Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sura Järn AB

Org.nr Reg. 19 december 2013 Momsreg.nr SE556955982501

Sura Järn AB är ett aktivt aktiebolag inom partihandel med järnhandelsvaror som registrerades 2013. Sura Järn AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sura Järn AB redovisade 5,9 miljoner kronor i omsättning och 208 717 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva järnhandelsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
STÅLVÄGEN 5
735 31 SURAHAMMAR
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2013 | 12 år
Omsättningstillväxt
-2,2 %
Omsättning CAGR 4 år
4,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
5 917 032SEK
Eget kapital
790 172SEK
Omsättning
5 917 032 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
208 717 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
35,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
77,9 %
Vinstmarginal Svag
4,1 %
Soliditet Bra
35,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Sura Järn AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 910 829
Övrig omsättning 6 203
Omsättning 5 917 032
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 676 832
Rörelseresultat 240 200
Finansiella intäkter 463
Finansiella kostnader 31 946
Resultat efter finansnetto 208 717
Resultat före skatt 208 717
Skatt -43 249
Årets resultat 165 468

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Sura Järn AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 1 357 546
Kundfordringar 806 476
Övriga kortfristiga fordringar 11 628
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 27 730
Kassa och bank -
Summa omsättningstillgångar 2 203 380
SUMMA TILLGÅNGAR 2 203 380
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Sura Järn AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 574 704
Fritt eget kapital 740 172
Summa eget kapital 790 172
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 327 846
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 961 044
Skatteskulder 9 239
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 85 079
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 30 000
Summa kortfristiga skulder 1 085 362
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 203 380

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,1 %
Kassalikviditet
77,9 %
Soliditet
35,9 %
Skuldsättningsgrad
1.79
Avkastning eget kapital | ROE
26,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
10,9 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
949 547SEK
Personalkostnad / anställd
949 547SEK
Rörelsemarginal
4,1 %
Nettomarginal
2,8 %
Vinstmarginal före skatt
3,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
21,5 %
Skuldandel
64,1 %
Rörelsekapital
1 118 018SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.69ggr
Räntetäckningsgrad
7.5ggr
Omsättning / anställd
5 917 032SEK
Vinst / anställd
208 717SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
1 189 747SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 189 747SEK
Personalkostnadsandel
16,0 %
Föreslagen utdelning
110 000SEK
Utdelningsandel
66,5 %
Räntebärande nettoskuld
327 846SEK
Altman Z-score
3.84 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 110 000
Föreslås balanseras i ny räkning 630 172
Total föreslagen disposition 740 172

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 165 468
Balanseras i ny räkning 53 299 -53 299
Återbetalning aktieägartillskott 35 000 -

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 3 000 000
Checkkredit - utnyttjat 327 846

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sura Järn AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 sammandrag 2023-12 jämförelseår 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 110
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 879 6 453 7 662 6 047 5 911
Övrig omsättning - - 0 3 6
Omsättning - - 7 662 6 049 5 917
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −7 226 −5 949 −5 677
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 437 100 240
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader - - −71 −47 −32
Resultat efter finansnetto 229 5 366 53 209
Resultat före skatt - - 366 53 209
Skatt på årets resultat - - - - −43
Årets resultat - - 366 53 165
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - 1 398 1 291 1 358
Kundfordringar - - 863 782 806
Kassa och bank - - - - -
Omsättningstillgångar - - 2 336 2 152 2 203
Summa tillgångar - - 2 336 2 152 2 203
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 631 610 740
Eget kapital - - 681 660 790
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 474 345 328
Leverantörsskulder - - 1 058 1 029 961
Kortfristiga skulder - - 1 180 1 148 1 085
Summa eget kapital och skulder - - 2 336 2 152 2 203

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 25 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • S
    Staffan Lagerqvist
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jan Hultelid
    Godkänd revisor
  • J
    Jan Hultelid
    Revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STÅLVÄGEN 5 Huvudkontor
STÅLVÄGEN 5
735 31 SURAHAMMAR
Surahammar, Västmanland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 46841 | Partihandel med järnhandelsvaror | G | Handel

Vanliga frågor om Sura Järn AB

Vad har Sura Järn AB för organisationsnummer?
Sura Järn AB har organisationsnummer 556955-9825.
Vilken företagsform har Sura Järn AB?
Sura Järn AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 december 2013.
Vilken adress har Sura Järn AB?
Sura Järn AB har den registrerade postadressen STÅLVÄGEN 5, 735 31 SURAHAMMAR. Enligt SCB har Sura Järn AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sura Järn AB?
Sura Järn AB omsatte 5,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sura Järn AB?
Sura Järn AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 208 717 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Sura Järn AB?
Soliditeten i Sura Järn AB var 35,9 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sura Järn AB?
Sura Järn AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Sura Järn AB F-skatt?
Ja, Sura Järn AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sura Järn AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva järnhandelsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.