Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sundsvalls Construction Proof AB

Org.nr Reg. 29 oktober 2020 Säte Västernorrlands län, Sundsvall kommun Momsreg.nr SE559279628701

Sundsvalls Construction Proof AB är ett aktivt aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Västernorrlands län, Sundsvall kommun som registrerades 2020. Sundsvalls Construction Proof AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sundsvalls Construction Proof AB redovisade 5,3 miljoner kronor i omsättning och 435 308 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva bygg- och snickeriverksamhet, företrädesvis om-, ny- och tillbyggnationer, vidare bedriva markentreprenad och snöröjning samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MEJSELVÄGEN 12 B
853 50 SUNDSVALL
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
21,4 %
Omsättning CAGR 4 år
39,9 %
Resultattillväxt
-3,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 054 778SEK
Eget kapital
742 860SEK
Omsättning
5 273 890 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
435 308 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
36,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
142,0 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,6 %
Soliditet Bra
36,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sundsvalls Construction Proof AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 042 397
Övrig omsättning 231 493
Omsättning 5 273 890
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 820 523
Rörelseresultat 453 367
Finansiella intäkter 211
Finansiella kostnader 18 270
Resultat efter finansnetto 435 308
Resultat före skatt 308 594
Skatt -64 224
Årets resultat 244 370

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sundsvalls Construction Proof AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 370 712
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 370 712
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 366 781
Övriga kortfristiga fordringar 24 641
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 76 213
Kassa och bank 898 975
Summa omsättningstillgångar 2 366 610
SUMMA TILLGÅNGAR 2 737 322
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sundsvalls Construction Proof AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 473 490
Fritt eget kapital 717 860
Summa eget kapital 742 860
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 230 000
Ackumulerade överavskrivningar 97 803
Summa obeskattade reserver 327 803
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 532 189
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 549 153
Övriga kortfristiga skulder 555 317
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 30 000
Summa kortfristiga skulder 1 666 659
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 737 322

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,6 %
Kassalikviditet
142,0 %
Soliditet
36,6 %
Skuldsättningsgrad
1.73
Avkastning eget kapital | ROE
43,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
16,6 %
EBITDA
543 614SEK
Personalkostnader
3 066 573SEK
Personalkostnad / anställd
613 315SEK
Rörelsemarginal
9,0 %
Nettomarginal
4,8 %
Vinstmarginal före skatt
5,9 %
EBITDA-marginal
10,3 %
Bruttomarginal
81,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
42,4 %
Skuldandel
72,9 %
Kontantkvot
53,9 %
Rörelsekapital
699 951SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.93ggr
Räntetäckningsgrad
24.8ggr
Omsättning / anställd
1 054 778SEK
Vinst / anställd
87 062SEK
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
3 610 187SEK
Förädlingsvärde / anställd
722 037SEK
Personalkostnadsandel
58,1 %
Bruttovinst
4 308 805SEK
Föreslagen utdelning
600 000SEK
Utdelningsandel
245,5 %
Altman Z-score
2.84 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 600 000
Föreslås balanseras i ny räkning 117 860
Total föreslagen disposition 717 860

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 517 534 -146 822 251 322 -27 453 370 712

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 244 370 244 370
Balanseras i ny räkning 301 706 -301 706 0
Justerat ingående eget kapital - - 498 490
Övrig rörelse - - 742 860

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -26 714

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sundsvalls Construction Proof AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 sammandrag 2023-06 sammandrag 2024-06 jämförelseår 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 600
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 377 2 194 3 670 4 069 5 042
Övrig omsättning - - 271 276 231
Omsättning - - 3 941 4 345 5 274
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −3 917 −3 875 −4 821
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 24 470 453
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader - - −2 −18 −18
Resultat efter finansnetto 28 448 23 452 435
Resultat före skatt - - 23 381 309
Skatt på årets resultat - - −6 −79 −64
Årets resultat - - 18 302 244
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 100 324 371
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 100 324 371
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 643 939 1 367
Kassa och bank - - 296 820 899
Omsättningstillgångar - - 1 189 1 796 2 367
Summa tillgångar - - 1 289 2 120 2 737
Aktiekapital - - 25 25 25
Fritt eget kapital - - 172 473 718
Eget kapital - - 197 498 743
Obeskattade reserver - - 130 201 328
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 26 422 532
Kortfristiga skulder - - 962 1 420 1 667
Summa eget kapital och skulder - - 1 289 2 120 2 737

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 13 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Andreas Molander
    Styrelseledamot

Revisorer

  • L
    Lars Skoglund
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MEJSELVÄGEN 12 B Huvudkontor
MEJSELVÄGEN 12 B
853 50 SUNDSVALL
Sundsvall, Västernorrland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43320 | Byggnadssnickeriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Sundsvalls Construction Proof AB

Vad har Sundsvalls Construction Proof AB för organisationsnummer?
Sundsvalls Construction Proof AB har organisationsnummer 559279-6287.
Vilken företagsform har Sundsvalls Construction Proof AB?
Sundsvalls Construction Proof AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 oktober 2020.
Var ligger Sundsvalls Construction Proof AB?
Sundsvalls Construction Proof AB har sitt säte i Västernorrlands län, Sundsvall kommun. Den registrerade postadressen är MEJSELVÄGEN 12 B, 853 50 SUNDSVALL. Enligt SCB har Sundsvalls Construction Proof AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sundsvalls Construction Proof AB?
Sundsvalls Construction Proof AB omsatte 5,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sundsvalls Construction Proof AB?
Sundsvalls Construction Proof AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 435 308 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sundsvalls Construction Proof AB?
Soliditeten i Sundsvalls Construction Proof AB var 36,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sundsvalls Construction Proof AB?
Sundsvalls Construction Proof AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Sundsvalls Construction Proof AB F-skatt?
Ja, Sundsvalls Construction Proof AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sundsvalls Construction Proof AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva bygg- och snickeriverksamhet, företrädesvis om-, ny- och tillbyggnationer, vidare bedriva markentreprenad och snöröjning samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.