Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 1 992 814 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 17 861 |
| Omsättning | 2 010 675 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -2 894 552 |
| Rörelseresultat | -883 877 |
| Finansiella intäkter | 117 |
| Finansiella kostnader | 0 |
| Resultat efter finansnetto | -883 760 |
| Resultat före skatt | -883 760 |
| Skatt | - |
| Årets resultat | -883 760 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 429 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 429 000 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 3 855 455 |
| Kundfordringar | 279 338 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 030 132 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 21 627 |
| Kassa och bank | 51 402 |
| Summa omsättningstillgångar | 7 237 954 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 7 666 954 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 28 425 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | 1 538 075 |
| Bundet eget kapital | 28 425 |
| Balanserat resultat | -1 176 269 |
| Fritt eget kapital | -521 954 |
| Summa eget kapital | -493 529 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | 633 803 |
| Skatteskulder | - |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 186 581 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 340 099 |
| Summa kortfristiga skulder | 8 160 483 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 7 666 954 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | -521 954 |
|---|
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Aktiekapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | - | -883 760 | -883 760 |
| Balanseras i ny räkning | - | -5 633 265 | 5 633 265 | 0 |
| Nyemission | 1 500 | - | - | 1 500 |
| Erhållna/erhållet aktieägartillskott | - | 743 967 | - | 743 967 |
| Fusionsdifferens | - | -26 675 | - | -26 675 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | - | -328 562 |
| Övrig rörelse | - | - | - | -493 529 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Varor under tillverkning | 3 855 455 |
|---|
| Skulder till kreditinstitut (kortfr.) | 0 |
|---|
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under räkenskapsåret har bolaget genomfört försäljningen av ett 20 MW solparksprojekt. Projektet förväntas nå finansiellt beslut under början av år 2027.Marknaden för storskaliga solparker i Sverige har under 2025 och 2026 präglats av en avvaktande investeringsmarknad. För merparten av nya projekt krävs idag långsiktiga elköpsavtal (Power Purchase Agreements, PPA) för att möjliggöra finansiering och nå finansiellt beslut. Perioden med låga elpriser har inneburit att efterfrågan på sådana avtal varit begränsad, vilket har medfört att utvecklingen och genomförandet av nya solparksprojekt gått långsammare än tidigare.
Under det nya verksamhetsåret har företaget genomgått en nyemission för att stärka företaget ytterligare. I september 2026 har det egna kapitalet återställts genom aktieägartillskott.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Revisionsbolag | Parameter Revision AB |
|---|