Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stuguns Gallringstjänst AB

Org.nr Reg. 16 juni 2005 Momsreg.nr SE556681993301

Stuguns Gallringstjänst AB är ett aktivt aktiebolag inom drivning som registrerades 2005. Stuguns Gallringstjänst AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stuguns Gallringstjänst AB redovisade 7,7 miljoner kronor i omsättning och 640 335 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva skogsavverkning och virkestransporter samt därmed fäörenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor A | Jordbruk, skogsbruk och fiske
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
FISKSJÖLANDET 119
844 95 STUGUN
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2005 | 21 år
Omsättningstillväxt
7,5 %
Omsättning CAGR 4 år
14,9 %
Resultattillväxt
-16,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 917 674SEK
Eget kapital
3 647 698SEK
Omsättning
7 670 696 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
640 335 SEK
Bokslut 2026
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
43,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
85,4 %
Vinstmarginal Bra
10,4 %
Soliditet Mycket bra
43,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stuguns Gallringstjänst AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 644 851
Övrig omsättning 25 845
Omsättning 7 670 696
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 914 993
Rörelseresultat 755 703
Finansiella intäkter 39 439
Finansiella kostnader 154 807
Resultat efter finansnetto 640 335
Resultat före skatt 640 335
Skatt -136 901
Årets resultat 503 434

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stuguns Gallringstjänst AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 7 592 785
Finansiella anl.tillg. 3 000
Summa anläggningstillgångar 7 595 785
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 271 241
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 193 571
Kassa och bank 1 100 072
Summa omsättningstillgångar 2 125 333
SUMMA TILLGÅNGAR 9 721 118
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stuguns Gallringstjänst AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 3 044 264
Fritt eget kapital 3 547 698
Summa eget kapital 3 647 698
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar 735 829
Summa obeskattade reserver 735 829
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 850 194
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 2 850 194
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 885 146
Leverantörsskulder 675 104
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 287 676
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 639 471
Summa kortfristiga skulder 2 487 397
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 9 721 118

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,4 %
Kassalikviditet
85,4 %
Soliditet
43,5 %
Skuldsättningsgrad
1.3
Avkastning eget kapital | ROE
15,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
8,2 %
EBITDA
1 616 562SEK
Personalkostnader
2 791 287SEK
Personalkostnad / anställd
697 822SEK
Rörelsemarginal
9,9 %
Nettomarginal
6,6 %
Vinstmarginal före skatt
8,3 %
EBITDA-marginal
21,1 %
Bruttomarginal
69,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
11,0 %
Skuldandel
62,5 %
Kontantkvot
44,2 %
Rörelsekapital
-362 064SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.79ggr
Räntetäckningsgrad
5.1ggr
Omsättning / anställd
1 917 674SEK
Vinst / anställd
160 084SEK
Effektiv skattesats
21,4 %
Förädlingsvärde
4 407 849SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 101 962SEK
Personalkostnadsandel
36,4 %
Bruttovinst
5 316 341SEK
Räntebärande nettoskuld
2 635 268SEK
Nettoskuld / EBITDA
1.6ggr
Altman Z-score
1.52 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 3 547 698
Total föreslagen disposition 3 547 698

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 437 514 -261 824 -
Maskiner och andra tekniska anläggningar - - 5 257 395 -148 550 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 503 434 503 434
Balanseras i ny räkning 756 120 -756 120 0
Justerat ingående eget kapital - - 3 144 264
Övrig rörelse - - 3 647 698

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 5 024 678
Pågående nyanläggningar & förskott 1 850 391
Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 560 449
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 885 146
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -533 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 650 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Grant Thornton Sweden AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stuguns Gallringstjänst AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 sammandrag 2023-06 jämförelseår 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 402 5 288 8 254 7 132 7 645
Övrig omsättning - 5 19 1 26
Omsättning - 5 293 8 273 7 134 7 671
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −5 215 −6 685 −6 411 −6 915
Rörelseresultat efter avskrivningar - 78 1 589 723 756
Finansiella intäkter - 0 4 60 39
Finansiella kostnader - −4 −3 −13 −155
Resultat efter finansnetto −403 75 1 589 769 640
Resultat före skatt - 191 1 595 959 640
Skatt på årets resultat - −28 −330 −203 −137
Årets resultat - 163 1 265 756 503
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 1 279 1 262 1 691 7 593
Finansiella anläggningstillgångar - 3 3 3 3
Anläggningstillgångar - 1 282 1 265 1 694 7 596
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 230 155 232 0
Kassa och bank - 952 2 791 2 819 1 100
Omsättningstillgångar - 2 056 3 747 3 686 2 125
Summa tillgångar - 3 339 5 012 5 380 9 721
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 1 273 2 538 3 044 3 548
Eget kapital - 1 373 2 638 3 144 3 648
Obeskattade reserver - 932 926 736 736
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - 90 2 850
Leverantörsskulder - 570 465 289 675
Kortfristiga skulder - 1 034 1 448 1 410 2 487
Summa eget kapital och skulder - 3 339 5 012 5 380 9 721

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    André Sjölund
    Signatär

Revisorer

  • T
    Torgny Nordin
    Auktoriserad revisor
  • T
    Torgny Nordin
    Huvudansvarig revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FISKSJÖLANDET 119 Huvudkontor
FISKSJÖLANDET 119
844 95 STUGUN
Ragunda, Jämtland 5-9 anställda Karta 069510463

Företag i samma bransch

SNI 02200 | Drivning | A | Jordbruk, skogsbruk och fiske

Vanliga frågor om Stuguns Gallringstjänst AB

Vad har Stuguns Gallringstjänst AB för organisationsnummer?
Stuguns Gallringstjänst AB har organisationsnummer 556681-9933.
Vilken företagsform har Stuguns Gallringstjänst AB?
Stuguns Gallringstjänst AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 16 juni 2005.
Vilken adress har Stuguns Gallringstjänst AB?
Stuguns Gallringstjänst AB har den registrerade postadressen FISKSJÖLANDET 119, 844 95 STUGUN. Enligt SCB har Stuguns Gallringstjänst AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stuguns Gallringstjänst AB?
Stuguns Gallringstjänst AB omsatte 7,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stuguns Gallringstjänst AB?
Stuguns Gallringstjänst AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 640 335 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stuguns Gallringstjänst AB?
Soliditeten i Stuguns Gallringstjänst AB var 43,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stuguns Gallringstjänst AB?
Stuguns Gallringstjänst AB hade i medeltal 4 anställda under 2026.
Har Stuguns Gallringstjänst AB F-skatt?
Ja, Stuguns Gallringstjänst AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stuguns Gallringstjänst AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva skogsavverkning och virkestransporter samt därmed fäörenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.