SEK
Personalkostnadsandel
47,9 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
3.46 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 37 662
Total föreslagen disposition 37 662

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -232 954
Balanseras i ny räkning 72 254 -72 254

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Strategic Edge AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 3 april 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 642 2 453 1 090
Övrig omsättning - - -
Omsättning 1 642 2 453 1 090
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −1 302 −2 447 −1 321
Rörelseresultat efter avskrivningar 341 5 −231
Finansiella intäkter - 1 0
Finansiella kostnader 0 0 −2
Resultat efter finansnetto 341 6 −233
Resultat före skatt 253 94 −233
Skatt på årets resultat −54 −22 0
Årets resultat 198 72 −233
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 44
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar - - 44
Varulager - - -
Kundfordringar 250 219 0
Kassa och bank 306 276 6
Omsättningstillgångar 603 507 144
Summa tillgångar 603 507 189
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 198 271 38
Eget kapital 223 296 63
Obeskattade reserver 88 0 -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder 27 0 3
Leverantörsskulder 46 0 96
Kortfristiga skulder 265 212 123
Summa eget kapital och skulder 603 507 189

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • B
    Björn Westerberg
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
CENTRALVÄGEN 8 B Huvudkontor
CENTRALVÄGEN 8 B
181 60 LIDINGÖ
Lidingö, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 70200 | Konsultverksamhet avseende företags organisation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Strategic Edge AB

Vad har Strategic Edge AB för organisationsnummer?
Strategic Edge AB har organisationsnummer 559428-7491.
Vilken företagsform har Strategic Edge AB?
Strategic Edge AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 april 2023.
Vilken adress har Strategic Edge AB?
Strategic Edge AB har den registrerade postadressen CENTRALVÄGEN 8 B, 181 60 LIDINGÖ. Enligt SCB har Strategic Edge AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Strategic Edge AB?
Strategic Edge AB omsatte 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Strategic Edge AB?
Strategic Edge AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −232 954 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Strategic Edge AB?
Soliditeten i Strategic Edge AB var 33,2 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Strategic Edge AB?
Strategic Edge AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Strategic Edge AB F-skatt?
Ja, Strategic Edge AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Strategic Edge AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, strategi och management samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.