Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stuguns Bygg & Färg AB

Org.nr Reg. 7 juli 2006 Säte Företagets säte är Ragunda Momsreg.nr SE556707547701

Stuguns Bygg & Färg AB är ett aktivt aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Ragunda som registrerades 2006. Stuguns Bygg & Färg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stuguns Bygg & Färg AB redovisade 6,6 miljoner kronor i omsättning och −149 982 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med byggmaterial, bedriva försäljning av VVS-installationer samt el- installationer, tillhandahålla hushållsnära tjänster, byggnadssnickeriarbeten, äga, utveckla och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
GJURDS VÄG 2
844 51 STUGUN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2006 | 20 år
Omsättningstillväxt
1,1 %
Omsättning CAGR 4 år
-4,2 %
Resultattillväxt
68,8 %
Anställningstillväxt
-10,3 %
Omsättning / anställd
1 899 668SEK
Eget kapital
2 268 257SEK
Omsättning
6 648 837 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-149 982 SEK
Bokslut 2025
Anställda
3,5
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
56,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
69,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-1,2 %
Soliditet Mycket bra
56,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Stuguns Bygg & Färg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 298 356
Övrig omsättning 350 481
Omsättning 6 648 837
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 731 381
Rörelseresultat -82 544
Finansiella intäkter 1 538
Finansiella kostnader 22 724
Resultat efter finansnetto -149 982
Resultat före skatt 0
Skatt -
Årets resultat 0

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Stuguns Bygg & Färg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 798 179
Finansiella anl.tillg. 179 799
Summa anläggningstillgångar 977 978
Omsättningstillgångar
Varulager 2 015 096
Kundfordringar 153 360
Övriga kortfristiga fordringar 27 818
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 161 013
Kassa och bank 26 482
Summa omsättningstillgångar 3 019 140
SUMMA TILLGÅNGAR 3 997 118
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Stuguns Bygg & Färg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 2 249 642
Fritt eget kapital 2 168 257
Summa eget kapital 2 268 257
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 151 080
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 284 861
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 150 720
Leverantörsskulder 256 976
Skatteskulder 6 167
Skulder till koncernföretag 687 037
Övriga kortfristiga skulder 133 686
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 209 414
Summa kortfristiga skulder 1 444 000
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 997 118

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-1,2 %
Kassalikviditet
69,5 %
Soliditet
56,7 %
Skuldsättningsgrad
0.76
Avkastning eget kapital | ROE
-6,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-2,0 %
EBITDA
20 396SEK
Personalkostnader
1 634 747SEK
Personalkostnad / anställd
467 071SEK
Rörelsemarginal
-1,3 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,0 %
EBITDA-marginal
0,3 %
Bruttomarginal
36,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-3,2 %
Skuldandel
43,3 %
Kontantkvot
1,8 %
Rörelsekapital
1 575 140SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.66ggr
Räntetäckningsgrad
-3.6ggr
Omsättning / anställd
1 899 668SEK
Vinst / anställd
-42 852SEK
Förädlingsvärde
1 655 143SEK
Förädlingsvärde / anställd
472 898SEK
Personalkostnadsandel
24,6 %
Bruttovinst
2 404 588SEK
Räntebärande nettoskuld
409 099SEK
Nettoskuld / EBITDA
20.1ggr
Altman Z-score
2.82 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 168 257
Total föreslagen disposition 2 168 257

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 1 145 697 -841 387 - -57 285 304 310
Inventarier, verktyg och installationer 1 061 781 -670 852 - -46 488 390 929
Andra långfristiga värdepappersinnehav 194 052 - 0 - 194 052

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 0 0
Balanseras i ny räkning -81 385 81 385 0
Justerat ingående eget kapital - - 2 268 257
Övrig rörelse - - 2 268 257

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 150 720
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. -46 252
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 740 000
Företagsinteckningar 900 000
Checkkredit - beviljat 300 000
Checkkredit - utnyttjat 133 781

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 149 982

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Edlund & Partners

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stuguns Bygg & Färg AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 jämförelseår 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 7 444 8 155 6 610 6 261 6 298
Övrig omsättning 459 400 405 318 350
Omsättning 7 903 8 555 7 014 6 578 6 649
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −7 214 −8 105 −7 171 −7 079 −6 731
Rörelseresultat efter avskrivningar 689 450 −156 −501 −83
Finansiella intäkter 11 9 5 2 2
Finansiella kostnader −16 −27 −85 −44 −23
Resultat efter finansnetto 822 604 −197 −480 −150
Resultat före skatt 647 36 3 −81 0
Skatt på årets resultat −106 0 0 - -
Årets resultat 541 38 3 −81 0
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 586 1 008 902 798 798
Finansiella anläggningstillgångar 64 130 130 180 180
Anläggningstillgångar 650 1 138 1 032 978 978
Varulager 2 272 2 318 2 188 2 015 2 015
Kundfordringar 141 194 140 153 153
Kassa och bank 905 21 27 26 26
Omsättningstillgångar 3 525 3 392 3 356 3 019 3 019
Summa tillgångar 4 176 4 530 4 387 3 997 3 997
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 709 2 247 2 250 2 168 2 168
Eget kapital 2 809 2 347 2 350 2 268 2 268
Obeskattade reserver 316 184 184 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 195 480 432 285 285
Leverantörsskulder 481 346 208 257 257
Kortfristiga skulder 855 1 519 1 421 1 444 1 444
Summa eget kapital och skulder 4 176 4 530 4 387 3 997 3 997

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 19 maj 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Per Emil Severin Åkergren
    Signatär
  • P
    Per Emil Severin Åkergren
    Styrelseledamot
  • P
    Per Emil Severin Åkergren
    Styrelseledamot

Revisorer

  • A
    Andreas Wassberg
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GJURDS VÄG 2 Huvudkontor
GJURDS VÄG 2
844 51 STUGUN
Ragunda, Jämtland 1-4 anställda Karta 069510035

Företag i samma bransch

SNI 46831 | Partihandel med virke och andra byggmaterial | G | Handel

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Öravattnets Rör
För den del av verksamheten som avser VVS-installationer.
23 maj 2011
Stuguns Bygg & Färg AB
26 september 2006

Vanliga frågor om Stuguns Bygg & Färg AB

Vad har Stuguns Bygg & Färg AB för organisationsnummer?
Stuguns Bygg & Färg AB har organisationsnummer 556707-5477.
Vilken företagsform har Stuguns Bygg & Färg AB?
Stuguns Bygg & Färg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 7 juli 2006.
Var ligger Stuguns Bygg & Färg AB?
Stuguns Bygg & Färg AB har sitt säte i Ragunda. Den registrerade postadressen är GJURDS VÄG 2, 844 51 STUGUN. Enligt SCB har Stuguns Bygg & Färg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stuguns Bygg & Färg AB?
Stuguns Bygg & Färg AB omsatte 6,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stuguns Bygg & Färg AB?
Stuguns Bygg & Färg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −149 982 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Stuguns Bygg & Färg AB?
Soliditeten i Stuguns Bygg & Färg AB var 56,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stuguns Bygg & Färg AB?
Stuguns Bygg & Färg AB hade i medeltal 3,5 anställda under 2025.
Har Stuguns Bygg & Färg AB F-skatt?
Ja, Stuguns Bygg & Färg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stuguns Bygg & Färg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med byggmaterial, bedriva försäljning av VVS-installationer samt el- installationer, tillhandahålla hushållsnära tjänster, byggnadssnickeriarbeten, äga, utveckla och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.